Lékárna.cz
Hledat

Aspirin a Acylpyrin - (jaký) je mezi nimi rozdíl?

Zvykli jsme si po něm sahat jako volně dostupném a zároveň i cenově dostupném léku, který tlumí bolest, potlačuje zánět a snižuje horečku. Zajímavé ale je, že jedni nedají dopustit na svůj aspirin a druzí nekupují nic jiného než acylpyrin. Proč tomu tak je? A když jsou si tak podobné, proč je jeden "-pirin" a druhý "-pyrin"?

Aspirin a Acylpyrin - (jaký) je mezi nimi rozdíl?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Aspirin a Acylpyrin jsou obchodní názvy pro léky, které jsou dostupné i bez lékařského předpisu zejména na tlumení bolesti. Oba přípravky obsahuji tutéž účinnou látku - kyselinu acetylosalicylovou, která má účinky analgetické (tlumí bolest), antiflogistické (potlačuje zánět) a antipyretické (snižuje horečku). Kyselinu acetylsalicylovou obsahují desítky dalších léků od různých výrobců po celém světě. Proč "obchodní název" Aspirin doslova zlidověl? A kde se vzal jeho "bráška" Acylpyrin? Pojďte si poslechnout jejich příběh, který začíná ve vrbové kůře a končí až na Měsíci, kam se Aspirin dostal spolu s kosmonauty z lodi Apollo 11.

Jak Aspirin z vrby vzešel

Lék století, jak se Aspirinu také říkává, má svůj původ ve vrbové kůře. Již Hippokrates doporučoval vývar z vrbové kůry jako lék proti bolesti a horečce. Používali ho Řekové i Římané, včetně Galéna. Středověk na vrbu trochu pozapomněl, ale její věhlas se udržel mezi babkami kořenářkami. V 18. století jeden anglický reverend roztíral vrbovou kůru s vodou, čajem a pivem. Výsledný přípravek pak podával lidem žijícím v bažinatých oblastech k potlačení horečky, kterou často trpívali.

O sto let později jistý německý profesor vyluhoval z vrbové kůry nažloutlou látku, kterou nazval salicin (od rodového latinského jména pro vrbu – salix). Krátce nato jeden jeho italský kolega ze salicinu získal kyselinu salicylovou, tu se později podařilo i uměle syntetizovat, a odtud už byl krůček k průmyslové výrobě za přijatelnou cenu. Nová látka začala být ceněna jako výborný lék na bolest, například nervů či hlavy. Léčivé účinky však stále zastiňovala relativně velká komplikace v podobě poškození žaludeční sliznice, krvácení a narušení rohové vrstvy kůže.

V roce 1897 ovšem Felix Hoffmann oznámil, že problém vyřešil. Původní molekulu kyseliny salicylové totiž vylepšil. Nepatrně upravil její chemickou strukturu a syntetizoval kyselinu acetylsalicylovou. Vytvořil tak Aspirin - jeden z nejúspěšnějších léků v historii farmacie.

Na co se používá Aspirin

S postupujícími léty se rozšiřovalo i spektrum onemocnění, při kterých se Aspirin používá. Dnes se vedle základní trojice účinků – proti bolesti, horečce, zánětu – cení i pro účinky v prevenci vzniku srdečních i mozkových příhod (v krvi má protisrážlivý účinek, a zabraňuje tak vzniku krevních sraženin – trombů), u rakoviny střev a konečníku, u Alzheimerovy choroby, u komplikací cukrovky, dokonce se ve speciálních případech používá i v těhotenství. Čím déle se nějaký lék používá, tím lépe jsou známy také jeho nežádoucí účinky.

Jazykovědné okénko

Původní Hoffmannův lék byl tedy zaregistrován pod názvem Aspirin. Pojďme si jeho název rozebrat kousek po kousku. Písmeno "A" představuje acetylskupinu - jedná se o odkaz na kyselinu acetylsalicylovou. Další slabika, "spir", je odvozena z latinského názvu Spiraea salicifolia, česky tavolník vrbolistý. Ten byl původním zdrojem salicinu k výrobě kyseliny acetylsalicylové. Konec, "in", byla obvyklá přípona používána pro léky.

