Lékárna.cz

Tuberkulóza - příznaky, prevence a léčba

Prozradíme vám, jaké jsou příznaky tuberkulózy a také poradíme, jak se této nemoci co nejlépe vyhnout.

Tuberkulóza - příznaky, prevence a léčba
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Jak se tuberkulóza přenáší

Tuberkulóza, zkráceně TBC nebo také dříve souchotě je závažné infekční onemocnění, které postihuje především plíce, ale může se přenést také na uzliny, pokožku, kosti, klouby, ledviny, páteř, mozek i jiné části organismu.

Způsobuje ji bakterie ze skupiny ​​mycobacterium tuberculosis (dříve tzv. Kochův bacil) a ačkoli se přenáší při běžných situacích, jako je například mluvení, kýchání, smích, zpěv nebo kašel, není úplně snadné tuto nemoc chytit. Uvádí se, že k tomu, aby se člověk nakazil, musí strávit alespoň 4 hodiny s člověkem, který má aktivní formu TBC.

Ani v takovém případě však není jisté, že nemoc propukne. Kontakt s bakterií totiž může mít za následek dvě formy onemocnění:

 • Latentní tuberkulóza - při té jsou bakterie neaktivní, nezpůsobují žádné příznaky a člověk není infekční. Přesto je však nutné i tuto formu nemoci léčit, neboť může přejít v tuberkulózu aktivní.
 • Aktivní nebo také otevřená tuberkulóza - při té bakterie napadají tkáně, způsobují příznaky a mohou se šířit dál. Aktivní forma tuberkulózy se může projevit týdny nebo i roky po kontaktu s bakterií.

Tuberkulóza a covid-19

Zatímco za posledních 10 let výskyt tuberkulózy klesal přibližně o 2 % ročně, WHO uvádí, že že v roce 2020 poprvé vzrostl, a to kvůli pandemii nemoci covid-19. Důvodem ovšem nebyla nemoc samotná, ale nedostupnost včasné léčby. V roce 2020 zemřelo na TBC 1,5 milionu lidí, celosvětově je tak tato nemoc 13. příčinou všech úmrtí a druhým největším infekčním zabijákem, hned po covid-19.

Tuberkulóza - příznaky

Mezi typické příznaky aktivní plicní tuberkulózy patří:

 • kašel, který trvá tři a více týdnů,
 • vykašlávání hlenu a krve,
 • bolest na hrudi při kašli nebo i při běžném dýcháním,
 • hubnutí zdánlivě bez příčiny,
 • únava,
 • horečka,
 • noční pocení,
 • zimnice,
 • ztráta chuti k jídlu,

Příznaky tuberkulózy se ovšem liší podle toho, jakou část organismu nemoc zasáhne. Pokud je to například páteř, způsobuje bolesti zad, v případě, že jsou to ledviny, projevuje se krví v moči atd.

Kdy kvůli TBC navštívit lékaře

Jestliže víte nebo máte podezření, že jste byli v kontaktu s člověkem nemocným TBC, nechte se vyšetřit na přítomnost bakterie tuberkulózy ve vašem těle, a to i v případě, že se u vás nevyskytují žádné příznaky.

Prevence tuberkulózy

Nejspolehlivější prevencí proti TBC je očkování. Zároveň je nesmírně důležité dodržovat základní hygienické návyky, jako je časté mytí rukou, vyhýbání se přeplněným prostorám a také posilování imunitního systému.

Očkování proti tuberkulóze

Vzhledem k tomu, že byl výskyt tuberkulózy v České Republice snížen na minimum, očkování není od roku 2010 už povinné, ale očkují se pouze tzv. rizikové skupiny. Mezi ty patří:

 • Děti, jejichž rodiče nemoc prodělali.
 • Děti, které žijí v jedné domácnosti s TBC pozitivním.
 • Dítě, které déle než tři měsíce pobývalo v zemi s výskytem TBC nebo v takové zemi pobýval jiný člen domácnosti.
 • Dítě, jež bylo v přímém kontaktu s nemocným tuberkulózou.

TBC: rizikové faktory

Od osmdesátých let minulého století významně vzrostl počet případů TBC v souvislosti se šířením viru HIV. Tento vir totiž nabourává imunitní systém, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že po kontaktu s bakterií tuberkulózy dojde nejen k nákaze, ale zároveň i k postupu z latentní do aktivní fáze nemoci.

Kromě HIV pozitivních jsou další rizikovou skupinou například diabetici, onkologičtí pacienti, jedinci s podváhou nebo také malé děti či naopak senioři.

Riziko nákazy je také spojeno s cestováním do zemí s vysokým výskytem TBC.

Kde se tuberkulóza vyskytuje

Tuberkulóza se vyskytuje ve všech částech světa s tím, že nejčastěji je to v jihovýchodní Asii (asi 43 % nových případů), Africe (25 %) a v oblasti západního Pacifiku (18 %). Konkrétně se jedná o tyto země: Indie, Čína, Indonésie, Filipíny, Pákistán, Nigérie, Bangladéš a Jihoafrická republika.

Jak se léčí tuberkulóza

Tuberkulóza se léčí pomocí antibiotik, respektive antituberkulotik, jež se mezi sebou různě kombinují, aby nedošlo ke vzniku rezistence. Léčba tuberkulózy zabere minimálně 6 měsíců, ale zpravidla trvá mnohem déle, neboť jejím cílem je snížit množství bakterií v organismu nemocného.

Jak je tuberkulóza diagnostikována

Diagnóza TBC je určována pomocí rentgenu hrudníku, kožního testu, analýzy slin a tuberkulinového testu. Pokud je léčba zahájena včas, existuje velká šance na vyléčení nemoci. Největším problémem tuberkulózy však je, že u lidí, kterých se týká nejvíce, je rozpoznána velmi pozdě. Z 9 milionů lidí, kteří ročně TBC onemocní, jich zhruba jedna pětina zemře.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Témata článku
Imunita Nemoc

Přečtěte si také

Úpal a úžeh má většina lidí spojeno s létem, nicméně úpal se sluníčkem souviset přímo nemusí. To je také hlavní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi z přehřátí, které jsou jinak velmi podobné a odlišit…

více

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění, které patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním nakažených osob. Virus se dostává do…

více

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivá virová choroba a jedna z hlavních příčin úmrtí malých dětí. Přestože existuje bezpečné a účinné očkování, stále dochází k rozsáhlým epidemiím. Nemoc způsobuje vysoce…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.