Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Farmaceuti ve filmu

Farmaceuti ve filmu

Jsme online lékárna, takže lékárníka u nás potkáte hlavně v online chatu, kde odpovídají na odborné dotazy. Nicméně, setkat se s lékárníkem či lékárnicí můžete nejen v kamenné lékárně, ale i ve filmech. Nevěříte? Pravda, takových filmů není mnoho a lékárník tu obvykle nevystupuje jako super hrdina, ale i tak některé z nich stojí za shlédnutí. Možná pak úlohu lékárníka uvidíte z jiného úhlu pohledu :-)

Farmaceuti ve filmu

Blondýna na předpis (Better Living Through Chemistry) 

Sam Rockwell hraje Douga Varneyho, lékárníka na plný úvazek v malém městečku. Doug je pečlivý a seriózní a často pracuje dlouho do noci. Jeho klienti ho proto využívají jako "lék" na všechny své problémy a starosti a svěřují se mu. Jednoho dne ale potká krásnou Elizabeth a život se mu obrátí naruby. Mladá a sexy atraktivní zákaznice (Olivie Wilde) ho svede a ukáže mu požitky, které užívání některých léků na předpis poskytují. Doug tak postupně začíná prožívat dobrodružství, ve kterém není nouze o sex, drogy, násilí... a léky. Být lékárníkem je někdy opravdu těžké :-)
 

Paříž - Manhattan 

Je to příběh svobodné a poněkud svérázné lékárnice Alice, která nachází únik ze samoty ve filozofických filmech Woodyho Allena (ten ve filmu i hraje, bohužel ne lékárníka, i když by se na to docela hodil).  Klišé, že lékárníci jsou povětšinou introverti, je moc pěkné a do filmu hezky zapadá. (Sám osobně ale takových moc neznám :-) Alice v Allenových filmech dokáže najít odpovědi na všechny otázky, které si klade. A tak, když potká Vincenta, dokonalého muže a partnera, zdá se, že konečně našla lásku svého života. Poté se ale seznámí s Viktorem, který sice žádný Allenův film neviděl, ale dokáže jí život řádně převrátit. Který z mužů je tedy ten pravý? Z prostředí lékárny toho pak už mnoho neuvidíte, zato se potvrdí jedno z rčení, že farmaceutky jsou krásné a moudré ženy :-)

Jak básníci přicházejí o...

"Zábava se tu nekoná, noc je jak černá madona, jen když se půlnoc přiblíží, princezna smutná za mříží čeká, že někdy zazvoní, spanilý rytíř na koni."  Pamatujete si tuhle básničku? Pokud jste ve středních letech, pak určitě ano :-) Jde o čtvrtý díl české básnické série - Jak básníci přicházejí o .... všechno možné. Lékárnici  tu hraje nádherná Tereza Brodská, a film je krásně dobový. V lékárnách se končí s nočními službami, a začíná romantické (nebo spíš realistické) období vzniku  privátních lékáren vlastněných lékárníkem. Po naší internetové lékárně, ještě není ani vidu ani slechu. Tedy po internetu vůbec. Ve filmu je naše povolání představeno ovšem poněkud zjednodušeně. Lékárnice nemrkne ani okem, když profesor přímo před ní lék zapije pivem, a většina poradenství v lékárně se odbývá ve stylu.. "...hlavně abyste to nepopletly" ... Doba byla prostě jiná. Dnes už ani do kamenné lékárny nemusíte chodit, když potřebujete poradit, stačí online chat s našimi lékárníky a dozvíte se odpovědi na všechny svoje odborné dotazy!

Koláč (Cake)

Claire, kterou v tomto filmu hraje Jennifer Aniston, překonává velmi silnou osobní a životní tragédii. Její silné chronické bolesti ji přivedou do místní lékárny, kde od lékárníka požaduje silné a účinné léky proti bolesti - a to bez předpisu. Lékárník, který kromě suchého humoru, zásobuje analgetiky polovinu města, musí někdy čelit vysilujícímu pocitu bezmoci, když se mu pacient svěřuje se svým trápením. Který lékárník tohle nezažil, že? Herecký výkon Jennifer Aniston je opravdu skvělý.

A na závěr ještě jeden film – i když není z prostředí lékáren, má s farmacií mnoho společného. Vypráví o práci farmaceutického reprezentanta a představuje jeho techniky, kterými ovlivňuje lékaře.

Láska a jiné závislosti (Love and Other Drugs)

Jamie (Jake Gyllenhaal) se ve chvíli, kdy zanechal studia medicíny, stal profesionálním flákačem. Jedinou věcí, kterou umí, je balení holek. Tento talent vyžaduje slušné přesvědčovací schopnosti, a tak se Jamie nechá zlákat pracovní nabídkou reprezentanta velkého farmaceutického koncernu, jehož výrobky má vnucovat lékařům, aby je šířili dál, mezi své pacienty. A jde mu to opravdu fantasticky. Stává se
zaměstnancem dne, týdne, měsíce ... až se stane nejlepším prodejcem jistého modrého léku na potenci :-)

Ale film není jen parodii na farmaceutického reprezentanta, ale je i o vztahu Jamieho s Magie. Magie je totiž v prvním stádiu Parkinsonovy choroby a tak jejich vztah, a v podstatě i celý film, postupně mění atmosféru. A rozhodně stojí za vidění.

Věřím, že si nějaký film vyberete, a přeji vám pěkný zážitek!

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka