Ty nejlepší dárky pro zdraví a krásu a spoustu odměn za vánoční nákupy.

Oblíbené položky
Vybrat odměnu

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Jak na rýmu a nachlazení u miminek?

Jak na rýmu a nachlazení u miminek?

Děti

Rýma a nachlazení patří mezi první onemocnění našeho miminka, především na podzim a v zimě. Co dělat, když má miminko ucpaný nos, trápí ho rýma a kašel?

Jak na rýmu a nachlazení u miminek?

Na rozdíl od dospělých, trpí miminka a malé děti rýmou a nachlazením mnohem častěji. U dospělých se objevuje rýma a nachlazení cca 2-3x za rok, u dětí to může být až 10-12x ročně. Četnost je způsobena nezralým imunitním systémem, kdy se miminko teprve začíná setkávat s bakteriemi a viry, které ještě nezná a začíná na ně reagovat.

Kojenci neumí dýchat ústy, dýchají především nosem. Proto když mají nosánek ucpaný, je to pro ně velmi nepříjemné. Špatně se jim dýchá a i kojení či krmení je problematické - od prsu se stále pouští, nechtějí jíst, pláčou. Pro rodiče to znamená spoustu bezesných nocí a bezradnosti, jak miminku pomoci.

Rýma u miminka a jak na ni

Když už má miminko ucpaný nos je vhodné nosní sliznici co nejvíce zvlhčovat a čistit. Použít můžeme isotonický roztok mořské vody. Ta pomůže naředit hlen, nos vyčistit a zvlhčit podrážděnou sliznici.

K dispozici jsou roztoky ve formě jednorázových ampulek či ve formě sprejů. Tyto prostředky lze aplikovat několikrát denně a  nevadí ani dlouhodobé používání. Dokonce v zimních měsících pomáhá každodenní aplikace zvlhčovat mrazem vysušenou nosní sliznici a tím se nos lépe dokáže ubránit patogenům, které způsobují rýmu a nachlazení.

Pro děti starší 6 měsíců můžeme v případě ucpaného nosu akutně použít hypertonické roztoky. Ty pomohou zmírnit otok sliznice nosu a uvolní ucpaný nos. Naředěný hlen odstraníme pomocí odsavačky nosu. Můžeme si vybrat manuální, kde sací silou jsou naše ústa nebo odsavačky určené k připojení na vysavač či elektronické.

Ale i u odsavaček platí - všeho s mírou. Nadměrné a časté odsávání nosu naopak zhorší příznaky. Může dojít k podráždění a otoku sliznice a znovuucpání nosu. Odsávat nos doporučuji pouze v případě, pokud kojenec nemůže kvůli ucpanému nosu sát mateřské mléko nebo pít z lahvičky, případně před spaním.

S úspěchem mám vyzkoušeno i prokapávání dětského nosánku mateřským mlékem. Pokud chceme použít něco „razantnějšího“, můžeme sáhnout po kapkách s obsahem oxymetazolinu (s koncentrací 0,01% u kojenců a 0,025% u dětí od 1 roku) či xylometazolinu (0,05% pro děti od 2 let).

Léčivé přípravky snižují překrvení a otok nosní sliznice a uvolňují průchodnost nosních cest. Tyto přípravky doporučuji používat co nejkratší potřebnou dobu.  Odstup mezi jednotlivými dávkami by měl být minimálně 8 hodin a pokud nedojde do 3 dní ke zlepšení, doporučuji návštěvu pediatra.

Tipy, jak na rýmu u kojence

 • Při rýmě dostatečně větrejte a zvlhčujte vzduch. V chladnější dobře vyvětrané místnosti se miminku bude spát mnohem lépe než v přetopeném bytě se suchým vzduchem. Právě proto se miminkům tak dobře spí venku.
 • Na topení nebo na postýlku pověste pár vlhkých plenek.
 • Postýlku podložte na jedné straně, aby mělo miminko trochu zvednutou hlavičku.
 • Do difuzéru nebo odpařovače můžete nakapat pár kapek éterického oleje, který je vhodný i pro nejmenší děti  (např. Neobulle směs éterických olejů proti nachlazení, eukalyptus, tea tree, levanduli, jedli). Tyto oleje jsou vhodné pro kojence od 3 měsíců. Vhodné jsou i spreje s obsahem éterických olejů.
 • Problematická je zadní rýma u kojence. Nejde moc odsát a dítěti stéká do krku a dráždí ho ke kašli. U tohoto druhu rýmy je velmi důležité hlen naředit.

Kdy jít k lékaři?

Pokud je to vaše první miminko a nevíte si rady, neváhejte se poradit o vhodném způsobu léčby rýmy s lékárníkem nebo pediatrem. V případě, že se dítě dusí, není schopno se vůbec nakojit či napít, má silný kašel, bolest oušek, hnisavý zánět očiček či se přidá teplota, vypravte se k lékaři co nejdříve.

Pokud rýma trvá delší dobu (déle než 7-10 dní) může dojít i ke komplikacím. Mezi ty nejčastější patří zánět středního ucha, hlasivek, plic nebo průdušek.

Jak na prevenci rýmy a nachlazení u dětí

 • Teple miminko oblékejte (avšak pozor na přehřátí).
 • Dostatečně větrejte a zvlhčujte vzduch.
 • Zvlhčujte i nos miminka, především v zimních měsících.
 • Vyhýbejte se kontaktu s nakaženými dětmi a dospělými.
 • V období šestinedělí a v době chřipek a nachlazení se vyhýbejte místům s velkou koncentrací lidí ( dětské kolektivy, nákupní centra,..).
 • Se staršími miminky můžete začít chodit do sauny. Vybírejte ty, kde mají nižší teplotu a zaměřují se na saunování dětí.
 • Choďte co nejvíce ven. Na krátké procházky můžete s nejmenšími vyrazit i při teplotách do -5°C.
 • Důležitým preventivním faktorem je i kojení.
 • Naučte dítě co nejdříve smrkat.

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám