Lékárna.cz

Syndrom dráždivého tračníku – vše co potřebujete vědět

Co je syndrom dráždivého tračníku, jaké jsou jeho příčiny, jak se diagnostikuje a jak léčí? Prozradíme v našem článku.

Syndrom dráždivého tračníku – vše co potřebujete vědět
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co je syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku je funkční onemocnění tlustého střeva, se kterým má osobní zkušenost přibližně třetina populace. Přes poměrně vysoký výskyt, jsou však příčiny jeho vzniku stále nejasné a diagnostika velmi obtížná. Syndrom dráždivého tračníku vás sice na životě neohrozí, ale znepříjemnit ho umí pořádně.

Příčiny syndromu dráždivého tračníku

O příčinách vzniku syndromu dráždivého tračníku můžeme zatím jen spekulovat. Nejsou zcela objasněny, ale s největší pravděpodobností mají úzkou souvislost s psychickým stavem pacienta. 

Řada skutečností poukazuje na provázanost trávící soustavy s centrálním nervovým systémem a psychickou pohodou. Tuto skutečnost podporuje i fakt, že nejrůznější psychické poruchy se mohou promítat do funkcí trávící soustavy a způsobovat její poruchy.

Není náhoda, že lidé ve stresu mívají nejrůznější potíže spojené s trávícím traktem – bolesti břicha, průjmy, či zácpu, a to samé i lidé psychicky labilnější a emotivnější. Kromě psychické nepohody a nepřiměřené zátěže může ke vzniku syndromu dráždivého tračníku přispět i prodělání střevní infekce s těžším průběhem, díky čemuž může dojít ke změně citlivosti stěny tlustého střeva.

Příznaky syndromu dráždivého tračníku

Projevy syndromu dráždivého tračníku jsou velice rozmanité a podobné jiným funkčním onemocněním trávícího traktu. V případě syndromu dráždivého tračníku příznaky souvisí s nesprávnou hybností tlustého střeva, které neúměrně reaguje na vnitřní i vnější podněty (tj. střevní obsah a nervové podněty).

Pacienti si pak nejčastěji stěžují na

  • bolest břicha,
  • nadýmání,
  • průjem,
  • zácpu, popřípadě na
  • hlen ve stolici.

Absolvují řadu vyšetření a všechny s negativním nálezem. Zkrátka, nenajde se nic, co by vysvětlovalo jejich problémy. Už toto je dost stresující – okolí si i může i myslet, že si postižený vymýšlí, že mu ve skutečnosti nic není a začarovaný kruh se roztáčí.

Diagnostika syndromu dráždivého tračníku

Určit, pouze z příznaků, že se jedná právě o syndrom dráždivého tračníku, je téměř nemožné. Stejné projevy má mnoho dalších onemocnění trávícího traktu – celiakie, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc či rakovina tlustého střeva apod.

Cílem lékaře je tedy pacienta důkladně vyslechnout a cílenými otázkami se pokusit odlišit syndrom dráždivého tračníku od jiných nemocí. Poté následují další vyšetření, jako laboratorní vyšetření krve či kolonoskopie, dle uvážení lékaře.  V případě, že se pacientovi příznaky nedají odůvodnit jiným onemocněním ani viditelným nálezem na střevě, je pravděpodobné, že se může jednat o syndrom dráždivého tračníku.

Léčba syndromu dráždivého tračníku

Vzhledem k podstatě vlastního onemocnění, je jasné, že syndrom dráždivého tračníku se léčí jen velmi obtížně. Klíčové je dosáhnout dlouhodobé psychické i fyzické pohody pacienta.

Doporučení zní jednoduše: „Už žádný stres! Věnujte se sami sobě! Naordinujte si dovolenou, začněte cvičit, upravte svůj jídelníček a užívejte si života.“ ꟷ Ono se to snadno řekne, ale hůře provede. Navíc často k dosažení vyrovnaného psychického stavu pouze dovolená a cvičení nestačí a je třeba vyhledat pomoc odborníka.

Nebojte se vyhledat odborníka

Navštívit psychologa či psychiatra a o svých problémech si popovídat, zvláště, když už mají vliv na fyzické zdraví. V těžkých případech pak mohou pomoci i antidepresiva, tj. léky na příznaky deprese.

Somatické problémy dráždivého tračníku a jak na ně

Co se týče vlastních somatických problémů, zde je situace o něco jednodušší. Projevuje-li se syndrom dráždivého tračníku průjmy, užívají se tzv. antidiaroika tzn. léky proti průjmu, které je vhodné doplnit probiotiky s obsahem probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii. Naopak proti zácpě pomáhá strava s vysokým obsahem vlákniny, v těžších případech i projímadla. S nimi ale vždy opatrně, nejlépe po poradě s lékařem či lékárníkem. S problémy s nadýmáním mohou pomoci probiotika spolu s trávícími enzymy.

Doplňování stravy probiotiky je vhodné ve všech případech projevů syndromu dráždivého tračníku, jelikož zajistí dlouhodobou rovnováhu střevní mikroflóry, která může být v těchto případech narušena.

Kdo může být ohrožen syndromem dráždivého tračníku

Těžká otázka, a ještě těžší odpověď. Samozřejmě, že záleží na každém jedinci, ale obecně platí, že pokud jste pod neustálým stresem, který navíc těžko snášíte, jste nervózní a máte sklony k depresi, je mnohem větší pravděpodobnost, že se u vás syndrom dráždivého tračníku vyvine, oproti lidem, kteří jsou klidní a v pohodě. Stojí vám to opravdu za to?

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Léky na trávení Volně prodejné léky Nervová soustava

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.