Lékárna.cz

Opalovací přípravky a jejich filtry - vyznáte se v nich?

Naši lékárníci běžně odpovídají na dotazy typu: Jaký ochranný krém si vzít k moři? Jaký zvolit filtr? Je tento opalovací krém dostatečně účinný i našich podmínkách? Mohu použít svůj opalovací krém i pro své dítě? Počet podobných dotazů roste se zvyšující se venkovní teplotou a blížícím se termínem letních prázdnin. Poradíme, jak se před UV paprsky chránit.

Opalovací přípravky a jejich filtry - vyznáte se v nich?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

SPF - co to je?

SPF je faktor sluneční ochrany, jehož minimální hodnota je 6 a maximální možné označení je 50+. 

SPF vyjadřuje čas, po který můžeme být na slunci déle, než dojde ke zčervenání pokožky oproti času stráveném na slunci bez ochrany, např. při použití opalovacího přípravku s nejslabším faktorem s hodnotou 6, dojde k zčervenání pokožky 6x později, než při pobytu na slunci bez jakékoliv ochrany.

Čeho si všímat u opalovacích přípravků

 • SPF (sun protection factor) faktoru
 • PPD (persistant pigment darkening)
 • úrovně ochrany před UVB zářením
 • voděodolnosti (zahrnuje i odolnost proti pocení a proti setření ručníkem)
 • filtru (alergici by si měli dávat pozor na chemické filtry)

Jaký je rozdíl mezi opalovacími filtry

 • Chemický filtr - v opalovacím přípravku jsou jeho základem chemické substance, např. oxybenzon a benzofenon. Chrání před spálením, může ale někdy způsobit nežádoucí alergické reakce. Je účinný až po 20-30 minutách od nanesení.
 • Minerální (mechanický) filtr, je na rozdíl od chemických UV fitrů, viditelný na pokožce pouhým okem, a to především díky svému obsahu minerálních látek. Tvoří jakousi clonu či štít, který odráží sluneční paprsky jako zrcadlo.  Na první pohled to nemusí vypadat pěkně, protože tento filtr nechává na kůži po nanesení bílé stopy, ale vhodnost pro alergiky a malé děti je příznivá. Zvlášť pro děti je vhodné dát v opalovacím přípravku přednost minerálnímu filtru před chemickým.  Působí ihned po nanesení. 

Výběr filtru záleží na vás, každý druh má své přednosti i nedostatky.

UVA a UVB záření - jaký je v nich rozdíl

UV záření je elektromagnetické záření člověku neviditelné, jehož přirozeným zdrojem je Slunce. Známe:

 • UVA záření - je dlouhovlnné a považujeme ho za méně nebezpečné. Jde o většinu záření, které dopadá na zemský povrch. Je vhodné pro tvorbu vitamínu A a D. Proniká hlouběji do pokožky. 
 • UVB záření - je středněvlnné a způsobuje živým organismům akutní i chronické poškození kůže, působí v horní části kůže (epidermu) a aktivuje tam produkci melaninu. 

Co doporučuje Evropská komise

Doporučený poměr podle Evropské komise činí 1:3, tj. u všech přípravků na ochranu před sluncem musí ochrana před zářením UVA vždy činit jednu třetinu ochrany před zářením UVB, což znamená, že všechny opalovací přípravky by měly mít kombinaci ochrany před zářením UVA/UVB. 

Na čem záleží při výběru opalovacího přípravku

Vhodnost přípravku závisí na

 • fototypu kůže,
 • délce pobytu na slunci,
 • nadmořské výšce (čím vyšší, tím větší intenzita UV záření),
 • odrazu od okolí,
 • době předchozího opalování či typu činností, kterým se plánujete věnovat.

Co to je UV index

UV-index nás informuje o působení UV záření na lidskou kůži při tvorbě erytému – tj. bolestivých puchýřů a nehezky zrudlé pokožky. Informuje nás tím o negativním vlivu UV paprsků na naše zdraví.

Aktuální UV index si můžete najít například na stránkách ČHMÚ a pohybuje se v hodnotách od 0 –11+.  

