Lékárna.cz
Hledat

Alkoholová kalkulačka nebo alkohol tester? Co je spolehlivější?

Alkoholová kalkulačka nebo alkohol tester? Co je spolehlivější?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Každý se někdy dostane do situace, že si dá večer skleničku piva či vína a brzo ráno potřebuje vyrazit na cesty autem. Víte ale, kolik piv nebo skleniček vína si můžete dát, abyste už ráno nenadýchali? A čemu věřit - alkohol testeru, nebo alkoholové kalkulačce on-line? Pokusili jsme se to za vás rozluštit.

Zbytkový alkohol nám dokáže pěkně zavařit. I když už si myslíme, že jsme po prohýřené noci v pohodě a můžeme sednout za volant, policista s alkohol testerem uvidí něco jiného. Ještě než vyrazíme na cesty, měli bychom si být stoprocentně jistí, že hladina alkoholu v krvi je na nule. Může nám pomoci domácí alkohol tester nebo alkoholová kalkulačka on-line.

Jak funguje digitální alkohol tester

Alkohol testery jsou už poměrně častým vybavením českých domácností. Ve Francii patří dokonce do povinné auto výbavy! Jak vlastně fungují? Měří hladinu alkoholu v dechu. Alkohol testery mají polovodičový senzor, který zajišťuje měření. Výsledky pak zpracovává a vyhodnocuje mikroprocesor. Je důležité, abyste do alkohol testeru dýchali nejdříve půl hodiny po požití alkoholu. Když do něj dýchnete dříve, výsledek nebude objektivní.

Spolehlivost měření se často odvíjí od značky a modelu alkohol testeru. Rozhodně byste se ale při výběru testeru neměli řídit pouze cenou. Ta totiž neznamená vyšší kvalitu. Abyste dostali nejpřesnější výsledek, nechte alkohol tester pravidelně kalibrovat v odborném servisu.

Věděli jste, že...

...řízení pod vlivem alkoholu nad 1 promile je v České republice trestný čin (když vám naměří pod 1 promile, jedná se o přestupek)? Trestem může být odnětí svobody až na 1 rok, vysoká peněžní pokuta či zákaz řízení.

Další alkoholové testy:

  • Detekční trubičky - slouží pro jednorázové orientační zjištění alkoholu ve vydechovaném vzduchu. Dle manuálu porovnáváte tmavost zrn s etalonem v trubičce.
  • Test ke zjištění alkoholu ve slinách - plastový proužek s reakčním políčkem, které při kontaktu s alkoholem rychle mění barvu v závislosti na koncentraci alkoholu.

Alkoholová kalkulačka on-line spočítá odbourávání alkoholu v krvi

Dalším způsobem, jak zjistit, kdy můžete sednout za volant, je tzv. alkoholová kalkulačka. Zadáte do ní, zda jste muž či žena, svou váhu, alkohol, který jste pili a časové rozmezí, ve kterém jste pili. Na výpočet odbourávání alkoholu poslouží i chytré aplikace v mobilech.

Příklad: Muž o hmotnosti 90 kg pil od osmi večer do půlnoci 10° pivo. Celkem zvládl 6 kousků. Kalkulačka spočítá, že tělo odbourá alkohol zhruba za 7 hodin. V 7 hodin ráno tak může vyrazit autem, bez zbytkového alkoholu.

Výsledky alkoholových kalkulaček on-line i alkohol testerů berte vždy s rezervou a rozhodně se na ně stoprocentně nespoléhejte. Raději ještě hodinu počkejte, než sednete za volant. Žádný přístroj není neomylný a určitě byste na to nechtěli doplatit.

 

Navštivte související produktové kategorie
Alkohol testy Zdravotnické testy
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více

Prozradíme vám, čím vším je hlíva ústřičná prospěšná pro náš organismus a také vám poradíme, jak ji užívat, aby našemu tělu prospěla.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.