Lékárna.cz

10+1 mýtů o zubní hygieně

10+1 mýtů o zubní hygieně
Sdílet

Stačí si zuby čistit 3 minuty denně? Jsou nekvalitní zuby dědičné? Pochází zápach úst ze žaludku? Na to a mnoho dalšího vám dokážeme odpovědět.

10+1 hlavních omylů o ústní hygieně

1. Nemít v ústech žádný zubní plak - to nejde.

Omyl. Nyní s trochou disciplíny a s pomocí zubních kartáčků, např. značky Curaprox se může téměř každý těšit ze zcela čistých zubů a vynikajícího zdraví ústní dutiny. Celý ten rozdíl je v jemných štětinkách z CURENu, v malých hlavách kartáčků a mezizubních kartáčků Curaprox, vyplňujících celý prostor. Při čištění na kartáček netlačte. I bez přílišného tlaku vyčistíte zuby tak, jak je potřeba.

2. Stačí si čistit zuby 3x denně po 3 minuty?

Ne. Není důležitá délka ani počet čištění. Důležitý je způsob, jakým si zuby čistíte. Způsob, jak dosáhnout vynikajícího zdraví ústní dutiny, se liší u každého člověka. Jedno pořádné čištění denně je mnohem lepší než tři polovičatá. Zuby byste si měli čistit tak dlouho, dokud si nebudete jisti, že jsou dokonale čisté. Zkuste si přejet jazykem po zubech. Jsou hladké nebo ještě cítíte zbytky plaku? Odhalit špatně vyčištěná místa pomohou i tablety na indikaci plaku, které ulpívají na plaku a zabarvují ho. Díky nim uvidíte, kde je potřeba ještě zub dočistit. Kartáček měňte zhruba po 3 měsících, dříve ho vyměňte v případě opotřebení vláken.

3. Denní fluorizace = zaručená ochrana?

Ne. Fluorid nemůže chránit plakem pokryté zuby a fluorizovaný plak škodí stejně jako nefluorizovaný: vždy má za následek kazy či zánět dásní – fluorid jen oddálí nevyhnutelné.

4. Překřížené štětiny a flexibilní ručka z mnoha komponent pro lepší ústní hygienu?

Ne. Většina dnešních zubních kartáčků s ohebnými ručkami má nadměrně velké hlavy a vlákna, která jsou příliš tvrdá a silná. I když ohebné držáky omezují tlak, nechávají za dásněmi nevyčištěné plochy. Nadměrné hlavy kartáčků mohou být dobré pro nanesení většího množství zubní pasty, ale zároveň snižují přístupnost. Ohebnost a síla jsou podstatné pro štětinky, ne pro držák.

5. Ústní voda chrání oblasti, kam se kartáček nedostane?

Ne. Oplachovací činidla nedokáží odstranit plak samy od sebe, jen omezující růst plaku a oddalují jeho destruktivní činnost. Jen pečlivé manuální čištění, zejména mezi zuby a podél dásní, zaručuje dlouhodobou ochranu.

6. Špatné zuby jsou pro naši rodinu typické.

Není pravda. Zubní kazy ani zánět dásní nejsou dědičné a dokonce i v případě geneticky přenesené slabosti zubů je ústní hygiena tím nejlepším způsobem, jak zajistit zdravou ústní dutinu.

7. Žádná bolest zubů, žádné krvácení – žádný problém.

Ne. Paradentóza a špatný dech nebolí a zubní kaz také začíná bez bolesti. Škodlivý účinek mezizubního a dásňového plaku může zůstat skrytý po dlouhou dobu a tak zvýšit nebezpečí zničujících důsledků.

8. Špatný dech pochází ze žaludku

Ne. Kromě tabáku, kávy, česneku, cibule a jiných věcí pochází špatný dech z rozkládajících se bakterií z plaku, který je přítomen v prasklinách hřbetu jazyka a v dásňových kapsách.

9. Nedbají lidé o ústní hygienu?

Ne. Normální člověk si nepřivodí úmyslně špatný dech a nikomu není jedno, jestli přijde o zuby. Samozřejmě tu je velké riziko pro zdraví, když se nepochopení spojí s nedbalostí. Nejlepší cestou, jak zajistit vynikající zdraví v ústní dutině, je přijmout profesionální rady, mít chuť a odhodlání získat a udržet si čistá a zdravá ústa.

10. Může se člověk sám naučit ústní hygieně?

Ne. Nedosáhnete dobré ústní hygieny, pokud nejdříve nedostanete podrobné profesionální rady a instrukce o vhodných výrobcích. Dentální hygienu navštivte alespoň 1x za půl roku. Při návštěvě vám zkontrolují a případně opraví správnost techniky péče o zuby a dutinu ústní, odstraní zubní kámen, povlak na zubech a jiné nečistoty, které v ústech nemají co dělat.

Pokud jste se rozhodli, že se více začnete o svůj chrup starat, doporučuji nejdříve navštívit zubní hygienu. Zde vám při vstupní prohlídce vysvětlí a ukáží správnou techniku čistění zubů a mezizubních prostor, pomohou správně vybrat kartáček a mezizubní kartáčky.

11. O zuby s rovnátky se mohu starat stejně jako bez nich

Ne. Zuby s rovnátky potřebují speciální péči a to zejména pokud máte fixní (nesundavací) rovnátka. Pro péči o tato rovnátka je možné zakoupit speciální kartáček, který usnadní čištění. Zuby je potřeba čistit ideálně po každém jídle. Dále je vhodné pořídit si solokartáček, mezizubní kartáčky, a zubní vosk. Jak správně čistit zuby s rovnátky vám vysvětlí zubní lékař nebo v ordinaci dentální hygieny.

21. únor 2021
Témata článku
Péče o tělo Zuby
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.