Lékárna.cz

Šalvěj, bylinka i koření v jednom

Šalvěj lékařská je u nás známá pro své široké použití už od středověku. Šalvěj využívali již ve starověkém Římě a především v Itálii tato bylinka stále zaujímá v kuchyni nezastupitelné místo. Použít ji můžete ale nejen v kuchyni - prozradíme, k čemu je ještě dobrá :-)

Šalvěj, bylinka i koření v jednom
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Šalvěj a její účinky

Jméno Salvia officinalis pochází z latinského slova salvare, což znamená léčit. 

Látky obsažené v šalvěji lékařské prospívají zdravému fungování dýchacích cest, přirozené obranyschopnosti i normálnímu procesu trávení. Je pro nás pomocníkem z bylinné spíže v období podzimních a zimních časů. Šalvěj působí na normální vyrovnané pocení a vnitřně se používá k harmonizaci hormonální rovnováhy u žen v přechodu a v období před menstruací. Lokálně je využívaná šalvěj ve formě obkladů na kůži nebo při kloktání. Porporuje normální stav kůže, sliznic a jejich přirozenou obranyschopnost.

Šalvěj najdete i v řadě bylinných čajových směsí, které u nás najdete pod názvem Lékárníkův čaj. Mezi čajové směsi se šajvějí patří tyto čaje:

  • Lékárníkův čaj na ústní dutinu a krk
  • Lékárníkův čaj na rovnováhu kožní bariéry
  • Lékárníkův čaj při menopauze

Odvar, extrakt nebo nálev ze šalvěje

Šalvěj můžeme využívat ve formě odvaru (listy zalité vroucí vodou) nebo lihového extraktu. Extrakt ze šalvěje se pro její protipotivé a deodorační vlastnosti využívá v řadě přírodních deodorantů. Šlavějový výluh najdeme také v řadě přírodních vlasových šampónů, vlasových sér či masek. Šalvěj působí příznivě na zdraví vlasové pokožky, její prokrvení a tím se snižuje předčasné vypadávání vlasů.

Na co si dát u šalvěje pozor

Šalvěj obsahuje v malém množství látku thujon, která je ve vyšším množství riziková a může poškozovat játra. Nicméně jeho množství v rostlině je natolik malé, že k akutnímu poškození prakticky nemůže dojít. Proto je vhodné šalvěj používat jen po určitou dobu. Při použití 3 šálků šalvěje za den toto poškození ale nehrozí. Díky obsahu thujonu by teoreticky šalvěj mohla vyvolat u citlivých lidí křeče, proto se nedoporučuje například epileptikům. Šalvěj není vhodná ani pro těhotné, kojící ženy a malé děti. Čaj ze šalvěje popíjený večer může nadměrně stimulovat před spaním.

Jak použít šalvěj

  • Nálev ke kloktání - 1 lžíce šalvěje se zalije 250 ml vroucí vody a nechá 10 minut vyluhovat. Po scezení se kloktá vlažným nálevem 3 x denně. Ke kloktání můžeme využít také již předem vyrobený šalvějový extrakt, který naředíme dle doporučení výrobce.
  • Šalvějový čaj - 1 čajová lžička se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se 10 minut vyluhovat. Po scezení se pijí 1 - 3 šálky za den.
  • Šalvějové bonbóny nebo pastilky se cucají dle návodu od výrobce.
  • Šalvějovým nálevem si také můžeme oplachovat vlasy po mytí. 

Šalvěj v aromaterapii

V aromaterapii se využívá hlavně éterický olej získávaný z šalvěje muškátové, která má obdobné účinky a použití jako šalvěj lékařská.

Šalvěj v kuchyni jako koření

Dnes se u nás šalvěj lékařská při přípravě pokrmů používá spíše vzácně. Jako koření je možné použít čerstvé i sušené rozdrcené listy. Hodí se k masu, zvěřině, rybám, omáčkám, sýrům, na přípravu bylinkového másla či paštik. K okořenění bylinkového másla je vhodné použít šalvěj ve směsi s bazalkou nebo rozmarýnem.

Pěstování a sběr šalvěje

Šalvěj lékařská pochází z oblasti Středomoří ale běžně se pěstuje i u nás. Jde o nízký polokeř se stříbřitě šedými vejčitými lístky. Můžeme ji pěstovat i v nádobách. Sbírají se lístky šalvěje nebo vrcholová nať a to za slunných dní těsně před rozkvětem, kdy má rostlinka nejvíce obsahových látek (éterických olejů). Sušení by mělo probíhat při teplotě okolo 30° C.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Nevíte-li si rady s použitím a vhodností šalvěje, obraťte se o radu na naše lékárníky v odborné poradně.

Přečtěte si také

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

Echinacea (Třapatka) je velmi dobře známá léčivka, která má svoje místo v domácí lékárničce. Pomůže vám totiž podpořit imunitní systém i zdraví horních cest dýchacích. Nehodí se ovšem pro každého, a…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.