Ty nejlepší dárky pro zdraví a krásu a spoustu odměn za vánoční nákupy.

Oblíbené položky
Vybrat odměnu

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak na psí blechy? A jak na klíšťata?

Jak na psí blechy? A jak na klíšťata?

Kůže Zvířata

Aby se z vašeho mazlíčka nestal bleší autobus, snažte se ho ochránit preventivně. Budete chránit i sebe. A nebojte, pomoc existuje, i když už jste nevítané hosty v srsti našli. Stejně tak byste měli svého mazlíka kontrolovat pokaždé, když se vrátíte z procházky v přírodě - s příchodem jara se probouzí i klíšťata.

Jak na psí blechy? A jak na klíšťata?

Blecha dokáže skočit na délku 20 cm. Někdy proto stačí kolem nějakého „zablešence“ projít, a váš vyšampónovaný a opečovávaný mazlík má tyto nevítané hosty v kožíšku také. Blechy jsou aktivní po celý rok, takže ve střehu byste měli být vždy. 

Jen kožich nestačí

Blechy na zvířatech nežijí. Mají své kolonie, které si dělají v pelíšku domácího mazlíčka, v polstrovaném nábytku nebo třeba v koberci či v matracích páníčka. Psí blechy na zvířatech najdeme jenom v tu dobu, kdy sají krev.

Pamatujte, že nejlepší ochranou před blechami je prevence. Jde o jednodušší a účinnější cestu než odblešování celé domácnosti nebo kotců. 

Blechy jsou větší problém, než se zdá 

Bleší kousnutí zvíře bolí, svědí a může ho velmi stresovat. Také mívá horší následky, jako jsou alergie. Škrábání navíc způsobuje ztrátu srsti a u mláďat může vést k chudokrevnosti. Blechy často přenášejí nemoci a dokážou člověka nakazit parazity, jako jsou škrkavky a tasemnice.

Nepusťte si blechy domů!

Svého mazlíčka preventivně vybavte přípravkem proti blechám. Podle toho, jaký způsob aplikace vám a vašemu psímu kamarádovi vyhovuje, si můžete vybrat. 

Nejčastější přípravky aneb co použít na blechy

  • Tradiční obojky proti blechám – oblíbený přípravek na psí blechy. Obojky uvolňují účinnou látku na povrch kůže a srsti. Nejsou ale příliš vhodné, když s vámi mazlíček spí v posteli a je ve styku s malými dětmi nebo s kočkami.
  • Přírodní obojky proti blechám – tyto obojky blechy odpuzují, a tak jsou vhodné jako prevence. Uvolňují přírodní éterické oleje, které blechám i dalšímu hmyzu nevoní.
  • Pipety proti blechám – takzvané "spot on" přípravky jsou pohodlné na používání. Jde o roztok, který kápnete psovi za krk. Vstřebá se do kůže a působí několik týdnů. Opět jsou přírodní i s účinnými látkami. A najdete i takové, které působí proti blechám, klíšťatům i bodavému hmyzu. 
  • Spreje proti blechám – mohou být repelentní i hubící a některé využijete i na ošetření pelíšku, kotce nebo nábytku. 
  • Psí šampony proti blechám - fungují okamžitě, ale krátkodobě. Mají i hojivé účinky a zklidňují podrážděnou kůži. Když psa vykoupete, ošetřete jej ještě dalšími antiparazitiky pro dlouhodobou ochranu.

Nejste si jistí? Aneb jak poznat kousnutí od blechy

Na lidské kůži jde o svědivý zarudlý pupínek se středovou krvavou skvrnou, který za několik hodin zmizí. Blecha si většinou při pokousání dělá cestičky. Můžete proto mít několik štípanců v řadě nebo vedle sebe. Když blecha kousne, nebývá to cítit. Proto ji nejspíš při činu nechytnete. Kousnutí svědí až po několika minutách. 

Zničit musíte všechny blechy! 

Když nezlikvidujete všechna vajíčka, nikdy se blech nezbavíte. Budou se objevovat další a další. Přípravky pro likvidaci blech proto musejí zatočit i s blešími vajíčky a larvami. Hledejte takové, které mají alespoň měsíční účinnost. Musí také blechy ničit, ne je jenom odpuzovat.  

Psí blechy mazlíček roznáší všude – od koberců přes matrace až po ložní prádlo. Raději se proto vrhněte do úklidu. Pořádně vysajte, a to včetně všech koutů a nábytku. Pokud s vámi pes spí, vyperte všechny deky, polštáře a peřiny. Pelíšek pejska i jeho okolí ošetřete hubícím přípravkem.

Pokud se blechy v domácnosti vymkly kontrole, budete muset sáhnout po pořádné chemii. Existují účinné prostředky, kterými budete muset několikrát prostříkat všechny tkaniny.

Klíšťata se nevyplatí podceňovat

S příchodem jara se probouzí i klíšťata, která si váš pejsek může přinést z procházky či běhání v trávě. Jak pes běží a zvedá nohy, pro klíšťata tento signál znamená, že se oběť blíží. Trávy, o kterou se zvíře otře, se pustí a zachytí se v srsti či chlupech. Jakmile se dostane ke kůži, najde si vhodné místo a zakousne se. Pod kůží se pak drží pomocí hypostomu s malými háčky a začne sát krev. S výměšky a slinami klíštěte se do krve zvířete mohou přenést různá infekční onemocnění jako např. borelióza, anaplazmóza či ehrlichióza. 

Repelent jako výborný pomocník

Sami sebe chráníme při výletech do přírody repelenty. Ochrana zvířat je stejně jednoduchá - stačí použít vhodný repelentní přípravek (např. ve formě obojku), který ho ochrání před napadením. Pamatujte na to, že klíšťata nejsou jen záležitostí léta, ale objevují se v přírodě vždy, když stoupnou teploty nad nulu - setkat se s nimi tedy můžete téměř celý rok. 

Přejeme tedy vám i vašim domácím mazlíčkům příjemný a bezstarostný relax v přírodě!

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám