Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Oxymetr a covid-19

Oxymetr a covid-19

Péče o tělo Ženy Srdce a cévy Muži

Jak funguje přenos kyslíku krví, k čemu slouží pulzní oxymetrie a jak vám může oxymetr pomoci, pokud onemocníte covid-19? Prozradíme v našem článku.

Oxymetr a covid-19

Jak spolu souvisí kyslík v krvi a covid-19

Díky krevnímu barvivu, hemoglobinu, je kyslík přenášen krevním oběhem do celého organismu. Okysličená krev pak zásobuje všechny orgány v těle, včetně plic. Virus SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, přenos kyslíku krví dokáže ovlivnit.

Pacientům pak způsobuje dýchací potíže - nedostatek kyslíku v krvi ovlivňuje nejen plíce, ale i ostatní orgány v těle.

Co je to saturace krve kyslíkem

Nasycenost krve kyslíkem se nazývá také saturace kyslíkem a označuje se jako SpO2. Její hodnota se udává v procentech.

Hodnoty saturace kyslíkem

Saturace kyslíkem u zdravého člověka činí 95-99 % (u seniorů je za normální hladinu považováno 93 %) Pokud saturace kyslíkem klesne na 90-94 %, je potřeba obezřetnosti - kontroly pak měly probíhat častěji a stav pacienta by měl být bedlivě sledován.

Pokud hodnoty saturace kyslíkem klesnou pod 90 % je na místě kontaktovat záchrannou službu. U covid-19 pozitivních pacientů se hodnoty saturace mohou pohybovat právě pod touto hranicí. Pokud saturace klesá pod 80 %, jde o kritický stav, který se projeví během několika desítek minut. Při hodnotách menších než 60 % hrozí bezprostřední kritická desaturace a ztráta vědomí. 

Měření kyslíku v krvi

K měření kyslíku v krvi slouží pulzní oxymetrie. Pulzní oxymetry jsou detektory, které se umisťují buď na ušní lalůček nebo na prst a pomocí infračerveného a červeného paprsku světla prosvítí tkáň. Senzor pak snímá průchodnost paprsku skrz prokrvenou tkáň a zobrazí saturaci hemoglobinu kyslíkem. 

Prstový pulzní oxymetr

Prstový pulzní oxymetr připomíná tvarem větší kolíček na prádlo - vložíte do něj ukazováček, zapnete přístroj a za okamžik se na displeji objeví hodnota SpO2. Některé oxymetry měří také tepovou frekvenci. Měření oxymetrem je neinvazivní, rychlé a přesné a můžete ho využít k měření saturace jak dospělého, tak i dítěte. 

Pulzní oxymetr do každé domácí lékárničky

Doba koronavirová nám ukázala, že prstový pulzní oxymetr je velmi dobrým pomocníkem právě k měření saturace kyslíku v krvi a měl by se stát součástí každé domácí lékárničky. V některých případech totiž dokáže doslova zachránit život - na základě jeho měření si může pacient včas zavolat rychlou pomoc. Tento přístroj se však hodí i pro pacienty s chronickou obstrukční plicní chorobou (CHOPN), astmatiky či osoby trpící spánkovou apnoe.

Hodnoty tepové frekvence

V pulzním oxymetru je tepová frekvence označená symbolem PRbpm (Pulse Rate beat per minute)

  • muži - průměrně cca 75 tepů za minutu (tj. 75 bpm - 75 úderů srdce na minutu)
  • ženy - průměrně cca 82 tepů za minutu (tj. 82 bpm)
  • sportovci - průměrně cca 40 tepů za minutu (tj. 40 bpm)

Hodnoty tepové frekvence stoupají při stresu, větší námaze či zátěži organismu.

Co znamená hodnota PI v oxymetru

PI znamená Perfuzní index. Perfuzní index (PI) udává podíl okysličené krve přicházející s každým novým srdečním tepem ku celkovému množství krve, které je již v končetině přítomno. Tato veličina se obvykle pohybuje mezi hodnotami 1 až 20.  Např. hodnota 5 stanovuje, že s každým srdečním pulzem přichází do prstu 5% množství nové čerstvě okysličené krve vůči celkovému množství krve v prstu. Ideální hodnota perfuzního indexu není stanovena.  (Mgr. Pavla Horáková)

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka