Pedikúra - pro koho a jak často
Péče o chodidla není jen věc estetiky, ale i zdraví. To platí pro všechny zdravé lidi bez rozdílu věku, s vyjímkou malých dětí. Ošetření nohou profesionálním pedikérem či pedikérkou může absolvovat už i dítě v pubertě. Omezení této služby však přesto platí např. pro lidi s diabetem, nicméně právě oni by o své nohy měli dbát ve zvýšené míře - a zvolit ošetření právě u odborníků.
Pedikúru, ať už profesionální nebo domácí, byste měli vykonávat pravidelně, ideálně jednou měsíčně.
Kdy zajít k odborníkovi
Pokud máte s chodidly problémy, které vyžadují zásah do kůže, případně máte kuří oka, bradavice nebo jiná poranění, navštivte profesionála. Ošetření na pedikúře by měl předcházet rozhovor o vašem zdravotním stavu, alergiích a dalších kontraindikací. Na základě toho pedikérka či podolog rozhodne o typu pedikúry a přizpůsobí samotný proces tak, aby se vám dostalo co nejšetrnější péče.
Mokrá a suchá pedikúra
Pokud svěříte svá chodila profesionálům - pedikérům nebo podologům, můžete absolvovat dva typy pedikúry:
- Mokrá pedikúra - jak už z názvu vyplývá, dochází při ní k namáčení nohou v různých typech koupelí. Ty obsahují různé koupelové soli, které kůži před samotným ošetřením změkčí, připraví chodidla na odstranění ztvrdlé kůže a současně je vydezinfikuje. Tento typ se hodí pro lidí bez zdravotních komplikací.
- Suchá pedikúra - provádí se bez předchozí koupele a nepoužívá se při ní ani skalpel. Pro odstranění zrohovatělé kůže na patách se používají různé přístroje, např. škrabky, pilníky nebo brusky. Při suché pedikúře je riziko vzniku přípradných poranění menší.
U zdravých lidí se tyto typy pedikúr kombinují. Na závěr ošetří pedikérka chodila a paty krémem, případně je namasíruje.
Diabetici, pozor!
Zvýšená opatrnost při pedikúře platí zejména pro diabetiky. Ti by se měli úplně vyhnout mokré pedikúře. Pokud diabetem trpíte, předem pedikérku o této skutečnosti informujte! Kůže diabetiků je totiž velmi citlivá a hrozí jim různá poranění, která mohou vést až k diabetické noze. Alternativou je v tomto případě suchá nebo medicinální pedikúra.
Medicinální pedikúra
Při medicinální pedikúře se klade maximální důraz na hygienu a zamezení vzniku infekcí u rizikových pacientů. Mezi ně patří např.
- pacienti s žilním onemocněním, např. ti, kteří trpí na bércové vředy,
- pacienti s lupenkou,
- pacienti s poruchou periférních nervů - neuropatií,
- reumatici,
- onkologičtí pacienti.
S čím vám pedikúra pomůže
Kromě pomoci s nepraktickými a neestetickými příznaky, jako jsou vysušené, ztvrdlé, popraskané paty, pomáhá kvalitní pedikúra:
- odstranit kuří oka nebo bradavice,
- zbavit se plísně na nohou či nehtech,
- s rychlejším hojením otlaků a puchýřů,
- se zarostlými či zarůstajícími nehty.
Tipy pro domácí pedikúru
Pokud vám z jakýchkoli důvodů vyhovuje spíš domácí pedikúra, tady je pár tipů, jak na to:
- Pokdu netrpíte žádným onemocněním, u kterého se nedoporučuje namáčet si nohy, dopřejte si na úvod asi 15 minutovou koupel. Přidejte do ní speciální vonné oleje nebo koupelovou sůl.
- Po koupeli nohy osušte a zbavte je ztvrdlé kůže jemně a šetrně. Použít můžete klasický pilník nebo pemzu, případně elektrický pilník - při ošetření na něj ale příliš netlačte.
- Zastřihávání ztvrdlé kůže kleštičkami nedoporučujeme kvůli možným poraněním a už vůbec nezkoušejte skalpel. Zastřihnout však můžete přečnívající kůžičku kolem nehtů - na tu můžete použít i změkčovač.
- Nehty si ostříhejte - odborníci doporučují zastřihnout do rovna, aby nezarůstaly.
- Na nehty a jejich okolí můžete použít výživný nehtový olej, který vmasírujete do kůže.
- Nezapomeňte na konec namazat chodidla výživným krémem, který je určen speciálně na nohy. Některé mají příjemný chladivý nebo zjemňující efekt.
Vodní lázeň pro chodidla s epsomskou solí
Přidejte 5 lžic epsomské nebo mořské soli do lavorku s teplou vodou, ponořte do něj nohy a nechte 20 minut odpočinout. Epsomská sůl jemně čistí a napomáhá odstranění ztvrdlé kůže, kterou pak snadno odstraníte přírodní pemzou. Po koupeli ošetřete chodidla kvalitním olejem - např. jojobovým nebo kokosovým.
Babské rady pro domácí pedikúru
- Aby ztvrdlá kůže změkla, přidejte si do koupele trochu obyčejného octa
- Pokud vás trápí zápach nohou, pomůže čajovníkový olej
Suchá kůže chodidel a popraskané paty
Nejčastější příčinou popraskaných pat je ztráta vlhkosti. Zvolte hydratační krémy - vhodné jsou např. ty s aloe vera, které dodají vlhkost do hlubších struktur kůže. K péči o suchou pokožku chodidel použijte bambucké máslo - je bohaté na vitamíny A, E, D, antioxidanty a esenciální mastné kyseliny. Po koupeli nohy jemně promasírujte a ošetřete chodidla bambuckým máslem. Potom si navlékněte bavlněné ponožky, které udrží teplo a podpoří regeneraci hlubších struktur kůže.