Lékárna.cz

Anketa: Škola a dětská nemocnost

Začátek září je náročný jak pro rodiče školáků, tak pro samotné děti. Letní dny pomalu končí, a i když letošní předpověď počasí je poměrně příznivá a slibuje na podzim sluníčka dostatek, ranní teploty jsou přece jen nižší. Z vyhřátých pláží a táborů se vrací děti odpočaté a plné sil a zdá se, že je nic nemůže ohrozit. O to víc jsou pak rodiče překvapení, když po týdnu či čtrnácti dnech strávených ve škole si dítě stěžuje na bolest hlavy, pokašlává či má zvýšenou teplotu. Jak je to možné? Provedli jsme malý průzkum mezi maminkami a o výsledky bychom se s vámi rádi podělili.

Více než 36 % maminek potvrdilo, že je jejich dítě po nástupu do školy více nemocné než jindy. 63 % pak zvýšenou nemocnost přičítá dětskému kolektivu, do kterého se školák vrací. 16 % maminek si myslí, že vliv má i stres, pod který se dítě ve škole dostává. Jen pětina dotázaných připisuje tento fakt náhodě. 

Faktem je, že na dětskou imunitu může během začátku působit více vlivů - od změny denního režimu (časné vstávání), po změnu počasí, školní stres a dětský kolektiv soustředěný delší dobu na jednom místě. 

Typickými onemocněními, kterými děti na začátku školního roku trpí, jsou záněty horních cest dýchacích způsobené viry, ale i bakteriální onemocnění mezi které patří např. spála či impetigo. 

Změna denního režimu

Pokud jste s přípravou na školní režim začali už poslední týdny prázdnin, udělali jste dobře - změna by totiž měla probíhat postupně. Důležité je dodržovat především spánkový režim. Dítě školou povinné by mělo spát 9-11 hodin denně, aby se cítilo odpočaté. Je dobré nastavit pravidelný čas usínání a vstávání a rozhodně před usnutím vynechat hry na počítači či chatování s kamarády přes tablet či mobil. Posílení imunity přispěje také zdravá a pestrá strava, dostatek pohybu a vyvážený pitný režim. Sáhnout můžete i po různých doplňcích stravy pro posílení imunity.

Preventivní prohlídka u pediatra

Neměli jste čas přes léto zajít s dítětem k lékaři a vlastně nebyl ani důvod? Ve zdravotní knížce dítěte jsou preventivní prohlídky u pediatra vyznačeny a je dodržovat jejich termíny se opravdu vyplatí. Pediatr také podle očkovacího kalendáře určí, kdy je nutné povinné očkování a sjedná si s vámi termín. 

Zopakujte dítěti základní hygienická pravidla

Školáci na druhém stupni ZŠ mají mentorování rodičů někdy dost, nicméně i jim (a nejen menším dětem) se vyplatí zopakovat základní pravidla hygieny, kterými jsou např. důsledné mytí rukou či použití dezinfekčních ubrousků po návštěvě toalet. Rodiče by také měli dbát na to, aby měl školák v batohu vždy po ruce dostatek papírových kapesníků, které se dají ihned vyhodit a připomenout potomkovi, že sdílení lahví s pitím není dobrý nápad. 

Posilujte imunitu

Dětská imunita je v důsledku začátku školního roku křehká a je nutné ji posílit. Třetina námi oslovených maminek potvrdila, že jejich první kroky vedou začátkem školního roku kromě papírnictví i do lékárny. 75 % z nich pak nakupuje přípravky na posílení imunity, 67 % nevynechá vitamíny a více než třetina pak kupuje čaje proti nachlazení.

Průměrná částka, kterou za nákup vydají, se pohybuje v rozmezí 300 - 500 Kč (58 % oslovených). 25 % maminek pak zaplatí částku dokonce vyšší, tj. přes 500 Kč. Jen 17 % z nich pak stačí jedna až tři stokoruny.

Držíme vám i vašim dětem palce - ať se jim v novém školním roce daří a přejeme vám stálé zdraví!

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.