Lékárna.cz

Chlamydie

Chlamydiová infekce je jednou z nejvíce rozšířených pohlavních nemocí. Nicméně chlamydií je mnoho druhů a některé z nich se projevují jako infekce dýchacích cest, očí a jiných orgánů v těle. Jak se chlamydie šíří, jak se léčí a co můžeme udělat sami, abychom touto infekcí neonemocněli - to si dočtete v našem článku.

Chlamydie
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co jsou chlamydie

Chlamydie jsou mikroskopické bakterie Chlamydia trachomatis, které parazitují v živých buňkách svého hostitele. Odtud se pak mohou rozšířit buď tak, že se buňka rozpadne a chlamydiová infekce se rozšíří do okolí nebo pomocí exocytózy (tj. buňka do svého okolí uvolní větší molekulu či strukturu)

Druhů chlamydií je mnoho, nicméně člověka napadají druhy Chlamydia trachomatis a Chlamydia pneumoniae. Existuje také druh Chlamydia psittaci, což je zvířecí patogen, kterým se může člověk také nakazit

Jak se chlamydie přenáší

 • sexuálním přenosem (tj. nechráněným pohlavním stykem vaginálním, orálním i análním) - takto se přenáší hlavně bakterie Chlamydia trachomatis,
 • kapénkovou infekcí - podobně jako u chřipky jde o přenos přes sliznice orgasnismu (nosohltan, ústa, oči) při mluvení, kýchání či prskání (bakterie Chlamydia pneumoniae)
 • přímým kontaktem přes kontaminované předměty - např. ložní prádlo, ručníky, utěrky, jídlo, ale také přes povrchy ve veřejných bazénech či saunách 
 • z matky - rodičky na novorozence - pokud je matka v době porodu infekční, infekce se přenese během porodu i na dítě. Infekční vstupní branou se v tomto případě stávají oční spojivky a nosohltan. Několik týdnů po pororu dochází k onemocnění novorozence chlamydiovým zánětem spojivek (až ve 40 % těchto případů). Po 2 a více týdnech se až u 10 % takto postižených novorozenců projeví zápal plic, který může být pro dítě smrtelný.
 • ze zvířete na člověka (jde o přenos bakterie Chlamydia psittaci) pomocí kontaminovaného trusu, peří či prachem 

Chlamydie - příznaky

Chlamydia trachomatis

Inkubační doba u nákazy infekcí Chlamydia trachomatis je obvykle 1 - 3 týdny. Infekce probíhá u většiny nemocných bez příznaků. Pokud se však příznaky projeví, mohou se u mužů a žen lišit.

Příznaky chlamydií (chlamydia trachomatis) u mužů

 • pálení či řezání při močení,
 • bolest při močení,
 • časté močení,
 • noční močení,
 • výtok z močové trubice

Pokud se infekce nezačne včas léčit, dochází ke komplikacím, kdy je postiženo močové ústrojí, prostata a infekce se poté šíří přes chámovody k varlatům a nadvarlatům. Někdy má infekce za následek i zánět konečníku. Zánět je velmi bolestivý a může u mužů způsobit neplodnost. 

Příznaky chlamydií (chlamydia trachomatis) u žen

 • poševní výtok, 
 • pálení a řezání při močení,
 • bolest při pohlavním styku,
 • puchýřky na vnějším genitálu,
 • zánět děložního čípku a hrdla,
 • zánět močové trubice

V případě, že se infekce neléčí, rozšíří se přes dělohu na vejcovody a vaječníky - v takovém případě mluvíme jde o hluboký pánevní zánět, který se vyznačuje silnou bolestí v podbřišku, poruchami menstruačního cyklu a zvýšenou teplotou a může vést až k neplodnosti, mimoděložnímu těhotenství, potratu či předčasnému porodu. Pokud je infikováno děložní hrdlo, může to být jednou z příčin vzniku rakoviny. 

Kdo je nejvíce ohrožen bakterií Chlamydia trachomatis

Nejvíce ohroženi jsou ti, kteří provozují nechráněný sex, jsou promiskuitní nebo se věnují prostituci. Často je nejvíce ohrožená skupina lidí ve věku od 15 - 30 let.

Chlamydia pneumoniae (Plicní chlamydie)

Infekce tímto typem bakterie postihuje především dýchací soustavu. Inkubační doba je cca 3-4 týdny a příznaky se po ní objevují pozvolna. 

Příznaky se projevují jako:

 • infekce horních či dolních dýchacích cest či
 • běžné chřipkové onemocnění (tj. včetně dráždivého kašle, bolesti hlavy, únavy, zvýšené teploty či pocení)

Po dalším období (1-4 týdny) dochází k dalším příznakům jako:

 • rýma,
 • zánět dutin, 
 • zánět nosohltanu nebo
 • zánět středního ucha. 

Otestujte se!

U některých pacientů trvají obtíže týdny, někteří však nemají žádné či mírné příznaky a mohou tak chlamydiovou infekci roznášet. Samotné chlamydie přežívají v organismu mnoho let (i celý život) a mohou se rozšířit i do dalších orgánů. Pokud tedy trpíte často opakovanými angínami, škrábe vás v krku, vše provází dráždivý kašel nebo velká únava, můžete si koupit samovyšetřovací test na chlamydie nebo požádejte svého lékaře, aby vás poslal k laboratornímu vyšetření. Existují i samovyšetřovací testy, které u žen určí, zda se jedná o vaginální kvasinkovou či bakteriální infekci, pokud příčinu vaginálních potíží neznají. I tak by ale žena měla vždy tyto problémy řešit se svým gynekologem.

Diagnostika chlamydií

Přítomnost chlamydií odhalí většinou odborní lékaři (gynekolog, plicní lékař, urolog), ke kterým pacient přijde s konkrétními příznaky infekce.  K určení nákazy se odebírá vzorek ze sliznic, kde se mohou chlamydie vyskytovat, tj. např. výtěr z nosohltanu, vzorek z plic či průdušek (provádí se výplachem, tzv. laváží), stěr z močové trubice či gynekologický stěr, příp. odběr z očního spojivkového vaku. Vzorek se odešle do laboratoře, která pak určí buď přímo přítomnost chlamydií, případně zjistí, zda jsou v organismu přítomné protilátky.

Léčba chlamydií

Léčba záleží nejen na určeném druhu chlamydie, ale také na rozsahu infekce. Podávají se antibiotika (2-3 týdny pokud jde o akutní infekci, až 8 týdnů pokud jde o chronickou infekci). Pokud jde o infekci bakterií Chlamydia trachomatis a je postiženo urogenitální ústrojí, musí se přeléčit i všichni sexuální partneři pacienta či pacientky. Chlamydie jsou sice řazeny mezi bakterie, nicméně antibiotická léčba nemusí být vždy úspěšná. Současně mohou být pacientovi podávána i analgetika, antimykotika či léky ovlivňující imunitní systém. Jako podpůrná léčba současně s antibiotiky mohou být podávány enzymatické prostředky (např. Wobenzym), které účinnost antibiotik zvyšují. 

Prevence nákazy chlamydiemi

Při sexu používejte kondomy, vyvarujte se nechráněného pohlavního styku. Dodržujte hygienická pravidla, posilujte imunitu zdravou stravou, pitným režimem či doplňky stravy.  Můžete užívat i doplňky stravy s vitamínem C, echinaceou, selenem, zinkem, které napomáhají správnému fungování imunitního systému.

 Zdroj: www.venerologie.cz, lekarnickekapky.cz

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Témata článku
Ženy Muži

Přečtěte si také

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. Jeho odborný název zní - pneumonie.

více

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.