Moje srdcovky

Úvodní strana » Zdraví a léky » Zdravotnické potřeby » Zdravotnické testy » Ostatní testy

Test genetických dispozic (hlubokožilní trombóza)

Kód výrobku: 201880

Cestujte beze strachu autem, autobusem i letadlem! Nebo můžete dokázat sobě i svým blízkým, že vám na nich doopravdy záleží!

Více informací

3 599 Kč

Skladem už jen 1 - 2 kusy

Dnes odešleme, zítra u vás.

Dnes odešleme, zítra u vás.

ZITENAX

Přidejte ještě


Načítám

Podrobné informace

Podrobné informace Test genetických dispozic (hlubokožilní trombóza)

Znalost dispozic k hlubokožilní trombóze (HŽT) umožňuje podchytit potenciální zdravotní problém ještě před jeho vznikem, a tím nejen prodloužit život, ale i podstatně zlepšit jeho kvalitu!

Hlubokožilní trombóza může způsobit řadu vážných zdravotních problémů. Mezi ty nejnebezpečnější patří:

 • srdeční infarkt,
 • mozková mrtvice,
 • blokáda dýchání (plicní embolie),
 • rizikové těhotenství a porod,
 • riziko při užívání některých druhů hormonální antikoncepce.

Do rizikové skupiny osob patří zejména:

 • osoby, které často cestují (nejen letecky)
 • osoby, které setrvávají delší dobu bez pohybu (např. dlouhé sezení u počítače)
 • osoby vystavené dlouhodobému stresu
 • ženy - rodičky
 • ženy užívající hormonální antikoncepci
 • obézní osoby
 • osoby, které jsou dlouhodobě upoutány na lůžko
 • osoby, které podstoupily velké chirurgické výkony
 • osoby, u kterých došlo k poškození dolních končetin a pánve
 • osoby trpící zhoubnými nádory, infekčními či septickými stavy

O jaké onemocnění se jedná?

Hluboká žilní trombóza je závažné onemocnění, které v České republice ročně postihne až 20.000 nových pacientů, tj. těch, kteří ještě s hlubokožilní trombózou problém neměli (nejedná se tedy např. o opakovaný infarkt myokardu). V případě neznalosti dispozic a následné včasné vhodné prevence může být toto onemocnění i smrtelné.

O krevní srážlivosti

Krevní srážlivost je přirozený obranný mechanismus, který chrání před vykrvácením v případě poranění. Schopnost organizmu včas zastavit krvácení se nazývá odborně hemostáza a je to složitý komplexní děj, na kterém se podílí celá řada mechanismů. Účelem hemostázy je vytvořit krevní sraženinu - krevní koláč - v místě, kde došlo ke zranění nebo k poruše cévy.

Jedním z typů poruch hemostázy jsou trombofilie, nebo též trombofilní stavy, které jsou spojené s nadměrnou tvorbou krevních sraženin (tj. trombů). Zejména v žilách u takových stavů vznikají krevní sraženiny, které je ucpávají. Zhoršují krevní průtok, mohou se kdykoli uvolnit do cévního řečiště a krevním oběhem být zaneseny do míst, kde ucpou přívod krve do důležitého orgánu. Vzniká tak řada vážných zdravotních problémů. Mezi ty nejnebezpečnější patří srdeční infarkty, náhlé mozkové příhody (mozkové mrtvice) a blokády dýchání (plicní embolie). Mezi ty méně nebezpečné, ale stále velmi vážné a ovlivňující kvalitu života patří tzv. křečové žíly, citlivé až bolestivé končetiny, otoky končetin a v nejzávažnějších případech tzv. bércové vředy.

Změna životního stylu evropské populace ve druhé polovině dvacátého století s sebou přinesla tři faktory, které povýšily trombofilii směrem k civilizačním chorobám. Je to hormonální antikoncepce, změna způsobu cestování a změna způsobu stravování. Již během dvou generací jsme se jako populace stali statisticky významně náchylnější k tvorbě žilních sraženin. Do rizikové skupiny patří zejména osoby, které často cestují (zvláště pokud cestují letecky), které setrvávají delší dobu bez pohybu (např. dlouhé sezení u počítače), které jsou vystavené dlouhodobému stresu, které již někdy v minulosti prodělaly trombózu a v neposlední řadě obézní osoby.

Jednoznačně nejrozšířenější genetické dispozice k trombofilii v evropské populaci jsou tři: Jsou to Leidenská mutace, mutace 20210 protrombinového genu, mutace 677 genu MTHFR (gen pro methylfolátreduktázu).

Mutace se může u člověka vyskytovat buď v jedné nebo ve dvou kopiích, protože člověk nese od každého genu dvě kopie - jednu z nich získal od matky, druhou od otce. Můžeme tedy hovořit o nosičích jedné mutace (heterozygot pro mutaci), nebo nosičích mutace na obou kopiích téhož genu (homozygot pro mutaci). Nosiči však mohou mít různě kombinované mutace všech tří genů, a tím se různým způsobem zvyšuje riziko vzniku trombóz.

Jedna kopie Leidenské mutace zvyšuje riziko výskytu žilních trombů asi 3x, přítomnost obou kopií mutace zvyšuje toto riziko 18x. Je-li nosičství Leidenské mutace kombinováno s nosičstvím mutace protrombinového genu označované jako 20210, zvyšuje se tím riziko žilních trombóz oproti samotné Leidenské mutaci asi 3x. Specifickým rysem kombinace obou mutací je vyšší náchylnost ke vzniku mozkových žilních trombóz. V případě nosičství mutace 677 genu MTHFR v obou kopiích genu je asi 3x vyšší riziko vzniku infarktu myokardu, zatímco nosičství pouze jedné mutace mimořádně větší náchylnost k trombofilii nepředstavuje.

Společnost GENTEST, s.r.o. je první česká genetická firma, která úspěšně prošla náročným certifikačním procesem pro službu genetického testování, a obdržela mezinárodně uznávaný certifikát, který byl vydán nezávislou certifikační autoritou, tzv. Notifikovanou osobou.

Informace o produktu

Výrobce: GENTEST, s.r.o.
Značka: GENTEST
Kód výrobku: 201880
Kód EAN:
Držitel rozhodnutí: GENTEST, s.r.o.

Recenze

Recenze Test genetických dispozic (hlubokožilní trombóza)

Diskuze

Diskuze Test genetických dispozic (hlubokožilní trombóza)

 

Mohlo by vás zajímat


Načítám

Nejprodávanější značky

Výhodné nabídky už nemusíte hledat

pošleme vám je e-mailem :)

Zkuste to, odhlásit se koneckonců můžete kdykoli.
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám