Lékárna.cz

Jak na rýmu a nachlazení u miminek

Na podzim a v zimě se nachlazení nevyhne ani kojencům. Poradíme, co dělat, když má miminko ucpaný nos, trápí ho rýma a kašel.

Jak na rýmu a nachlazení u miminek
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Jemná masáž a osvěžení vzduchu miminku svědčí

Jako prevenci i pomoc při již probíhající rýmě doporučujeme čistit vzduch pomocí éterických olejů. Pro miminka od nejútlejšího věku se hodí esence z borovice, levandule, eukalyptu nebo tymiánu. Směs éterických olejů od Nobilis Tilia Dětská, můžete používat již od 9. týdne věku miminka. Éterický olejíček působí příznivě na trávicí a dýchací systém miminka.

Pokud dáváte přednost spreji pro čištění vzduchu, stačí 2 - 4 stříknutí do místnosti, kde máte miminko, použijte Dětský osvěžovač vzduchu. Takto rozprášené éterické oleje působí proti chřipkovým virům, posilují imunitu a čistí vzduch. 

Na rýmu je vhodné u miminek používat jemné spreje s mořskou vodou nebo nosní olej Vilík, který zabraňuje vysoušení sliznice, díky jemným ale účinným olejům usnadňuje dýchání a lze je rozetřít do okolí nosánku ochránit tak nos před jeho odřením.

Při intenzivnější rýmě je vhodné mazat hrudníček, čelo, ale i nožičky eukalyptovým balzámem Davídek. Hlavičku i nožičky při rýmě udržujte v teple a zvyšte polohu hlavičky miminka při spánku podložením polštářkem.. 

Jak na rýmu u miminka

 • Ucpaný nosík čistěte a zvlhčujte isotonickým roztokem mořské vody, která navíc naředí hlen - aplikujte několikrát denně, i dlouhodobě - a to i v zimních měsících. Mrazem vysušená nosní sliznice se pak lépe dokáže ubránit patogenům, které způsobují rýmu a nachlazení.
 • Pro děti starší 6 měsíců můžeme v případě ucpaného nosu akutně použít hypertonické roztoky, které zmírní otoky sliznice a uvolní ucpaný nos.
 •  Naředěný hlen odstraníte pomocí odsavačky nosu. Na výběr jsou jak manuální, tak i odsavačky určené k připojení na vysavač či elektronické. Ale pozor - i u odsavaček platí - všeho s mírou! Odsávat nos doporučujeme pouze v případě, pokud kojenec nemůže kvůli ucpanému nosu sát mateřské mléko nebo pít z lahvičky, případně před spaním.
 • Léčivé přípravky doporučujeme používat co nejkratší potřebnou dobu. Odstup mezi jednotlivými dávkami by měl být minimálně 8 hodin. Pokud nedojde do 3 dnů ke zlepšení, navštivte pediatra.

Co můžete udělat sami

 • Při rýmě dostatečně větrejte a zvlhčujte vzduch. V chladnější dobře vyvětrané místnosti se miminku bude spát mnohem lépe než v přetopeném bytě se suchým vzduchem. 
 • Na topení nebo na postýlku pověste pár vlhkých plenek.
 • Postýlku podložte na jedné straně, aby mělo miminko trochu zvednutou hlavičku.
 • Do difuzéru nebo odpařovače můžete nakapat pár kapek éterického oleje, který je vhodný i pro nejmenší děti nebo olejíčkem miminko masírovat (např. You&Oil nebo Nobilis Tilia). Tyto oleje nebo spreje jsou vhodné už pro nejmenší děti. 

Kdy jít k lékaři?

 • V případě, že se dítě dusí, není schopno se vůbec nakojit či napít, má silný kašel, bolest oušek, hnisavý zánět očiček či se přidá teplota. 
 • V případě, že rýma trvá déle než 7-10 dní a dojde při ní ke komplikacím - např. zánětu středního ucha, hlasivek, plic nebo průdušek.
 • Pokud jde o vaše první miminko a si nevíte si rady, neváhejte se obrátit na lékárníka nebo pediatra.

Prokapejte nosánek

S úspěchem máme vyzkoušeno i prokapávání dětského nosánku mateřským mlékem. Pokud chceme použít něco „razantnějšího“, můžeme sáhnout po kapkách s obsahem oxymetazolinu (s koncentrací 0,01% u kojenců a 0,025% u dětí od 1 roku) či xylometazolinu (0,05% pro děti od 2 let). 

Jak předejít rýmě a nachlazení u dětí

 • Teple miminko oblékejte (avšak pozor na přehřátí).
 • Dostatečně větrejte a zvlhčujte vzduch.
 • Zvlhčujte i nos miminka, především v zimních měsících.
 • Vyhýbejte se kontaktu s nakaženými dětmi a dospělými.
 • V období šestinedělí a v době chřipek a nachlazení se vyhýbejte místům s velkou koncentrací lidí (dětské kolektivy, nákupní centra,..).
 • Se staršími miminky můžete začít chodit do sauny. Vybírejte ty, kde mají nižší teplotu a zaměřují se na saunování dětí.
 • Choďte co nejvíce ven. Na krátké procházky můžete s nejmenšími vyrazit i při teplotách do -5°C.
 • Pokud můžete - dítě kojte! Právě kojení je důležitým preventivním faktorem.
 • Naučte dítě co nejdříve smrkat.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Témata článku
Děti Imunita
Navštivte související produktové kategorie
Děti a maminky Rýma

Přečtěte si také

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. Jeho odborný název zní - pneumonie.

více

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.