Lékárna.cz
Hledat

Lékárnička vaše jistota, ať jste kdekoliv...

Lékárnička vaše jistota, ať jste kdekoliv...
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Poradíme vám, co by měla obsahovat lékárnička, abyste v ní našli vše potřebné pro poskytnutí první pomoci a záchranu lidského života.

Lékárnička by měla být nezbytnou součástí každé domácnosti. K více než polovině poranění a úrazům dochází totiž v blízkém okolí našeho domova. Měla by být uložena na stálém a suchém místě mimo dosah malých dětí a minimálně jednou za rok bychom měli zodpovědně zkontrolovat její obsah. Bez pečlivě sbalené lékárničky bychom však neměli vyrážet ani na cesty či dovolené a na pracovištích či v automobilech jsou dokonce zákonnou povinností. Prozradíme vám, jak by měl vypadat jejich obsah.

Co je lékárnička

Lékárnička je skříňka nebo pouzdro uzpůsobené pro dlouhodobé a bezpečné ukládání zdravotnického materiálu, který je určen pro poskytnutí první pomoci. Měla by být náležitým způsobem označena a umístěna na dobře přístupném místě, ovšem mimo dosah malých dětí. Lékárničky musí být konstruovány tak, aby uložený zdravotnický materiál byl chráněn proti znehodnocení.

Domácí lékárnička

Pro obsah lékárničky v domácích podmínkách neexistuje žádná zákonná povinnost. Je tudíž na každém jednotlivci či rodině, aby si její náplň upravili podle vlastních potřeb a uvážení.

Nabízíme vám pár tipů na vybavení lékárničky:

Lékárnička na dovolenou

Při balení cestovní lékárničky bychom měli zohlednit několik parametrů:

 • kam se chystáme,
 • pro kolik osob lékárnička bude sloužit a kolik jim je let,
 • na kolik dní jedu pryč,
 • jaké budu provozovat aktivity,
 • jak dostupná je v dané zemi lékařská péče.

Co přesně do cestovní lékárničky sbalit a jak se na cestách chovat, abychom se vyvarovali zdravotních komplikací, naleznete zde.

Lékárnička pro miminko

Vzhledem k tomu, že novorozenci a batolata mají zcela jiné potřeby než dospělí, bude se obsah lékárničky pro ně lišit:

 • dětské čípky a sirupy na bolest a teplotu,
 • kapky proti nadýmání vhodné pro malé děti, případně i masážní krém na bolavé bříško,
 • roztok či kapky do nosu pro případ rýmy,
 • dětské kapky nebo výplach do očí,
 • krém na opruzeniny,
 • elektronický teploměr,
 • odsávačka hlenů.

Autolékárnička

Vzhledem k tomu, že obsah autolékárničky je stanoven vyhláškou 341/2014 Sb. o povinné výbavě vozidel, je zcela jasné, bez čeho na cesty nesmíme vyrazit:

 • 3x hotový obvaz s jedním polštářkem (nejméně 8 cm široký),
 • 3x hotový obvaz se dvěma polštářky (nejméně 8 cm široký),
 • 1x hladká náplast, cívka, (2,5 x 5 cm),
 • 1x škrtící pryžové obinadlo (6 x 125 cm),
 • 1x pryžové (latexové) rukavice,
 • 1x izotermická fólie (200 x 140 cm),
 • 1x zahnuté nůžky v délce alespoň 14 cm.

Stejně jako je více druhů motorových vozidel, je i více druhů autolékárniček, a tak zatímco pro osobní automobily platí povinnost vozit autolékárnu velikosti I. (výše popsaná), tak autobusy nebo motorky musí vozit lékárničky s jiným obsahem.

Lékárnička do kanceláře

Zákoník práce v ust. § 134 písm. f) ukládá zaměstnavateli povinnost zajistit a vybavit lékárničku první pomoci na svém pracovišti. Toto ustanovení ukládá zaměstnavateli zajistit, aby pracoviště byla vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska bezpečnosti, hygieny a ochrany zdraví při práci odpovídaly bezpečnostním požadavkům a hygienickým limitům. Konkrétně jde o to, aby pracoviště byla vybavena jednak prostředky první pomoci a jednak prostředky pro přivolání zdravotnické záchranné služby. Žádný zákon ale neuvádí, co přesně by v takové lékárničce mělo být. Na trhu je proto široké spektrum lékárniček s určením pro různý počet osob. Do kanceláří a provozoven s vyšší koncentrací osob se hodí nástěnná lékárnička, která je navíc uzamykatelná.

V každé firmě by měla být stanovena osoba, která bude za obsah lékárničky zodpovědná, bude ji pravidelně kontrolovat a doplňovat v ní chybějící položky.

Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Zdraví máme jenom jedno a na prevenci bychom neměli zapomínat. Součástí prevence jsou i domácí testy, které pomáhají odhalit zdravotní problém, který pak můžeme vyřešit s lékařem.

více

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.