Péče o vlasy má totiž dva aspekty – péči vnější a vnitřní. Jak se starat o vlasy zvnějšku, to se již každá žena naučila. Má svůj oblíbený a vyzkoušený šampon, kondicionér, tužidlo, masku, balzám, lak,… Má své postupy, kdy a jak o vzhled svých vlasů pečovat. Má svou kadeřnici, která jí může doporučit další potřebné kosmetické přípravky a zvolit vhodný účes vzhledem k typu vlasů. Přesto se může stát, že není s kvalitou svých vlasů spokojena. Vlasy mohou být křehké, matné, s třepícími se konečky.
Důležité je, co je uvnitř
A tady přichází ke slovu vnitřní péče o vlasy. Vlasy totiž ke svému správnému růstu a krásnému vzhledu potřebují výživu. Látky, které pomáhají budovat strukturu zdravých vlasů. Jsou to vitaminy, minerály, aminokyseliny, mastné kyseliny, rostlinné extrakty. Jakmile se něčeho důležitého vlasům nedostává, okamžitě se to projeví na jejich kvalitě. A nepomůže ani sebelepší šampon nebo zábal.
V ideálním případě všechny potřebné látky dodáte svému tělu a svým vlasům vyváženou stravou. Jíte dostatek mléka a mléčných výrobků, maso, luštěniny, játra, mořské ryby, kvasnice, celozrnné pečivo, pět porcí ovoce a zeleniny denně, dodržujete pitný režim. Zároveň se vyhýbáte sladkostem, kávě, alkoholu, bílému pečivu, průmyslově zpracovaným pokrmům, polotovarům, fastfoodu… Že člověk, který vše přesně a poctivě denně dodržuje, je k nalezení jen v příručkách o zdravém životním stylu?
Vyvážit hříchy
Jistě, každý má své oblíbené „zakázané“ potraviny. Není důvod se jich zříkat. Pokud je tedy konzumuje v rozumném množství. Látky prospěšné vlasům se totiž dají tělu dodat i jinak, a to formou doplňků stravy. Buď si můžete v lékárně nakoupit jednosložkové preparáty a kombinovat je, nebo se můžete spolehnout na již předem sestavené komplexní přípravky, které jsou určeny právě na výživu vlasů. Příjemným bonusem pak je, že jejich účinek se navíc projeví i na kvalitě nehtů a pokožky, protože ty spolu s vlasy vyžadují suplementaci obdobnými aktivními látkami.
A jakou výživu tedy vlasům dopřát, aby byly co nejzdravější a tudíž i kvalitní? Nezbytné jsou vitaminy skupiny B, zejména kyselina pantotenová a vitamin B6 (pyridoxin), vitamin C, vitamin E, aminokyseliny a minerální látky jako železo, zinek nebo selen. Jejich účinek je dobré podpořit esenciálními mastnými kyselinami, které najdete třeba v rybím tuku, či koenzymem Q10.