Lékárna.cz

Alkoholová kalkulačka nebo alkohol tester? Co je spolehlivější?

Alkoholová kalkulačka nebo alkohol tester? Co je spolehlivější?
Sdílet

Každý se někdy dostane do situace, že si dá večer skleničku piva či vína a brzo ráno potřebuje vyrazit na cesty autem. Víte ale, kolik piv nebo skleniček vína si můžete dát, abyste už ráno nenadýchali? A čemu věřit - alkohol testeru, nebo alkoholové kalkulačce on-line? Pokusili jsme se to za vás rozluštit.

Zbytkový alkohol nám dokáže pěkně zavařit. I když už si myslíme, že jsme po prohýřené noci v pohodě a můžeme sednout za volant, policista s alkohol testerem uvidí něco jiného. Ještě než vyrazíme na cesty, měli bychom si být stoprocentně jistí, že hladina alkoholu v krvi je na nule. Může nám pomoci domácí alkohol tester nebo alkoholová kalkulačka on-line.

Jak funguje digitální alkohol tester

Alkohol testery jsou už poměrně častým vybavením českých domácností. Ve Francii patří dokonce do povinné auto výbavy! Jak vlastně fungují? Měří hladinu alkoholu v dechu. Alkohol testery mají polovodičový senzor, který zajišťuje měření. Výsledky pak zpracovává a vyhodnocuje mikroprocesor. Je důležité, abyste do alkohol testeru dýchali nejdříve půl hodiny po požití alkoholu. Když do něj dýchnete dříve, výsledek nebude objektivní.

Spolehlivost měření se často odvíjí od značky a modelu alkohol testeru. Rozhodně byste se ale při výběru testeru neměli řídit pouze cenou. Ta totiž neznamená vyšší kvalitu. Abyste dostali nejpřesnější výsledek, nechte alkohol tester pravidelně kalibrovat v odborném servisu.

Věděli jste, že...

řízení pod vlivem alkoholu nad 1 promile je v České republice trestný čin (když vám naměří pod 1 promile, jedná se o přestupek)? Trestem může být odnětí svobody až na 1 rok, vysoká peněžní pokuta či zákaz řízení.

Další alkoholové testy:

  • Detekční trubičky - slouží pro jednorázové orientační zjištění alkoholu ve vydechovaném vzduchu. Dle manuálu porovnáváte tmavost zrn s etalonem v trubičce.
  • Test ke zjištění alkoholu ve slinách - plastový proužek s reakčním políčkem, které při kontaktu s alkoholem rychle mění barvu v závislosti na koncentraci alkoholu.

Alkoholová kalkulačka on-line spočítá odbourávání alkoholu v krvi

Dalším způsobem, jak zjistit, kdy můžete sednout za volant, je tzv. alkoholová kalkulačka. Zadáte do ní, zda jste muž či žena, svou váhu, alkohol, který jste pili a časové rozmezí, ve kterém jste pili. Na výpočet odbourávání alkoholu poslouží i chytré aplikace v mobilech.

Příklad: Muž o hmotnosti 90 kg pil od osmi večer do půlnoci 10° pivo. Celkem zvládl 6 kousků. Kalkulačka spočítá, že tělo odbourá alkohol zhruba za 7 hodin. V 7 hodin ráno tak může vyrazit autem, bez zbytkového alkoholu.

Výsledky alkoholových kalkulaček on-line i alkohol testerů berte vždy s rezervou a rozhodně se na ně stoprocentně nespoléhejte. Raději ještě hodinu počkejte, než sednete za volant. Žádný přístroj není neomylný a určitě byste na to nechtěli doplatit.

 

24. leden 2017
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.