Lékárna.cz

Kostival, hojivý přítel a ochránce pohybu

Kostival patří mezi jednu z tradičních bylinek našich babiček. Co obsahuje, jak působí a k čemu se hodí kostivalová mast se dozvíte v našem článku.

Kostival, hojivý přítel a ochránce pohybu
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Kostival lékařský - Symphytum officinale

Kostival je vytrvalá až 1 m vysoká bylina s růžově-fialovými květy, které lákají včely. Celá rostlina je dužnatá a drsně chlupatá. Roste u rybníků, březích potoka a pomáčených loukách. Patří k vůbec nejstarším léčivým bylinám s širokým spektrem použití. Ve středověku se hojně využíval k hojení zlomenin, odtud pak pramení jeho český název. Kostival se strouhal a používal jako obklad, který ztuhl, zpevnil zranění a působil.

Co vše lze z kostivalu použít

Z rostliny se používá list, nať a kořen kostivalu. Nejvíce se využívá kořen, který se sbírá na jaře před začátkem vegetace nebo na podzim (v září a v říjnu). Rychle se omyje, rozpůlí a suší na slunci nebo při umělé teplotě, která nesmí být vyšší než 45 °C. Droga je bez pachu, má svíravou a nahořklou chuť. Na průřezu musí být bílá. 

Co obsahuje kostival

Hlavní účinky kostivalu jsou dány přítomností alantoinu. Alantoin je látka, kterou nacházíme také v řadě jiných rostlin. Má hojivé účinky na tkáně, kosti, šlachy a vazy. Kostival dále obsahuje různé alkaloidy, kyselinu rozmarýnovou, steroly, pryskyřice, slizovité látky, silice a škroby. 

Účinky kostivalu

Kostival mimořádně příznivě působí na zdraví kloubů, šlach i tkání. Jeho využití je velmi široké. Je proto známou bylinkou tradičního bylinářství. Kostivalové masti znají nejen senioři, ale využívají je také sportovci a lidé, kteří se věnují fyzické aktivitě. Pokud se rozhodneme využít sílu bylin místo léků, je kostival pro naše klouby tím pravým řešením.

Využití kostivalu

Kostival lze využít pro vnější použití v těchto formách:

  • kostivalová mast 
  • kostivalový gel
  • kostivalová tinktura
  • kostivalový olej
  • kostival ve formě homeopatika Symphytum
  • odvar z listu nebo kořene
  • obklady z čerstvých listů

S vnitřním použitím kostivalu opatrně!

Některé tradiční bylinářské knihy doporučují kostival i k vnitřnímu použití. Díky obsahu pyrrolizidinových alkaloidů, které by mohly při vyšším nebo delším užívání způsobit toxické poškození jater, se tato forma běžně nedoporučuje. Pokud se rozhodnete kostivalový kořen užívat vnitřně ve formě čaje či tinktury, berte jej jen po velmi krátkou dobu, maximálně 2 týdnů. Kostivalová tinktura či mast by neměla chybět v žádné domácí lékárničce. Při zevním použití na kůži je tato bylinka bezpečná.

Kostivalová mast - recept

Vezmeme 4 - 5 čerstvých kořenů kostivalu, které očistíme, nakrájíme na drobné kousky a zahřejeme ve 250 ml sádla nebo kvalitním rostlinném oleji. Před bodem varu vypneme a necháme v tuku do druhého dne. Následně opět mírně zahřejeme a scedíme. Macerát v sádle nám dobře ztuhne po nalití do malých kelímků či skleniček. Macerát v oleji je třeba zahustit včelím voskem pro získání masti. Bez včelího vosku získáme kostivalový léčivý olej. Mast či olej uchováváme v malých nádobkách v chladu.

Kostival jako homeopatikum

Symphytum se používá stejně jako kostivalový kořen, jen je jeho působení šetrnější. Jde o vhodnou formu pro děti, těhotné a kojící ženy.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Pokud si nejste jisti ohledně užívání bylinek či doplňků stavy, poraďte se s lékařem či lékárníkem v naší poradně.

Přečtěte si také

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. Jeho odborný název zní - pneumonie.

více

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.