Lékárna.cz

Oxymetr a covid-19

Oxymetr a covid-19
Sdílet

Jak funguje přenos kyslíku krví, k čemu slouží pulzní oxymetrie a jak vám může oxymetr pomoci, pokud onemocníte covid-19? Prozradíme v našem článku.

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Jak spolu souvisí kyslík v krvi a covid-19

Díky krevnímu barvivu, hemoglobinu, je kyslík přenášen krevním oběhem do celého organismu. Okysličená krev pak zásobuje všechny orgány v těle, včetně plic. Virus SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, přenos kyslíku krví dokáže ovlivnit.

Pacientům pak způsobuje dýchací potíže - nedostatek kyslíku v krvi ovlivňuje nejen plíce, ale i ostatní orgány v těle.

Co je to saturace krve kyslíkem

Nasycenost krve kyslíkem se nazývá také saturace kyslíkem a označuje se jako SpO2. Její hodnota se udává v procentech.

Hodnoty saturace kyslíkem

Saturace kyslíkem u zdravého člověka činí 95-99 % (u seniorů je za normální hladinu považováno 93 %) Pokud saturace kyslíkem klesne na 90-94 %, je potřeba obezřetnosti - kontroly pak měly probíhat častěji a stav pacienta by měl být bedlivě sledován.

Pokud hodnoty saturace kyslíkem klesnou pod 90 % je na místě kontaktovat záchrannou službu. U covid-19 pozitivních pacientů se hodnoty saturace mohou pohybovat právě pod touto hranicí. Pokud saturace klesá pod 80 %, jde o kritický stav, který se projeví během několika desítek minut. Při hodnotách menších než 60 % hrozí bezprostřední kritická desaturace a ztráta vědomí. 

Měření kyslíku v krvi

K měření kyslíku v krvi slouží pulzní oxymetrie. Pulzní oxymetry jsou detektory, které se umisťují buď na ušní lalůček nebo na prst a pomocí infračerveného a červeného paprsku světla prosvítí tkáň. Senzor pak snímá průchodnost paprsku skrz prokrvenou tkáň a zobrazí saturaci hemoglobinu kyslíkem. 

Prstový pulzní oxymetr

Prstový pulzní oxymetr připomíná tvarem větší kolíček na prádlo - vložíte do něj ukazováček, zapnete přístroj a za okamžik se na displeji objeví hodnota SpO2. Některé oxymetry měří také tepovou frekvenci. Měření oxymetrem je neinvazivní, rychlé a přesné a můžete ho využít k měření saturace jak dospělého, tak i dítěte. 

Pulzní oxymetr do každé domácí lékárničky

Doba koronavirová nám ukázala, že prstový pulzní oxymetr je velmi dobrým pomocníkem právě k měření saturace kyslíku v krvi a měl by se stát součástí každé domácí lékárničky. V některých případech totiž dokáže doslova zachránit život - na základě jeho měření si může pacient včas zavolat rychlou pomoc. Tento přístroj se však hodí i pro pacienty s chronickou obstrukční plicní chorobou (CHOPN), astmatiky či osoby trpící spánkovou apnoe.

Hodnoty tepové frekvence

V pulzním oxymetru je tepová frekvence označená symbolem PRbpm (Pulse Rate beat per minute)

  • muži - průměrně cca 75 tepů za minutu (tj. 75 bpm - 75 úderů srdce na minutu)
  • ženy - průměrně cca 82 tepů za minutu (tj. 82 bpm)
  • sportovci - průměrně cca 40 tepů za minutu (tj. 40 bpm)

Hodnoty tepové frekvence stoupají při stresu, větší námaze či zátěži organismu.

Co znamená hodnota PI v oxymetru

PI znamená Perfuzní index. Perfuzní index (PI) udává podíl okysličené krve přicházející s každým novým srdečním tepem ku celkovému množství krve, které je již v končetině přítomno. Tato veličina se obvykle pohybuje mezi hodnotami 1 až 20.  Např. hodnota 5 stanovuje, že s každým srdečním pulzem přichází do prstu 5% množství nové čerstvě okysličené krve vůči celkovému množství krve v prstu. Ideální hodnota perfuzního indexu není stanovena.  (Mgr. Pavla Horáková)

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

25. březen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.