Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Jak se žije s celiakií: Diagnóza

Jak se žije s celiakií: Diagnóza
Sdílet

Synovi Toníkovi diagnostikovali celiakii před čtyřmi lety. To, že se tak stalo, byla vlastně náhoda, protože žádnými příznaky netrpěl. Právě v tom je celiakie docela záludná. Ne nadarmo se jí říká "nemoc-chameleon".

Tondovi je 12 let a je to kluk v "předpubertě". Od malička docela rád jedl a naštěstí nebyl vůbec vybíravý. Říkala jsem si, jak je to super a litovala kamarádky - maminy, které se ve školce a pak škole svěřovaly s tím, jak je jejich dítko vybíravé a v jídle se nimrá. Toník jedl, až na pár vyjímek, všechno. 

Od malička jsem se snažila, aby měl stravu pestrou a rozmanitou - nabízela mu zeleninu, ovoce, maso, mléčné výrobky, vajíčka, sýry, těstoviny, pečivo, vařila knedlíky, polévky i omáčky, pekla koláče i bábovky.  Sladké Tondovi moc nejelo, až na pár vyjímek. Ty jsem pak ale musela péct pořád dokola :-) V jídle byl a pořád ještě je dost konzervativní :-) Z pečiva si oblíbil hlavně rohlíky z bílé mouky nebo housky.  Malým dětem se celozrnné pečivo tráví hůř, takže bílé bylo jasná volba. 

V předškolním věku se občas stalo, že chvílemi nejedl třeba maso nebo zeleninu, pak se k nim ale vrátil. Dětské chutě se prostě během života prostě mění, a proto jsem se snažila zařazovat do jídelníčku občas i nové věci a sledovat, jestli Tondovi šmakují nebo ne.

Jinak ale žádné problémy nenastaly. Tonda prostě baštil rád, občas mu něco nechutnalo, ale jinak celkem pohoda. 

Něco je špatně

Na sedmiletou prohlídku jsme se k paní doktorce dostavili přesně.  Maminky vědí, jak takové prohlídky u pediatrů vypadají - dítě se měří, váží, měří se mu tlak, obvod hlavy, lékař kontroluje zrak a sluch, ptá se na školní prospěch a chování, zapíše nemocnost, četnost uživání antibiotik, všímá si i dosavadní medikace či hospitalizací. Všechno pak zapíše do zdravotního a očkovacího průkazu dítěte. 

A tady nastal poprvé problém. Pediatr sleduje přírůstek váhy dítěte a jeho výšku pomocí tabulek, aby viděl, zda vývoj odpovídá normálu. Toník byl výškou naprosto v pohodě, měřil 122 cm. Váhově na tom ale dobře nebyl - vážil pouze 20 kg. A to se paní doktorce nelíbilo.

Po ujištění, že Toník jí, vzhledem k jeho věku, dobře, následovalo objednání na odběr krve. Pro malé dítě nic příjemného, ale Tonda byl statečný a za příslib koupě malého Lega všechno proběhlo v pořádku a bez velkých scén.

Výsledky

Po týdnu jsem paní doktorce volala - testována byla štítná žláza, jejíž činnost byla naprosto v pořádku. Na kontrolu hmotnosti jsme byli pozváni za půl roku. Toník jedl dobře a na nic si nestěžoval. Ve škole chodil na florbalové tréninky, byl mrštný, rychlý a ... hubený. 

Další kontrola

Na další kontrolu jsme šli přesně za půl roku, ale ručička vah zůstala stát přesně na tom místě, co minule. Toník měl pořád svých 20 kg.  Paní doktorka nám proto vypsala doporučení na gastroenterologickou ambulanci, která je součástí Kliniky dětského a dorostového lékařsví VFN a 1. LF UK v Praze.

Co bylo dál.... se dozvíte v dalším díle :-)

Pokud máte podobné zkušenosti s touto nemocí, budu moc ráda, když se podělíte o zážitky.

Radka

24. červen 2018
Témata článku
Trávení Děti
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více

Prozradíme vám, proč by echinacea neměla chybět v žádné domácí bylinkové lékárničce a také kde všude může najít uplatnění.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.