Antibakteriální gel, dezinfekční gel nebo antiseptikum?
Pokud to vezmeme doslova po odborné stránce, pak je definice tato:
- Antibakteriální prostředek působí proti bakteriím.
- Dezinfekční prostředek je určen k ničení a odstranění choroboplodných zárodků, tedy nejen bakterií, ale i virů či plísní. Dezinfekční prostředky by se měly aplikovat pouze na předměty a plochy.
- Prostředky, ničící viry, bakterie a plísně, pro použití na pokožku a jiné tkáně se nazývají antiseptika.
Odborná terminologie a gely na ruce
Ovšem výrobci gelů na ruce si s odbornou terminologií moc hlavu nelámou. A tak antiseptické gely nazývají antibakteriální nebo dezinfekční. Nejčastěji se setkáváme s označením antibakteriální gel na ruce. A mnohdy si říkáme: "Aha, ale bude fungovat i na viry?" Odpověď zní: „Ano, některé antibakteriální gely mohou být účinné i na viry.“ Vždy totiž záleží na složení. Jen pokud si ho pečlivě přečtete, zjistíte, zda účinkují i na viry.

Antibakteriální gely s alkoholem, ethanolem nebo isopropylalkoholem
Pokud ve složení na prvnim místě uvidíte výše zmíněné látky - máte téměř jistotu, že kromě účinku na bakterie, bude gel účinný i proti virům.
Pokud bude na prvním místě ve složení voda, bude se jednat o produkty s obsahem antibakteriální látky, které budou mít na viry nižší nebo žádný účinek.
Alkohol narušuje buněčné stěny bakterií a obaly virů, včetně koronaviru. Nejúčinnější na viry je 60-80% koncentrace alkoholu. Alkohol v této koncentraci však pokožku vysušuje. Proto je vhodné poohlédnout se po produktech které obsahují i složky, které zmírňují vysoušení – např. glycerol, aloe, panthenol, karbamid. (Mgr. Pavla Horáková)
Jak správně použít gel na ruce
Aby gel působil tak jak má, je důležitá i správná aplikace.
- Pokud budete gel aplikovat na příliš znečištěné nebo mastné ruce, nebude mít takový účinek jako na rukou relativně čistých. Při silně znečištěných rukou se gel naváže spíše na nečistotu a již dostatečně nedosáhne na patogeny.
- Gel byste měli aplikovat v takovém množství, aby ruce vydržely vlhké zhruba 15-30 sekund. Po celou dobu si gel do rukou vtírejte. Nezapomeňte na žádné místečko, jako jsou hřbety rukou, místa mezi prsty nebo pod nehty.
- Gely kromě nežádoucích patogenů ničí i přirozenou mikrofloru pokožky a narušují kožní film. Tím paradoxně oslabují ochrannou funkci pokožky proti vniknutí patogenů. Proto to s používáním „antibakteriálních“ gelů nepřehánějte. Používejte je jen tam, kde si nemůžete umýt ruce teplou vodou a mýdlem.
Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Hydratujte ruce
O vysušené ruce pečujte, dodejte jim ztracenou hydrataci a pomozte jim obnovit narušenou kožní bariéru.
Dnes už nehrozí výpadek výroby kvalitní dezinfekce jako na začátku pandemie, ale i tak si ji můžete vyrobit i doma.
Jak si vyrobit domácí dezinfekční gel
Základem „receptu“ jsou tyto ingredience:
- 830 ml alkoholu (ideálně 96% ethanol nebo 99, 8% isopropylalkohol)
- (42 ml 3% peroxidu vodíku)
- 15 ml glycerolu
- do 1 litru doplnit převařenou vychladlou vodu
- nechat 3 dny "odstát" v uzavřené nádobě
Místo glycerolu (nebo jeho části) můžete použít třeba aloe vera gel. Pro vůni můžete přidat i pár kapek éterického oleje a také panthenol.
Dezinfikujte povrchy
Kromě gelů si můžete pořídit i dezinfekční (antibakteriální) spreje. Účinnost na viry pro ně platí stejně jako u gelů, tj. obsah alkoholu by měl být alespoň 60%. Ty jsou vhodné jak na ruce (místo gelu), tak i na povrchy (madla košíků, záchodová prkénka, kliky, tlačítka bankomatů,..).
Na trhu jsou i dezinfekční gely (spreje) bez alkoholu, ale přesto účinné jak na bakterie a plísně, tak i na viry. Tyto produkty obsahují benzalkonium chlorid, což je látka, která zabraňuje růstu bakterií, plísní i virů.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.