Zjistěte, jaký jste fototyp

Důležité je znát i svůj fototyp pokožky.  Rozeznáváme 4 základní typy, ale některé zdroje uvádí až 5 typů fototypů pokožky:

 • I - velmi světlá pokožka, zrzavé vlasy, často pihy, čas první expozice 5 - 10 min.
 • II - světlá pokožka i vlasy, čas první expozice 10 - 20 min.
 • III - středně světlá pokožka, tmavší vlasy, čas první expozice 20 - 30 min.
 • IV - tmavá pokožka, tmavé vlasy, čas první expozice 40 min.
 • V - velmi tmavá pokožka, tmavé vlasy, čas první expozice 90 min.

Kombinace UV indexu a fototypu vám prozradí, jaký ochranný faktor zvolit.

UV index  Kožní fototyp
  I. II. III. IV. V.
1-3 15 10 5 - -
4-6 25 20 10 5 -
7-9 40 30 20 15 10
10 a více 50 40 30 20 15

Doporučujeme...

 1. Opalovací přípravky si nanášejte alespoň 20 minut před sluněním, obnovujte pravidelně po 2–3 hodinách nebo po koupání, zpocení atd. A to i v případě použití přípravků s vyšším faktorem.
 2. Kojence před sluncem chráníme – do 6 měsíců věku by se neměli vystavovat přímému slunci vůbec; batolata do 2 let by se měla chránit oděvem a nevystavovat polednímu slunci. Starší děti by měly být mazány opalovacím krémem s faktorem 10–30, obnova krému by měla být častá. Nezapomeňte dětem dát pokrývku hlavy, vhodné jsou i sluneční brýle.
 3. Užíváte-li léky, nezapomeňte se informovat u svého lékaře, anebo lékárníka v naší poradně, jestli některé z těchto léků nemohou zvyšovat citlivost na sluneční záření.
 4. Pokud možno, vyhýbejte se slunci v poledních hodinách, resp. mezi 11. až 14.hodinou, kdy je intenzita UV-B podílu nejvyšší. Citlivější lidé by neměli chodit na slunce v době od 10 do 15 hodin. Vyvarujte se aplikace parfémů na kůži.

SPF vs. PPD

SPF (sun protection factor) určuje, jak dlouho můžete zůstat na slunci, než začne vaše pokožka červenat. PPD (persistant pigment darkening) vyjadřuje podíl ochrany UVA a UVB. Čím vyšší je PPD, tím lepší a kvalitnější je ochrana kůže před spálením, tvorbou pigmentových skvrn a poškozením. 

Kdo by si měl dávat na opalování pozor

Nabídka značek opalovacích přípravků je velmi široká. Pozor si musí dávat zejména alergici a lidé se světlou a citlivou pokožkou. Je dobré si dát pozor na opalovací přípravky s parfémem, ty mohou způsobit vznik hyperpigmentace - volte tedy opalovací přípravky spíše z lékárny, kde je záruka, že vám lékárník doporučí vhodný produkt.

Poopalovací péče

Péče o pokožku nekončí sprchou a spláchnutím mořské soli z opáleného těla. Nejen pro pokožku je důležité, abyste použili poopalovací přípravky  - zabraňují vysušení pokožky a navodí jedinečný chladivý pocit. 

Proč nakupovat opalovací přípravky v lékárně

Obecně platí, že sluneční ochrana dermokosmetiky prodávaná v lékárně splňuje vyšší normy a standardy než kosmetika, která je prodávaná v drogeriích. Může se jednat o výšku zmiňovaného PPD, ale také přísnější regulace při výběru ingrediencí (alergie, tolerance na citliou pleť), organických a minerálních filtrů. Dermokosmetika podléhá přísnému testování a klinickým studiím. 

Navštivte související produktové kategorie
Opalovací přípravky Dermokosmetika opalování

Přečtěte si také

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

Echinacea (Třapatka) je velmi dobře známá léčivka, která má svoje místo v domácí lékárničce. Pomůže vám totiž podpořit imunitní systém i zdraví horních cest dýchacích. Nehodí se ovšem pro každého, a…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.