Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Syndrom dráždivého tračníku – vše co potřebujete vědět

Syndrom dráždivého tračníku – vše co potřebujete vědět
Sdílet

Syndrom dráždivého tračníku je funkční onemocnění tlustého střeva, se kterým má osobní zkušenost přibližně třetina populace. Přes poměrně vysoký výskyt, jsou však příčiny jeho vzniku stále nejasné a diagnostika velmi obtížná. Syndrom dráždivého tračníku vás sice na životě neohrozí, ale znepříjemnit ho umí pořádně.

Příčiny syndromu dráždivého tračníku

O příčinách vzniku syndromu dráždivého tračníku můžeme zatím jen spekulovat. Nejsou zcela objasněny, ale s největší pravděpodobností mají úzkou souvislost s psychickým stavem pacienta. 

Řada skutečností poukazuje na provázanost trávící soustavy s centrálním nervovým systémem a psychickou pohodou. Tuto skutečnost podporuje i fakt, že nejrůznější psychické poruchy se mohou promítat do funkcí trávící soustavy a způsobovat její poruchy.

Není náhoda, že lidé ve stresu mívají nejrůznější potíže spojené s trávícím traktem – bolesti břicha, průjmy, či zácpu, a to samé i lidé psychicky labilnější a emotivnější. Kromě psychické nepohody a nepřiměřené zátěže může ke vzniku syndromu dráždivého tračníku přispět i prodělání střevní infekce s těžším průběhem, díky čemuž může dojít ke změně citlivosti stěny tlustého střeva.

Příznaky syndromu dráždivého tračníku

Projevy syndromu dráždivého tračníku jsou velice rozmanité a podobné jiným funkčním onemocněním trávícího traktu. V případě syndromu dráždivého tračníku příznaky souvisí s nesprávnou hybností tlustého střeva, které neúměrně reaguje na vnitřní i vnější podněty (tj. střevní obsah a nervové podněty). Pacienti si pak nejčastěji stěžují na bolest břicha, nadýmání, průjem, zácpu, popřípadě na hlen ve stolici. Absolvují řadu vyšetření a všechny s negativním nálezem. Zkrátka, nenajde se nic, co by vysvětlovalo jejich problémy. Už toto je dost stresující – okolí si i může i myslet, že si postižený vymýšlí, že mu ve skutečnosti nic není a začarovaný kruh se roztáčí.

Diagnostika syndromu dráždivého tračníku

Určit, pouze z příznaků, že se jedná právě o syndrom dráždivého tračníku, je téměř nemožné. Stejné projevy má mnoho dalších onemocnění trávícího traktu – celiakie, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc či rakovina tlustého střeva apod.

Cílem lékaře je tedy pacienta důkladně vyslechnout a cílenými otázkami se pokusit odlišit syndrom dráždivého tračníku od jiných nemocí. Poté následují další vyšetření, jako laboratorní vyšetření krve či kolonoskopie, dle uvážení lékaře.  V případě, že se pacientovi příznaky nedají odůvodnit jiným onemocněním ani viditelným nálezem na střevě, je pravděpodobné, že se může jednat o syndrom dráždivého tračníku.

Léčba syndromu dráždivého tračníku

Vzhledem k podstatě vlastního onemocnění, je jasné, že syndrom dráždivého tračníku se léčí jen velmi obtížně. Klíčové je dosáhnout dlouhodobé psychické i fyzické pohody pacienta.

Doporučení zní jednoduše: „Už žádný stres! Věnujte se sami sobě! Naordinujte si dovolenou, začněte cvičit, upravte svůj jídelníček a užívejte si života.“ ꟷ Ono se to snadno řekne, ale hůře provede. Navíc často k dosažení vyrovnaného psychického stavu pouze dovolená a cvičení nestačí a je třeba vyhledat pomoc odborníka. Navštívit psychologa či psychiatra a o svých problémech si popovídat, zvláště, když už mají vliv na fyzické zdraví. V těžkých případech pak mohou pomoci i antidepresiva, tj. léky na příznaky deprese.

Co se týče vlastních somatických problémů, zde je situace o něco jednodušší. Projevuje-li se syndrom dráždivého tračníku průjmy, užívají se tzv. antidiaroika tzn. léky proti průjmu, které je vhodné doplnit probiotiky s obsahem probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii. Naopak proti zácpě pomáhá strava s vysokým obsahem vlákniny, v těžších případech i projímadla. S nimi ale vždy opatrně, nejlépe po poradě s lékařem či lékárníkem. S problémy s nadýmáním mohou pomoci probiotika spolu s trávícími enzymy.

Doplňování stravy probiotiky je vhodné ve všech případech projevů syndromu dráždivého tračníku, jelikož zajistí dlouhodobou rovnováhu střevní mikroflóry, která může být v těchto případech narušena.

Jste i vy ohrožení syndromem dráždivého tračníku?

Těžká otázka, a ještě těžší odpověď. Samozřejmě, že záleží na každém jedinci, ale obecně platí, že pokud jste pod neustálým stresem, který navíc těžko snášíte, jste nervózní a máte sklony k depresi, je mnohem větší pravděpodobnost, že se u vás syndrom dráždivého tračníku vyvine, oproti lidem, kteří jsou klidní a v pohodě. Stojí vám to opravdu za to?

20. únor 2018
Témata článku
Trávení Psychika
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více