Lékárna.cz

Přeslička rolní

Přesličky, které daly před několika milióny let základ obrovským zásobám černého uhlí, dosahovaly výšky až 10 metrů a pokrývaly obrovské pevninské plochy. Dnešní přeslička působí ve srovnání s tímto prvohorním předkem jako roztomilá miniatura, přesto pro nás neztrácí svůj význam a stále nabízí širokou oblast využití. Jakou? Prozradíme v našem článku.

Přeslička rolní
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Přeslička rolní - Equisetum arvense

Přeslička rolní je vytrvalá rostlina, která roste na travnatých místech v příkopech, u cest i v lesích. Přeslička je známa pro své dvě podoby v přírodě. Jarní lodyha vyrůstá z jara a má na vrcholku klas s výtrusy. V létě pak na též místě vyroste jako malý zelený stromeček větvená letní lodyha.

Přeslička je prastará bylinka využívána již ve starověku. Používala se nejen k léčebným účelům, ale také k leštění cínového nebo mosazného nádobí, odtud získala jeden ze svých lidových názvů - šmirglová tráva.

Co obsahuje přeslička 

Pro přesličku rolní je charakteristický vysoký obsah kyseliny křemité. V závislosti na obsahu křemíku v půdě můžeme v přesličce nalézt až 10 % křemíku. Z ostatních látek je významný vyšší obsah hořčin, tříslovin, saponinů, organických kyselin, silic a flavonoidů.

Sběr a sušení přesličky rolní

Přesličku rolní nalezneme nejčastěji na hlinitých a písčitých půdách s vysokou hladinou spodní vody. Je to častý polní plevel. Oddenky jsou mnohdy až metr pod povrchem země, jako nezvaného hosta se jí jen velmi obtížně zbavujeme.

Pozor na záměnu různých druhů přesliček

Je třeba dát pozor na záměnu sbírané přesličky rolní s jedovatou přesličkou bahenní. U nás rostou tři přesličky - přeslička rolní, lesní a bahenní, která je jedovatá. Všechny rostou na podobných stanovištích, a proto musíte dát dobrý pozor, kterou přesličku sbíráte. Ve fytoterapii (bylinné léčbě) se používá pouze přeslička rolní. Další druhy, jako přeslička bahenní a lesní, obsahují vysoké procento alkaloidů a mohou ve větších dávkách působit až toxicky.

 Zelené lodyhy přesličky rolní můžete sbírat v období od května do září. Sušení má probíhat rychle při teplotě do 40 °C. Správně usušená rostlina musí zůstat zelená, bez chuti a bez zápachu. Vyšší vlhkost okolního vzduchu může naše zásoby sušené byliny snadno znehodnotit. Vhodné je proto uchovávat přesličku v suchu nebo v uzavřených nádobách.

Účinky přesličky rolní

  • Prospívá zdraví močové soustavy a vylučování zvýšeným vylučováním moči.
  • Díky vysokému obsahu křemíku se popíjení přesličkového odvaru podílí na zdraví a síle našich kostí.
  • Prospívá zdraví a pevnosti pokožky, vlasů a nehtů. 
  • Podporuje zdravé fungování jater.
  • Prospívá správné pružnosti cév a srdce.
  • Podílí se na odolnosti těla a zdravém dýchání.

Použití přesličky rolní

  • Vnitřní použití:

Čaj z přesličky pro vnitřní použití připravíme z 1 lžičky sušené natě, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 - 15 minut vyluhovat. Takto připravený odvar pijeme 2x denně po dobu 5 dnů. Poté je třeba udělat pauzu. 

Pro koho není přeslička vhodná

Vnitřní použití přesličky není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy a osoby se slabším srdcem. Přeslička by se neměla používat dlouhodobě. Vnější použití je zcela bezpečné.

  • Vnější použití:

Odvar z přesličky připravíme z 6 lžic sušené přesličky, které zalijeme 1  litrem vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Takto připravený odvar používáme na oplach vlasů po umytí šampónem, do koupele k nebo k obkladům prospívajícím pokožce. Ženy mohou odvar z přesličky použít na sedací koupele.

Dříve bylo běžné spařenou, vlhkou, ještě teplou bylinu přiložit na místo, které jsme chtěli ošetřit.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platní legislativa.   

Navštivte související produktové kategorie
Bio potraviny Vlasová kosmetika Bylinné čaje

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.