Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Autolékárnička. Proč je dobré mít ji v pořádku?

Autolékárnička. Proč je dobré mít ji v pořádku?
Sdílet

Víte, že každý rok na českých silnicích zahyne 600 až 800 osob? A přitom řada z nich vůbec zemřít nemusela. Některé oběti jsou zbytečné v tom smyslu, že jim není jen poskytnuta správná pomoc, než dorazí záchranka. A s takovou pomocí pro oběti dopravní nehody vám může pomoci autolékárnička.

Autolékárnička je povinnou výbavou vozidla podle zákonu z Ministerstva dopravy ČR od roku 2002. V roce 2009 byl tento zákon upraven vyhláškou, která jasně stanovovala obsah lékárničky. To se opět změnilo v roce 2010. Navíc autolékárnička se musí podle daných pravidel obměňovat každé 4 roky. Proto je nutné si letos autolékárničku aktualizovat. Autolékárnička je pro každého řidiče povinností.

Pozor! Za prošlou autolékárničku nebo její obsah je pokuta

Řada odborníků hodnotí nákup nové autolékárničky jednou z 4 roky jako zbytečný, nicméně zákon je zákon, jak by pravil klasik. Proto je autolékárnička nezbytnou výbavou do vašeho vozu, abyste nejen mohli poskytnout potřebnou pomoc, ale také nedostali pokutu. Máte li totiž v autě prošlou lékárničku, může vám policie při silniční kontrole udělit blokovou pokutu až 2000 Kč.

Pozor si dejte nejen na expiraci celé autolékárničky, ale i jednotlivých složek v ní. Někteří výrobci totiž prodávají autolékárničky s dobou expirace na 4 roky, ale například obvazy nebo náplasti v ní mají dobu expirace kratší. I za to byste mohli dostat výše zmíněnou pokutu.

Autolékárnička může zachránit život, třeba i ten váš

Povinností je autolékárničku vlastnit, to, co můžete udělat navíc, je projít si její obsah a ujistit se, že více co se na co v autolékárničce používá. Můžete potom tak pohotověji reagovat u případné autonehody a zachránit někomu život. Navíc máte ze zákona povinnost poskytnout osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, adekvátní zdravotní pomoc. V případě, že se tak nestane, můžete být potrestáni odnětím svobody až na 1 rok!

Někomu se může zdát obměna celé lékárničky opravdu zbytečná. Vždyť nůžky nebo termofólie se opravdu nezkazí, ale obvazy, náplasti a další obsah časem ztrácí svoji funkcionalitu. Proto je vhodné autolékárničku každé 4 roky obnovit kompletně, abyste na něco nezapomněli popřípadě neměli v té stávající něco prošlého. 

Právní předpis upravující povinnost mít ve voze autolékárničku: Autolékárnička je součástí povinné výbavy motorového vozidla při provozu na pozemních komunikacích dle vyhlášky Ministerstva dopravy České republiky č. 341/2002 Sb. Obsah autolékárničky je přímo stanoven touto vyhláškou ve znění vyhlášky č. 238/2009 Sb., vyhlášky č. 216/2010 Sb. a vyhlášky č. 182/2011 Sb.

A víte co vlastně autolékárnička musí obsahovat?

  • Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře min. 8 cm, savost min. 800g/m2) 3 ks
  • Obvaz hotový se 2 polštářky (šíře min. 8 cm, savost min. 800g/m2) 3 ks
  • Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran min. 960x1360x960 mm) 2 ks
  • Náplast hladká na cívce (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost 7 N/25 mm) 1 ks
  • Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, min. lepivost 2,5 N/cm) 6 ks
  • Obinadlo škrticí pryžové (60 x 1 250 mm) 1 ks
  • Rouška plastová (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm) 1 ks
  • Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu 1 pár
  • Izotermická fólie (rozměry min. 200 x 140 cm) 1 ks
  • Nůžky zahnuté v antikorozní úpravě zaoblené - délka min. 14 cm 1 ks


Dříve byla povinnou výbavou autolékárničky tak resuscitační maska a leták o postupu při zvládání nehody. Ministerstvo ovšem dalo v tomto případě na znalce a nakonec tuto výbavu z povinných atributů vyškrtlo, protože by ji stejně většina lidí neuměla použít. Pokud ovšem výbavu v lékárničce máte, ničemu to nevadí.

16. říjen 2014
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Sladkovodním a mořským řasám, jejichž užívání se v poslední době těší velké oblibě se přisuzují různé prospěšné vlastnosti. Co je na tom pravdy a je jejich dlouhodobá konzumace bezpečná? Prozradíme v…

více

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.