Oblíbené položky

Úvodní strana » Zdraví a léky » Zdravotnické potřeby » Zdravotnické testy » Ostatní diagnostické testy

Genografický test (genetický test původu) z mateřské linie

Kód výrobku: 201879

Napadla vás někdy otázka odkud vlastně pocházíte? Chcete překvapit své známé originálním dárkem? Stačí jediná kapka krve a DNA certifikát poté obdržíte poštou.

Více informací

Běžná cena: 2 780 Kč
2 614 Kč
Ušetříte: 6 % (166 Kč)

Skladem už jen 3 - 5 kusů

V úterý 14. 4. odešleme, u vás ve středu 15. 4.

V úterý 14. 4. odešleme, u vás ve středu 15. 4.

ZITENAX

Přidejte ještě


Načítám

Podrobné informace

Podrobné informace Genografický test (genetický test původu) z mateřské linie

Podle současného poznání, vývoj našeho druhu začal v Africe. Antropologové odhadli, že lidský rod se "rozešel" s jinými primáty před asi 5 milióny let. Nejprimitivnější lidští předci, kteří byli dosud objeveni, náleželi k rodu Australopithecus, který žil před přibližně 3 milióny let. Jejich pozůstatky – včetně Lucy – byly hlavně odhaleny v Rift Valley v Africe. Nejstarší příslušníci našeho vlastního rodu, Homo erectus, a jejich blízký příbuzný, Homo ergaster, se objevili v tomto regionu před 2.5 milióny let. Tito "archaičtí" hominidé, kteří se stěhovali z Afriky přibližně před 1,5 miliónem let, založili obyvatelstvo v Evropě, na Středním východě, a v Asii.

Kde a jak se moderní lidé objevili je předmětem sporu mezi zastánci dvou protikladných teorií: Zastánci jedné teorie tvrdí, že moderní lidé se vyvinuli z "archaických" hominidů (Homo erectus nebo Homo ergaster) nezávisle na sobě v Africe, Evropě a v Asii. Dnešní populace je výsledkem souběžného vývoje těchto skupin a jejich vzájemné výměny členů.

Zastánci vysídlovací teorie, obvykle známé jako "out of Africa" tvrdí, že současná lidská populace pochází z jedné jediné skupiny lidí, která opustila Afriku před asi 80.000 lety. Tato zakládající skupina se stěhovala po celém „Starém světě“ a vytlačila všechny tehdy přeživší "archaické" hominidy.

Dá se tedy říci, že všichni vědci souhlasí s tím, že naši hominidní příbuzní se objevili v Africe, ale neshodnou se na tom, kdy naši přímí předci opustili Afriku a začali osídlovat zeměkouli.

Území dnešní České republiky bylo osídleno již před více jak miliónem let. Za tu dobu až do dnešních dnů se na našem území vystřídalo mnoho různých kultur, etnik a národů, ať to již byli Keltové, Germánci, Frankové, Slované a další.  

Rozvoj genetiky umožnil u každého člověka zjistit, kdo byli jeho předci, neboť informace o svém původu si nosí každý člověk ve své genetické výbavě. A tyto genetické záznamy, které nám o původu jedince poskytují mnohem více informací, než lidmi vedené prameny, je dnes již možné číst. Navíc, narozdíl od matrik neposkytují informace stovky, ale tisíce let zpátky. Takže je dnes možné např. zjistit, kde žili předci konkrétního jedince, odkud a kam migrovali. 

I když se geny při každém zrození jedince kombinují (všichni lidé mají každý gen dvakrát – jeden od otce, druhý od matky), jsou v genetické informaci každého člověka části, které se prakticky nemění. Jinými slovy, stejné posloupnosti DNA měli i prapředci zkoumaného jedince.

Mitochondriální DNA

Každá lidská buňka má "druhý" genom, který se nachází v energii generujícím symbiontovi, mitochondrii (mt). Tuto mitochondriální DNA (dále jen mtDNA) mají muži i ženy, ale pouze ženy ji mohou předat svým dětem, což znamená, že mtDNA obsahuje záznamy o původu a historii předků v mateřské linii. Jak již bylo řečeno, každý člověk dědí svou mtDNA po matce, která ji zdědila od své matky, a ta zase od své, a tak dál do minulosti, až k tzv. pramatce celé mateřské linie. Bylo zjištěno, že existuje pouze omezený počet mateřských linií, z nichž každá má svou dávnou „pramatku“.

Genetické pramatky jednotlivých mateřských linií nebyly pouze skutečnými ženami, které žily v dávné minulosti, ale byly zároveň jedinými ženami, jejichž dcery byly natolik úspěšné, že se jejich linie zachovala do dnešních dnů. V dávné minulosti, kromě zmiňovaných pramatek, žily samozřejmě i jiné ženy, jejichž mateřské linie se však nedochovaly, neboť ony samotné, nebo jejich potomci, už dále neměly dcery (syn mtDNA dále předat nemůže, protože mtDNA se dědí výhradně od matky). V současné době je v evropské populaci známo sedm takovýchto genetických linií. Takže mateřská linie každého Evropana, pokud se nejedná o imigranta z jiného kontinentu, pochází z jedné ze sedmi genetických pramatek, tzv. sedm dcer Eviných. Lidé žijící na jiných kontinentech mají i jiné mateřské linie.

Celkem je známo 36 pramatek pro celý svět. U každé z těchto pramatek je známo, kde se v průběhu historie usadili její potomci, a v kterých zemích světa se dnes převážně vyskytují. Díky tomu lze podle počátku mateřské linie určit genetický původ (v mateřské linii) každého jednotlivého člověka. Pomocí genetického profilu mtDNA dnes antropologové zkoumají takové jevy jako bylo stěhování národů, míšení různých kultur apod.

Společnost GENTEST, s.r.o. je první česká genetická firma, která úspěšně prošla náročným certifikačním procesem pro službu genetického testování, a obdržela mezinárodně uznávaný certifikát, který byl vydán nezávislou certifikační autoritou, tzv. Notifikovanou osobou.

Informace o produktu

Výrobce: GENTEST, s.r.o.
Značka: GENTEST
Kód výrobku: 201879
Kód EAN: 201879
Držitel rozhodnutí: GENTEST, s.r.o.

Recenze

Recenze Genografický test (genetický test původu) z mateřské linie

Diskuze

Diskuze Genografický test (genetický test původu) z mateřské linie

 

Mohlo by vás zajímat


Načítám

Nejprodávanější značky

Výhodné nabídky už nemusíte hledat

pošleme vám je e-mailem :)

Zkuste to, odhlásit se koneckonců můžete kdykoli.
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám