Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » 10 mýtů o zubní hygieně

10 mýtů o zubní hygieně

Péče o tělo Zuby

Stačí si zuby čistit 3 minuty denně? Jsou nekvalitní zuby dědičné? Pochází zápach úst ze žaludku? Na to a mnoho dalšího vám dokážeme odpovědět.

10 mýtů o zubní hygieně

10 hlavních omylů o ústní hygieně

1. Nemít v ústech žádný zubní plak - to nejde.

Omyl. Nyní s trochou disciplíny a s pomocí zubních kartáčků, např. značky Curaprox se může téměř každý těšit ze zcela čistých zubů a vynikajícího zdraví ústní dutiny. Celý ten rozdíl je v jemných štětinkách z CURENu, v malých hlavách kartáčků a mezizubních kartáčků Curaprox, vyplňujících celý prostor.

2. Stačí si čistit zuby 3x denně po 3 minuty?

Ne. Není důležitá délka ani počet čištění. Důležitý je způsob, jakým si zuby čistíte. Způsob, jak dosáhnout vynikajícího zdraví ústní dutiny, se liší u každého člověka. Jedno pořádné čištění denně je mnohem lepší než tři polovičatá.

3. Denní fluorizace = zaručená ochrana?

Ne. Fluorid nemůže chránit plakem pokryté zuby a fluorizovaný plak škodí stejně jako nefluorizovaný: vždy má za následek kazy či zánět dásní – fluorid jen oddálí nevyhnutelné.

4. Překřížené štětiny a flexibilní ručka z mnoha komponent pro lepší ústní hygienu?

Ne. Většina dnešních zubních kartáčků s ohebnými ručkami má nadměrně velké hlavy a vlákna, která jsou příliš tvrdá a silná. I když ohebné držáky omezují tlak, nechávají za dásněmi nevyčištěné plochy. Nadměrné hlavy kartáčků mohou být dobré pro nanesení většího množství zubní pasty, ale zároveň snižují přístupnost. Ohebnost a síla jsou podstatné pro štětinky, ne pro držák.

5. Ústní voda chrání oblasti, kam se kartáček nedostane?

Ne. Oplachovací činidla nedokáží odstranit plak samy od sebe, jen omezující růst plaku a oddalují jeho destruktivní činnost. Jen pečlivé manuální čištění, zejména mezi zuby a podél dásní, zaručuje dlouhodobou ochranu.

6. Špatné zuby jsou pro naši rodinu typické.

Není pravda. Zubní kazy ani zánět dásní nejsou dědičné a dokonce i v případě geneticky přenesené slabosti zubů je ústní hygiena tím nejlepším způsobem, jak zajistit zdravou ústní dutinu.

7. Žádná bolest zubů, žádné krvácení – žádný problém.

Ne. Paradentóza a špatný dech nebolí a zubní kaz také začíná bez bolesti. Škodlivý účinek mezizubního a dásňového plaku může zůstat skrytý po dlouhou dobu a tak zvýšit nebezpečí zničujících důsledků.

8. Špatný dech pochází ze žaludku

Ne. Kromě tabáku, kávy, česneku, cibule a jiných věcí pochází špatný dech z rozkládajících se bakterií z plaku, který je přítomen v prasklinách hřbetu jazyka a v dásňových kapsách.

9. Nedbají lidé o ústní hygienu?

Ne. Normální člověk si nepřivodí úmyslně špatný dech a nikomu není jedno, jestli přijde o zuby. Samozřejmě tu je velké riziko pro zdraví, když se nepochopení spojí s nedbalostí. Nejlepší cestou, jak zajistit vynikající zdraví v ústní dutině, je přijmout profesionální rady, mít chuť a odhodlání získat a udržet si čistá a zdravá ústa.

10. Může se člověk sám naučit ústní hygieně?

Ne. Nedosáhnete dobré ústní hygieny, pokud nejdříve nedostanete podrobné profesionální rady a instrukce o vhodných výrobcích. Trvalá motivace a vysoká úroveň hygieny může být dosažena a udržena pravidelnými návštěvami u profesionálů ústní hygieny.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Online - Poradíme Vám