Název Acylpyrin vznikl později a trochu jinak. První část (acyl-) opět zastupuje kyselinu acetylsalicylovou, druhá část ale souvisí s užitím léku proti horečce, tedy s řeckým pyr – oheň nebo pyretos – horečka. Následuje obvyklé zakončení -in. Těžko říct, zda je podobnost názvů obou léků náhodná, nebo byl Acylpyrin pojmenován záměrně tak, aby zvukově co nejvíc připomínal známý Aspirin.

Jaký je rozdíl mezi Aspirinem a Acylpyrinem

Aspirin

Byl registrován firmou Bayer jako ochranná známka v Berlíně od roku 1897 a rok na to byl patentován v USA. Na počátku se podával ve formě odváženého prášku v dávce 500 mg, rok na to firma Bayer přišla s lisovanou tabletou - jednalo se o první lék, který byl v této formě pacientům k dispozici. Aspirin je v Guinessově knize rekordů uvedený jako nejvíce prodávaný lék proti bolesti na světě.

Acylpyrin

Acylpyrin od firmy Herbacos je legální kopií Aspirinu, jedná se o tzv. generikum neboli generické léčivo. Tyto přípravky se tedy na první pohled, vzato racionálně, liší pouze skladbou pomocných látek použitých při výrobě. To teoreticky může mít dopad na účinek léků. Zdá se ale, že hlavní rozdíl v jejich účinnosti se odehrává v našich hlavách.

Placebo ASPRIN vs. bezejmenné placebo

Zajímavým zjištěním skončila studie pacientů, kteří užívali placebo (tedy lék bez aktivní látky) s názvem ASPRIN (to není překlep) a pocítili úlevu od bolesti až 2x častěji než uživatelé, kteří užívali placebo s názvem, který nic nepřipomínal. A dokonce pokud byli skupiny pacientů rozděleny náhodně mezi ty, kteří používali aktivní lék obsahující kyselinu acetylosalycilovou a placebo s názvem ASPRIN, tak účinek úlevy od bolesti byl stejný.

Tyto výsledky poměrně významně potvrzují, že to nejsou jen aktivní či pomocné složky, na čem záleží. "Když mají lidé oblibu v určité značce, řekněme z minulých zkušeností, doslechu, reklamy, atd., mohou zaznamenat větší úlevu díky užívání tohoto léku, než od přípravků se stejným složením účinných složek generických léků," potvrzují autoři studie. Jiné studie ukazují podobná zjištění u léků proti alergiím (antihistaminika) a dokonce i u léků pro léčbu vysokého krevního tlaku.

Tyto studie potvrzují, že i v éře racionální a zdokumentované zdravotní péče je potřeba stále počítat s vlivem víry a psychologie. Neměli bychom se tedy soustřeďovat jen na to, abychom "účinnou látku" nakoupili co nejlevněji. Pokud jsme přesvědčeni z jakéhokoli důvodu, že určitý přípravek účinkuje lépe, věřím, že bychom mu měli dát přednost. Protože je pravděpodobné, že pak nám opravdu pomůže.

Váš Vladimír

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárna.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Volně prodejné léky Bolest volně prodejné léky

Přečtěte si také

Bolest hlavy je obvyklým symptomem, který provází těhotenství. Poradíme vám, jaké léky či procedury na ni zabírají a zároveň neohrozí zdraví vaše ani vašeho budoucího miminka.

více

Krvácení z nosu může mít mnoho příčin - máme pro vás tipy, jak vhodně doplnit stravu a co se osvědčilo našim lékárnicím v případě krvácení nosu u dětí i dospělých.

více

Příčin bolesti zubů může být mnoho - od hlubokého zubního kazu, přes prasklý zub, zánět dásní, ošetření zubních kanálků, citlivé či obnažené krčky až po hluboký zánět, který je nutné léčit…

více

Psyllium (jitrocel indický) je zdrojem ve vodě rozpustné vlákniny, která přispívá ke správnému fungování střevního traktu. Je to skvělý a lety osvědčený pomocník, který se hodí téměř pro každého, kdo…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.