Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Kostival, hojivý přítel a ochránce pohybu

Kostival, hojivý přítel a ochránce pohybu
Sdílet

Kostival patří mezi jednu z tradičních bylinek našich babiček. Co obsahuje, jak působí a k čemu se hodí kostivalová mast se dozvíte v našem článku.

Kostival lékařský - Symphytum officinale

Kostival je vytrvalá až 1 m vysoká bylina s růžově-fialovými květy, které lákají včely. Celá rostlina je dužnatá a drsně chlupatá. Roste u rybníků, březích potoka a pomáčených loukách. Patří k vůbec nejstarším léčivým bylinám s širokým spektrem použití. Ve středověku se hojně využíval k hojení zlomenin, odtud pak pramení jeho český název. Kostival se strouhal a používal jako obklad, který ztuhl, zpevnil zranění a zároveň léčil.

Co vše lze z kostivalu použít

Z rostliny se používá list, nať a kořen kostivalu. Nejvíce se využívá kořen, který se sbírá na jaře před začátkem vegetace nebo na podzim (v září a v říjnu). Rychle se omyje, rozpůlí a suší na slunci nebo při umělé teplotě, která nesmí být vyšší než 45 °C. Droga je bez pachu, má svíravou a nahořklou chuť. Na průřezu musí být bílá. 

Co obsahuje kostival

Hlavní účinky kostivalu jsou dány přítomností alantoinu. Alantoin je látka s hojivým působením na tkáně, kosti, šlachy a vazy. Kostival dále obsahuje různé alkaloidy, kyselinu rozmarýnovou, steroly, pryskyřice, slizovité látky, silice a škroby. 

Účinky kostivalu

Kostival mimořádně příznivě působí na klouby, šlachy a tkáně. Jeho využití je velmi široké. Je proto známou bylinkou tradičního bylinářství. Kostivalové masti znají nejen senioři, ale využívají je také sportovci a lidé, kteří se věnují fyzické aktivitě. Pokud se rozhodneme využít sílu bylin místo léků, je kostival pro naše klouby tím pravým řešením.

Využití kostivalu

Kostival lze využít pro vnější použití v těchto formách:

S vnitřním použitím kostivalu opatrně!

Některé tradiční bylinářské knihy doporučují kostival i k vnitřnímu použití. Díky obsahu pyrrolizidinových alkaloidů, které by mohly při vyšším nebo delším užívání způsobit toxické poškození jater, se tato forma běžně nedoporučuje. Pokud se rozhodnete kostivalový kořen užívat vnitřně ve formě čaje či tinktury, berte jej jen po velmi krátkou dobu, maximálně 2 týdnů. Kostivalová tinktura či mast by neměla chybět v žádné domácí lékárničce. Při zevním použití na kůži je tato bylinka bezpečná

Kostivalová mast - recept

Vezmeme 4 - 5 čerstvých kořenů kostivalu, které očistíme, nakrájíme na drobné kousky a zahřejeme ve 250 ml sádla nebo kvalitním rostlinném oleji. Před bodem varu vypneme a necháme v tuku do druhého dne. Následně opět mírně zahřejeme a scedíme. Macerát v sádle nám dobře ztuhne po nalití do malých kelímků či skleniček. Macerát v oleji je třeba zahustit včelím voskem pro získání masti. Bez včelího vosku získáme kostivalový léčivý olej. Mast či olej uchováváme v malých nádobkách v chladu.

Kostival jako homeopatikum Symphytum se používá stejně jako kostivalový kořen, jen je jeho působení šetrnější. Jde o vhodnou formu pro děti, těhotné a kojící ženy.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

 

 

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

25. březen 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více