Přeslička rolní - Equisetum arvense
Přeslička rolní je vytrvalá rostlina, která roste na travnatých místech v příkopech, u cest i v lesích. Přeslička je známa pro své dvě podoby v přírodě. Jarní lodyha vyrůstá z jara a má na vrcholku klas s výtrusy. V létě pak na též místě vyroste jako malý zelený stromeček větvená letní lodyha.
Přeslička je prastará bylinka využívána již ve starověku. Používala se nejen k léčebným účelům, ale také k leštění cínového nebo mosazného nádobí, odtud získala jeden ze svých lidových názvů - šmirglová tráva.
Co obsahuje přeslička
Pro přesličku rolní je charakteristický vysoký obsah kyseliny křemité. V závislosti na obsahu křemíku v půdě můžeme v přesličce nalézt až 10 % křemíku. Z ostatních látek je významný vyšší obsah hořčin, tříslovin, saponinů, organických kyselin, silic a flavonoidů.
Sběr a sušení přesličky rolní
Přesličku rolní nalezneme nejčastěji na hlinitých a písčitých půdách s vysokou hladinou spodní vody. Je to častý polní plevel. Oddenky jsou mnohdy až metr pod povrchem země, jako nezvaného hosta se jí jen velmi obtížně zbavujeme.
Pozor na záměnu různých druhů přesliček
Je třeba dát pozor na záměnu sbírané přesličky rolní s jedovatou přesličkou bahenní. U nás rostou tři přesličky - přeslička rolní, lesní a bahenní, která je jedovatá. Všechny rostou na podobných stanovištích, a proto musíte dát dobrý pozor, kterou přesličku sbíráte. Ve fytoterapii (bylinné léčbě) se používá pouze přeslička rolní. Další druhy, jako přeslička bahenní a lesní, obsahují vysoké procento alkaloidů a mohou ve větších dávkách působit až toxicky.
Zelené lodyhy přesličky rolní můžete sbírat v období od května do září. Sušení má probíhat rychle při teplotě do 40 °C. Správně usušená rostlina musí zůstat zelená, bez chuti a bez zápachu. Vyšší vlhkost okolního vzduchu může naše zásoby sušené byliny snadno znehodnotit. Vhodné je proto uchovávat přesličku v suchu nebo v uzavřených nádobách.
Účinky přesličky rolní
- Prospívá zdraví močové soustavy a vylučování zvýšeným vylučováním moči.
- Díky vysokému obsahu křemíku se popíjení přesličkového odvaru podílí na zdraví a síle našich kostí.
- Prospívá zdraví a pevnosti pokožky, vlasů a nehtů.
- Podporuje zdravé fungování jater.
- Prospívá správné pružnosti cév a srdce.
- Podílí se na odolnosti těla a zdravém dýchání.
Použití přesličky rolní
- Vnitřní použití:
Čaj z přesličky pro vnitřní použití připravíme z 1 lžičky sušené natě, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 - 15 minut vyluhovat. Takto připravený odvar pijeme 2x denně po dobu 5 dnů. Poté je třeba udělat pauzu.
Pro koho není přeslička vhodná
Vnitřní použití přesličky není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy a osoby se slabším srdcem. Přeslička by se neměla používat dlouhodobě. Vnější použití je zcela bezpečné.
- Vnější použití:
Odvar z přesličky připravíme z 6 lžic sušené přesličky, které zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Takto připravený odvar používáme na oplach vlasů po umytí šampónem, do koupele k nebo k obkladům prospívajícím pokožce. Ženy mohou odvar z přesličky použít na sedací koupele.
Dříve bylo běžné spařenou, vlhkou, ještě teplou bylinu přiložit na místo, které jsme chtěli ošetřit.
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platní legislativa.