1 – 3 měsíce: Základem je kojení
1. Dostává mé miminko dostatečné množství mléka?
Tato častá otázka prvorodiček souvisí především s tím, že není vidět, kolik mléka vaše miminko během kojení přijme. Pokud se však budete řídit faktem, zda miminko přibývá na váze a pokud spotřebuje cca 6 – 8 plenek denně, nedělejte si starosti, je vše v pořádku.
2. Jak často bych měla své novorozené dítě krmit?
Je důležité krmit novorozeně v krátkých časových intervalech, vždy po malých dávkách, většinou tak po 2 – 3 hodinách. Mateřské mléko, které v této době miminko přijímá, je velmi lehce stravitelné. Navíc časté kojení podporuje jeho tvorbu. V prvních měsících života miminka se příliš neupínejte na obecná doporučení nebo plány a kojte tak často, jak si dítě řekne. Pečlivým sledováním potřeb dítěte v nich brzy rozpoznáte pravidelný řád. V prvních týdnech života dítěte je kojení i přes noc samozřejmostí.
3. Jak vybrat správné kojenecké mléko?
Pro dítě je samozřejmě nejlepší mléko to mateřské. Pokud však své dítě krmíte z lahve, je třeba věnovat zvýšenou pozornost jeho výběru. Na trhu již dnes existuje široký výběr nejrůznějších druhů kojeneckého mléka a může být pro vás těžké, vybrat si to správné. Při výběru vždy pečlivě porovnávejte a dejte přednost takovému mléku, které zaručí dítěti zdravý vývoj a bude posilovat jeho obranyschopnost.
4 – 6 měsíců: Odstavení - začínáme s přikrmováním
4. Jak poznám, kdy začít?
Nemějte strach, že nepoznáte vhodnou dobu, kdy začít přikrmovat. Vaše děťátko vám dá v tomto období samo vědět, kdy je připravené pro získávání většího množství energie z příkrmů, jelikož samotné mateřské mléko už není dostačujícím zdrojem.
Poznávacími znaky může být to, že:
- dítě sedí s oporou, udrží bez pomoci zvednutou hlavičku
- převaluje se z bříška na záda
- porodní váha se minimálně zdvojnásobila
- někdy dojde k zastavení přibývání na váze
Pokud bylo do této doby miminko výhradně kojeno, je doporučeno začít s přechodem na pevnou stravu až po dokončení 6. měsíce věku dítěte.
Pokud bylo do této doby miminko krmeno z lahve, nebo bylo současně kojeno a krmeno z lahve, nedoporučuje se s přechodem na pevnou stravu začínat dříve, než v dokončeném 4. měsíci věku.
5. Jak začít s příkrmy?
Vždy začínejte s jednodruhovými zeleninovými příkrmy, přičemž nové druhy zeleniny do jídelníčku přidávejte pozvolna, vždy až po několika dnech. Vaše dítě si tak na novou chuť a konzistenci snadněji zvykne. Nedoporučuje se také začínat ovocem. Začnete-li totiž chuťově výraznějším a sladkým ovocem, miminko pak může následně podaný zeleninový příkrm odmítat. Zvláště v prvních dnech podávejte 1 – 3 lžičky příkrmu a doplňujte dávkou mléka dle potřeby. Do 3 týdnů byste měla zcela nahradit polední mléčnou dávku příkrmem.
7 – 9 měsíců: Nové chutě v jídelníčku
6. Proč roste potřeba železa?
Od 7. měsíce věku orgány a mozek dítěte rychle rostou a ke svému správnému vývoji potřebují zvýšený přísun železa. Pokud v tomto období dítě již není kojeno, je vhodné mu podávat pokračovací mléko, které je výborným zdrojem železa a dalších posilujících látek. Příkrmy vybírejte takové, které obsahují červené maso, fazolové lusky, listnatou zeleninu a vejce.
7. Kdy je ten správný čas na příkrmy hrubší konzistence?
Odpověď je jednoduchá – právě teď. Vaše dítě je sice zvyklé na jemné pyré, ale kolem 8. měsíce je také připraveno i na pokrmy s hrubší konzistencí. Kolem 7. měsíce se vyvíjejí žvýkací svaly a ještě než se vyklube první zoubek, dítě už umí pohybovat jazýčkem tak, aby rozmělnilo a polklo jídlo s hrubší konzistencí. Vybírejte příkrmy s malými měkkými kousky pro další rozvoj žvýkání.
8. Může už tak malé dítě jíst samo?
I zde platí – sledujte své dítě, samo si řekne, kdy se bude chtít krmit samo. Začne se natahovat po lžičce a používat paleček a ukazováček k nabírání jídla. Pomozte mu a učte jej držet lžičku a brát si jídlo prsty. Začněte s kousky ovoce a povařené zeleniny, které jsou jednoduché na žvýkání. S postupným zlepšováním můžete podávat další jídla jako jsou chlebové kostičky či vařené těstoviny. Nezapomínejte také na dostatek pití.
10 – 12 měsíců: Potřeby dítěte stále odlišné od těch vašich
9. Které potraviny jsou v tomto období stále ještě nevhodné?
Vaše dítě v tomto období potřebuje až 8x více živin a až 3x více energie než vy. Pozor byste si však měla dát na následující potraviny, které rozhodně nejsou vhodné pro dítě do 1 roku věku:
- šlehačka, smetana, zmrzlina, majonéza
- celozrnné pečivo s velkými zrny
- tučné sýry, paštiky, uzeniny
- koření, kakao
- cukrovinky, sušenky, čokoláda
- černý a zelený čaj, sladké či perlivé nápoje
10. Jak je to s kravským mlékem?
Možná vás bude lákat, podávat v tomto věku dítěti již kravské mléko. Nezapomínejte, že hlavní mléčnou tekutinou by pro vaše dítě mělo být stále ještě mateřské nebo pokračovací kojenecké mléko. Kravské mléko je chudé na železo a na základní vitamíny, proto tedy není příliš vhodné a s jeho podáváním byste měla počkat minimálně až po prvních narozeninách dítěte. Někteří odborníci doporučují počkat dokonce až do 3 let věku.