Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

42 otázek a odpovědí

Pro zmírnění seborey u dětí a miminek můžete použít následující postupy:       -Jemná masáž vlasové části dětské hlavičky: Šetrně masírujte oblast vlasové pokožky dítěte.       -Každodenní ošetření krémem či lotiem. Pravidelně nanášejte krém nebo lotion s ureou.       -Použití speciálního šamponu: Užijte šampon určený proti seboroické dermatitidě.       -Pravidelné vyčesávání šupinek hřebínkem: Odstraňujte šupiny jemným vyčesáváním.       -Aplikace olejů na postižené místo: Můžete použít různé oleje (slunečnicový, měsíčkový) na místa postižená seboreou. Po                použití olejů je…

Celá odpověď

U dětí po porodu do zhruba dvou let věku se nejčastěji objevuje pupeční kýla. Jedná se o oblast pupku, kde se již od narození nachází nejslabší místo ve stěně dutiny břišní. Standardní postup léčby bývá často nejprve konzervativní, kdy se doporučuje sledování, polohování miminka na bříško, aby posilovalo břišní svaly, masáže a terapii pomocí kinesio tejpů. V případě, že se stav nelepší, až poté se přistupuje k operačnímu řešení.

Celá odpověď

Krev v moči může být příznakem závažných onemocnění a její léčba je proto vždy vázána na návštěvu lékaře, na kterou je nutné s sebou vzít i vzorek moči. V různých případech se liší množství a vzhled krve. Moč může být lehce až sytě červená, dokonce může mít barvu „černého čaje“ nebo se v ní mohou objevit krevní sraženiny. Krev v moči často doprovází další příznaky, jako je bolest v nadbřišku, pálení při močení, křeče, zvýšená teplota nebo horečka. Barva moči se může změnit i bez přítomnosti krve, např. po konzumaci červené řepy, ostružin nebo rebarbory se může zabarvit do růžová, barvu moči…

Celá odpověď

Bylinné přípravky, jako jsou výtažky z kořene pelargonie či prvosenky, tymiánu, eukalyptu a listů břečťanu, mohou při akutní bronchitidě mírně zmírnit kašel a podpořit odkašlávání. Při tlumení kašle může pomoci med rozpuštěný v teplém čaji. Není však vhodný pro děti mladší jednoho roku, neboť kojenci mohou reagovat negativně na některé bakterie, které někdy bývají v medu přítomny.

Celá odpověď

Na utišení suchého kašle u dětí můžeme použít sirupy s obsahem antitusika, které se dětem snáze polykají. Pokud je dítě starší 3 let a víme, že zvládá vycucat pastilku, můžeme podat také cucací bylinné pastilky na úlevu a zklidnění sliznice.

Celá odpověď

Ke snížení horečky mohou pomoci zábaly nebo omývání vlažnou vodou. Teplota použité vody nebo zábalu by měla být pocitově příjemná, okolo 25°C. Zábaly se přikládají po dobu 15 minut na hrudník a bříško, končetiny se nechávají volné. V případě studených končetin nebo mramorované kůže na končetinách nelze aplikovat zábaly ani ochlazovat vodou. Vždy dbáme na to, aby mělo dítě dostatečný přísun tekutin a pokud možno bylo více v klidu. Dětem můžeme při horečce podávat léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu, upřednostňují se sirupy či čípky. Dávkování se řídí buď věkem nebo hmotností dítěte.…

Celá odpověď

Při neustupující horečce můžeme střídat léky s obsahem ibuprofenu a paracetamolu po 4 hodinách. Přidat můžeme zábaly těla/omývat tělo vlhkou žínkou nebo vlažnou sprchu (pokud nejsou studené končetiny). Srazit teplotu mohou i ponožky namočené do octa (nasadí se na nohy na cca 15 minut). V případě, že nic nezabírá, je na místě vyhledat lékaře.

Celá odpověď

Lékaře je vždy třeba vyhledat, když se horečka vyskytne u miminka mladšího 3 měsíců. Vyšetření je nutné i u kojenců do 6 měsíců věku s horečkou přesahující 39°C, která neklesá po podání léčiv a v případě, že jsou přítomny další obtíže, jako je ztížený dech, opakované zvracení, dítě je apatické, spavé, nepřijímá tekutiny, má křeče nebo ztuhlou šíji. U starších dětí se obracíme na lékaře, pokud horečka trvá déle než 3 dny a nebo při zhoršování doprovodných symptomů.

Celá odpověď

Zvýšená teplota či horečka u dětí může mít různé trvání. Ve většině případů je to otázka pár dnů, záleží ale především na vyvolávající příčině - v případě infekce je rozhodující, jak rychle se tělo s patogenem dokáže vypořádat (může být pár dnů i týden), horečka po očkování většinou ustoupí během 1-2 dnů. Jsou i případy, kdy zvýšené teploty či horečky trvají déle než 3 týdny, nebo se zvýšené teploty v krátkém čase opakují, pak je třeba důkladné vyšetření lékařem.

Celá odpověď

Dokud tělesná teplota nepřesáhne 38°C, nemusíme ji nijak srážet. Tělo využívá zvýšenou teplotu k boji s množícími se patogeny. Při překročení 38-38,5°C - tedy kdy už se jedná o horečku - je již vhodné začít s odpovídající léčbou (zábaly, omývání vlažnou vodou, léky)

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.