Lékárna.cz

Bioparox už neprodáváme, může vyvolat závažnou alergickou reakci

Po nárůstu hlášení závažných alergických reakcí spojených s užíváním fusafunginu bylo doporučeno zrušit registraci všech léků, které ho obsahují. V Česku se to týká jediného přípravku - Bioparox.

BioparoxVýbor pro posuzování rizik léčivých přípravků při agentuře EMA (evropská léková agentura) vydal včera doporučení ke zrušení registrace léčivých přípravků s obsahem fusafunginu v EU. V ČR se jedná o jediný přípravek – Bioparox. "Doporučení výboru sice získá závaznou platnost pro všechny státy EU, až bude potvrzeno Evropskou komisí, ale po prostudování důvodů, které vedly k vydání tohoto rozhodnutí, jsme Bioparox okamžitě stáhli z nabídky Lékárna.cz," komentuje vedoucí lékárník a odborný zástupce Lékárna.cz PharmDr. Pavel Škvor MBA. 

Přehodnocení léčivých přípravků s obsahem antibiotika fusafungin, které se používají k lokální léčbě infekcí horních dýchacích cest, bylo zahájeno už loni na podzim na žádost italské lékové agentury (AIFA). Důvodem byl nárůst hlášení závažných alergických reakcí, včetně anafylaktických reakcí, spojených s užíváním fusafunginu.

Ve většině závažných alergických reakcí byly popsány projevy bronchospasmu (křeč svalů průdušek vedoucí ke ztíženému dýchání), které se objevily u dospělých i u dětí. Italská léková agentura navíc vyjádřila své obavy ohledně přínosů fusafunginu v léčbě infekcí a jeho role ve zvyšování antibiotické resistence (schopnost bakterií růst a přežívat za přítomnosti antibiotika, které by je za běžných okolností mělo zabít nebo růst omezit).

Bezpečné volně prodejné léky na bolest, pálení a škrábání v krku

Oficiální zprava o doporučení ke zrušení registrace přípravků s fusafunginenem

 

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.