Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Zatočte se stresem. Bacopa pro klid na těle i duši

Zatočte se stresem. Bacopa pro klid na těle i duši

Zdraví z přírody Psychika

Bacopa monnieri je málo známá bylina pocházející z indické ajurvédy, která ji považuje za jednu z nejvýznamnějších léčivých rostlin. Výtažek z bacopy se nazývá brahmi. Číňané mu říkají elixír mládí. Prozradíme vám proč.

Zatočte se stresem. Bacopa pro klid na těle i duši

Bacopa monnieri je nenápadná plazivá, převislá rostlina, která v sobě ukrývá obrovský potenciál. Má drobné lístky a malé květy modré nebo bílé barvy. Dorůstá maximální výšky 10 cm. Bacopa pochází z Asie, kde roste podél řek a v močálech. Dnes se však rozšířila do celého světa.

Bacopu si snadno vypěstujete doma

Ty nejlepší věci jsou zadarmo. Skvělým příkladem je právě bacopa monnieri, kterou si vypěstujete hravě i v domácích podmínkách. Jedná se o pokojovou rostlinu. Jelikož jsou jejím domovem bažiny a mokřady, vyžaduje vydatnější zálivku. Můžete ji pěstovat i jako akvarijní kytku. 

Co v sobě ukrývá bacopa?

Bacopa, tedy její výtažek brahmi, si ajurvédská medicína cení zlatem. A my se vůbec nedivíme. Má tolik prospěšných účinků! Své pole působnosti nachází především v nervové soustavě. Pomáhá odbourávat stres, nastolit vnitřní rovnováhu, harmonii. Díky tomu je velmi oblíbená u jogínů, kterým pomáhá v relaxaci. 

Bacopa také pomáhá v koncentraci, proto bychom ji doporučili například studentům. Příznivé účinky lze pozorovat i v posílení paměti, což zase prospěje seniorům. Bacopa monnieri je zkrátka vhodná pro všechny.

Brahmi je antioxidant, zpomaluje stárnutí. Proto název elixír mládí. Vykazuje hojivé, protizánětlivé vlastnosti a podporuje vylučování škodlivých látek.

Jak užívat bacopu

Nejjednodušším a zároveň nejpohodlnějším způsobem, jak užívat bacopu, jsou doplňky stravy – tablety nebo tobolky. Pokud si chcete bacopu vypěstovat doma, udělejte si z ní čaj. Na jeden hrníček čaje bude stačit lžička sušené bacopy zalitá vroucí vodou. Necháte louhovat 10 minut a je to. Nebo můžete sušenou bacopu povařit ve vodě 3 minuty.

Tak co myslíte, přijdete bacopě monnieri na chuť?

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám