Lékárna.cz

Bříza v kosmetice: co všechno umí?

Bříza. Pro nás naprosto běžný strom, který můžeme vidět na každém rohu. Pozná ji každé malé dítě, hlavně díky jejímu bílému kmenu. Málokdo ale ví, jak moc je léčivá a jak moc nám může prospívat.

Bříza v kosmetice: co všechno umí?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Bříza je užitečná úplně celá – její dřevo se využívá v nábytkářství, je ceněné pro svou krásnou kresbu, je také vysoce výhřevné a využívá se na palivo. Z mladých větviček se pletou košíky a vyrábí košťata. Suchou destilací se ze dřeva získává pryskyřice, březová silice, dehet nebo juchtový olej. Na jaře lze z kmenů získávat šťávu, která je plná vitamínů, minerálů a aminokyselin. Pro nás jsou však nejvíce ceněné březové listy.

Bříza jako symbol mládí

Ne náhodou je bříza nejvyužívanější bylinou v přírodní kosmetice, má totiž desinfekční účinky. Naše prababičky ji používaly pro osvěžení a omlazení pokožky i její regeneraci. A pro stejné účely se v podstatě používá dodnes.

Bříza má schopnost uvolňovat póry a čistit pleť. Stačí si březovým odvarem oplachovat obličej a účinky zaznamenáte velmi brzy – pleť bude zdravější, svěžejší a zbavíte se dokonce i akné. Velmi příjemná je také koupel, která ulevuje bolavým kloubům. Také pomáhá odbourávat celulitidu. Skvělým účinkům břízy můžete bez obav vystavit celé tělo.

Vlasy břízu milují

A zamilujete si ji i vy, až poznáte, jaké zázračné účinky má. Obyčejný březový šampon za pár korun mnohdy vašim vlasům prospěje daleko více než šampony a balzámy za několik stovek. Pokud jste zastáncem bio kosmetiky a rádi si přírodní kosmetiku vyrábíte sami, oplachování vlasů březovým odvarem pro vás bude hračka. Používejte mladé listy, které mají nejvíce prospěšných látek. Vlasy jsou pak pružnější a krásně lesklé.

Ještě účinnější je míza stromu, která si poradí i s problematickou pokožkou hlavy, například s lupy nebo s nadměrným maštěním. Získávání mízy ale nechejte vždy na odbornících - u nás je dokonce zakázáno. Sami byste totiž mohli strom nenávratně poškodit. A to určitě nechcete.

Věděli jste, že…

ještě silnější je odvar či tinktura z pupenů břízy? V pupenech je koncentrovaná všechna síla stromu. Tinkturu můžete užívat i vnitřně – blahodárně působí například na játra a pomáhá snižovat cholesterol.

Jarní detox se bez břízy neobejde

S příchodem jara máme tendenci čistit tělo od všelijakých neduhů a látek, které jsme si v něm za celý rok nastřádali. Součástí těchto čisticích kúr je vždy i bříza – ať už ji užíváme vnitřně (jako čaj), nebo zevně (jako koupele, oplachy). Bříza totiž podporuje metabolismus a je silně močopudná, přitom ale nedráždí ledviny. Ne náhodou je bříza často obsažená v lécích na nemoci močových cest.

Když je tělo čisté uvnitř, je čisté i zvenčí. A to se samozřejmě projeví i na naší pleti. Jarní detoxikaci organismu pomocí břízy tedy rozhodně doporučujeme. Ať už se v ní koupete, pijete ji, nebo si kupujete březovou kosmetiku, můžete si být jistí, že bříza se vám velkoryse odvděčí v podobě mladé svěží pleti a oslňující hřívy.

Navštivte související produktové kategorie
Dermokosmetika Kosmetika a hygiena Bio potraviny

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.