Lékárna.cz
Hledat

Palmový olej a jeho účinky - co na to naši dodavatelé?

Palmový olej a jeho účinky - co na to naši dodavatelé?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Jedním z nejdiskutovanějších ekologických témat poslední doby je otázka využití palmového oleje v potravinách, kosmetice a biopalivech. V Lékárně.cz jsme přesvědčeni, že tohle téma si zaslouží svůj prostor a že i změna v přístupu výrobců a spotřebitelů může pomoci ochránit vzácné ekosystémy. Proto jsme několik výrobců oslovili a získali jejich stanoviska k použití palmového oleje.

Intenzívní pěstování palmy olejné je odpovědné nejen za systematické kácení tropických pralesů, ničení přirozeného životního prostředí řady živočišných druhů, ale i za stěhování rodin původních obyvatel, protože jimi obývaná území musí ustoupit plantážím palem olejných.

Účinky palmového oleje na lidské zdraví jsou další oblastí, o které se hodně diskutuje. Palmový olej obsahuje významné množství nasycených mastných kyselin, které se podílejí na tvorbě špatného cholesterolu. Jejich konzumace tak zvyšuje riziko kardiovaskulárních potíží.

Problematika využití palmového oleje je však mnohem složitější

Odpovědný přístup v otázce palmového oleje

Že tohle téma není společnosti lhostejné, je vidět i na internetu. Platforma Koalice proti palmovému oleji se na svém webu zavázala spolu s jejími příznivci vyvíjet nátlak na výrobce, aby ve svých výrobcích snížili nebo eliminovali obsah palmového oleje.

Mnoho lidí už dnes pečlivě sleduje etikety potravin, kosmetiky a drogerie a kromě různých chemikálií se v rámci vlastní ekologické zodpovědnosti vyhýbají právě i této složce.

Zeptali jsme se našich dodavatelů na používání palmového oleje

I my v Lékárna.cz jsme jako prodejci kosmetiky, drogerie i zdravých potravin cítili odpovědnost informovat se o postoji našich dodavatelů k využití palmového oleje. V první fázi naší iniciativy jsme oslovili několik z nich a požádali je o jejich vyjádření. 

Potěšila nás dobrá zpětná vazba a taky fakt, že větší i menší firmy tohle téma reflektují a neignorují ho. Některé z nich palmový olej už nahradily, další se k tomu chystají. Ostatně, přečtěte si jejich stanoviska sami.

NUTRIFREE

Společnost Nutrifree dává ve své výrobě přednost vybraným panenským olivovým olejům a má snahu snížit používání olejů tropických na minimum. Dnes, tváří v tvář negativnímu dopadu spotřeby tropických olejů na zdraví a životní prostředí, se Nutrifree zavazuje ve své výrobě minimalizovat užití této suroviny. Je to nelehká výzva, která sebou přináší nejen zvýšení výrobních nákladů, ale také neustálé investice do výzkumu a rozvoje, aby nové receptury poskytovaly stejnou záruku kvality a trvanlivosti výrobků, na jaké jsme byli zvyklí dříve v původních receptech s palmovým olejem. Dnes je již více než 80 % sortimentu vyráběno zcela bez použití palmového oleje.

VIRDE

 Společnost VIRDE nepoužívá palmový olej v žádném svém výrobku. Naše firma nabízí svým zákazníkům několik druhů vysoce kvalitních olejů lisovaných za studena (len, tykev, ostropestřec, rakytník, mák, černý kmín), jejichž zdravotní účinky znali už naši předkové. Máme v úmyslu řadu olejů i do budoucna rozšiřovat, vždy se však bude jednat o oleje, o jejichž pozitivním vlivu na lidské zdraví budeme přesvědčeni.

NAIRNS (Doves Farm)

Součástí složení sušenek Nairns je i olej z palmového ovoce. Tenhle olej na rozdíl od běžného palmového oleje obsahuje výrazně nižší množství nasycených tuků a je bohatší na mononenasycené tuky, tzv. "zdravé" tuky, jako obsahuje třeba avokádo. Palmový olej celkově získal zejména v posledních letech špatné jméno kvůli tomu, že značná část výrobců používá olej z palem, které jsou pěstovány na úkor deštných pralesů a tvorů v nich žijících. Firma Nairns proto využívá pouze palmový olej z trvale udržitelných plantáží, které jsou certifikované RSPO.

HERBADENT

 Náš postoj k palmovému oleji je samozřejmě negativní a ve svých produktech ho nepoužíváme. Problematika zubních past je více zaměřena na tenzid SLS (sodium lauryl sulphate), který má prokazatelné dráždivé účinky. V zubních pastách máme jiný tenzid - sodium sweet almond amphoacetate, neboli přírodní mandlový olej, který je naprosto neškodný lidskému organismu. Naše bylinné koupele palmový olej taky neobsahují.

WOLFBERRY

 Aktuální situaci ohledně palmového tuku pečlivě sledujeme a vzhledem k rostoucímu negativnímu postoji zákazníků pracujeme na jeho nahrazení. Aktuálně v naší nabídce najdete několik produktů, které tento tuk obsahují.  V případě pozitivního ohlasu od zákazníků jsme připraveni spustit výrobu těchto produktů výhradně pod našimi křídly, bez palmového oleje.

LIFEFOOD 

Palmový olej v naší výrobě zásadně nepoužíváme s ohledem na jeho negativní vliv na zdraví i přírodu. Do našich výrobků používáme pouze za studena lisované BIO rostlinné oleje - olivový a slunečnicový olej, kokosový olej a kakaové máslo. Kvalitu olejů i dalších surovin si pečlivě hlídáme, kontrolujeme mimo jiné také všechny výrobní kroky našich dodavatelů. Máme tedy jistotu, že naše suroviny jsou v bio raw kvalitě, v souladu s naší filosofií.

COUNTRY LIFE

 Country Life již 25 let propaguje ekologické zemědělství jako jediný udržitelný způsob produkce jídla. A produkce palmového oleje nemůže být výjimkou. V našich vlastních produktech proto používáme výhradně bio palmový olej certifikovaný RSPO (www.rspo.org) a naše dodavatele podporujeme v tom, aby z běžného palmového oleje přešli na certifikovanou variantu. V současnosti jsme je oslovili s jednoznačným požadavkem. Produkty, u kterých nebude obsažený palmový olej do konce června opatřen certifikátem nebo nebude nahrazen, vyřadíme ze sortimentu.

SONNENTOR

 V našich produktech byl dříve použit palmový olej. Problematika, která souvisí s výrobou palmového oleje nám však není lhostejná, a tak jsme už více než před rokem začali hledat náhradu za tuto surovinu. Nové rostlinné tuky a oleje na bázi oliv, slunečnice a kakaa uspokojily naše požadavky v duchu SONNENTOR filozofie. Neovlivňují negativně ani chuť ani konzistenci. U špaldových tyčinek, keksů a krekrů byla tato surovina postupně nahrazována během roku 2015. Nyní jsou již všechny produkty vyráběny bez palmového oleje a označeny novou ikonkou - bez palmového oleje.

Navštivte související produktové kategorie
Bio potraviny Zdravé potraviny Oleje
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více

Prozradíme vám, čím vším je hlíva ústřičná prospěšná pro náš organismus a také vám poradíme, jak ji užívat, aby našemu tělu prospěla.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.