Lékárna.cz

Jak dobře se vyznáte ve složení kosmetiky?

Podle čeho si vybíráte kosmetiku? Kupujete stále stejnou ověřenou značku? Vybíráte podle vzhledu, vůně, konzistence nebo se pídíte po složení a snažíte se vyznat v seznamu použitých ingrediencí?

Jak dobře se vyznáte ve složení kosmetiky?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co je to INCI a jak se orientovat ve složení kosmetiky

INCI je mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad (Internacional Nomenclature of Cosmetics Ingredients).

Výrobci kosmetických produktů jsou povinni uvádět INCI seznam na obalu každého výrobku. Takže ve výsledku je celkem jedno v jaké zemi se nacházíte. Názvy použitých surovin by měly být vždy stejné. Použité suroviny by měly být uvedeny na etiketě v sestupném pořadí.  Na prvním místě jsou tedy látky, které jsou ve výrobku zastoupeny nejčastěji.

Přísady jsou většinou uváděny v angličtině nebo latině. Některé názvy rozluštíte hned (například Aqua/Water, ethylparaben, methylparaben, glycerin, parfum,..). U některých dokonce odhadnete, že se jedná o přírodní složku (Amygdalus dulcis oil, Calendula officinalis extrakt, Chamomilla extrakt,..). A u některých se cítíte jako z jiného světa ( př. Disocium cocoamphodiacetate, podium cetearyl sulfate, trisodium EDTA, CI 42090,..)

Označení CI následované číslem je označení použitého barviva. Složka může být na seznamu složek napsána celým názvem nebo tímto označením, což rozklíčování složení o něco ztěžuje. (Např. oxid zinečnatý může být označen jako Zinc oxide nebo CI 77947)

Seznam složek a jejich hodnocení prospěšnosti lze najít např. na www.slozenikosmetiky.cz

Jak si vybrat ingredience v kosmetice

Ingredience ve složení jsou uváděny podle toho, v jakém množství jsou ve výrobku zastoupeny. Na prvních místech se nacházejí ty, kterých je v kosmetickém prostředku nejvíce. Naopak ke konci jsou látky, kterých je nejméně. Složky, kterých je v přípravku méně než  1% , mohou být na konci seřazeny v různém pořadí, což může být občas zavádějící. Rostlinné složky jsou zpravidla označovány latinsky. Takže čím více latinských názvů kosmetika obsahuje, tím lépe. Čím méně složek výrobek obsahuje, tím je pravděpodobnější, že je kvalitnější a možnost podráždění pokožky je menší. 

V přírodní kosmetice se namísto parabenů používají konzervanty na přírodní bázi např. Sodium benzoate, Benzoic acid, Salicylic acid, Sodium salicylate, alkohol,…

Pokud chcete mít jistotu, že je kosmetika přírodní, pátrejte i po certifikátech.

Orientaci v ingrediencích přímo v obchodě usnadní různé aplikace do mobilních zařízení. Např. Ingred nebo Ingredio, které obsahují i scanner, abyste celé složení nemuseli přepisovat.

Vždy ale platí, že ne každá syntetická látka musí být škodlivá a ne každá přírodní látka musí být nutně zdravá.

Jakým složkám v kosmetice se raději vyhnout

  • Silikony – jsou látky většinou obsažené ve vlasové kosmetice, sprchových gelech, některých make-upech a krémech. V kosmetice slouží jako emulgátor, změkčovadlo nebo kondicionér. Díky nim vypadá kosmetický přípravek hladký a jemný. Pokožku ani vlasy nijak nevyživují a zůstávají na jejich povrchu. Při nadměrném a dlouhodobém používání ucpávají pory a snižují schopnost vlasu i pokožky přijímat vláhu a živiny. V přírodě jsou velmi těžko odbouratelné. Trvá i více než sto let než se rozloží. Ve složení je poznáme podle koncovky –icone nebo –ane (dimethicone, cyclohexasiloxane,..)  
  • Minerální oleje – jsou vyráběny ve většině případů z ropy. Na pokožce vytvářejí tenký film, který zabraňuje vypařování vody. Pokožce nic jiného nepřinášejí. (Petrolatum, paraffinum liquidum,..)
  • Hliníkové soli – používají se zejména v antiperspirantech. Ucpávají póry a jsou spojovány se zvýšeným výskytem rakoviny mízních uzlin v podpaždí a prsu.
  • Polymery – jsou to syntetické emulgátory a stabilizátory. Mívají předponu PEG- nebo příponu –eth . Stejně jako silikony nemají pro pokožku žádný význam. Jejich výroba je škodlivá pro životní prostředí. Co se s nimi děje v našem těle zatím nikdo neví.
  • Povrchově aktivní látky (detergenty) , emulgátory a pěnidla – takzvané sulfáty SLS. Najdeme je ve sprchových gelech, šamponech, pěnách nebo zubních pastách. Kůži vysušují, dráždí a působí na ni agresivně. Při kontaktu se sliznicemi se vstřebávají do těla. Patří mezi ně např. Sodium lauryl sulfate.
  • Konzervační látky – jsou téměř nezbytné pro kosmetické přípravky, které obsahují vodu. Zabraňují množení patogenů v přípravku.  Mezi nejčastěji používané patří parabeny (methyl-, ethyl-, propyl- nebo butylparaben) . Jejich používání v kosmetice je sporné, jelikož u některých jedinců mohou způsobovat kontaktní alergie. O tom, zda jsou i jinak škodlivé, se stále vedou spory.
  • Ftaláty – fungují jako změkčovadla. Kromě některé kosmetiky je můžeme najít i v hračkách, plastovém nádobí či nekvalitních kojeneckých lahvích. Jelikož jsou schopny se z těchto produktů uvolňovat a přecházet  do těla, kde způsobují mnohé zdravotní problémy, jsou v zemích EU zakázány. Přesto se na našem trhu vyskytnout mohou - takže pozor na přehnaně levnou kosmetiku, nádobí a kojenecké lahve, především dovážené z „třetích“ zemí.
  • Látky uvolňující formaldehyd – Formaldehyd je rakovinotvorná a alergenní látka. V některých produktech jsou použity látky, které v kontaktu s vodou mohou formaldehyd uvolňovat. Jedná se např. o Quatemium 15 a 18, Diazolidinyl urea, Methylisothiazolinone,..)
  • Triethanolamine – stabilizuje hodnotu pH v přípravku. V přírodní kosmetice je zakázaný. Vykazuje velkou dráždivost pokožky, dráždí dýchací cesty a způsobuje kontaktní dermatitidy. Mluví se i o tom, že by mohl být karcinogenní.
  • Syntetické parfémy – dle INCI Parfum či Fragrance.

Dostanou se kosmetické látky do těla?

Pokud se jedná o přírodní vůně  na bázi esenciálních olejů jsou uvedeny latinským názvem rostliny, ze které pocházejí.

Kolik procent kosmetických látek se dostane z pokožky do krevního oběhu není přesně známo. Některé látky působí dráždivě pouze v místě nanesení, jiné jsou schopny se pokožkou vstřebat i do těla. Především, pokud se nanáší na poškozenou nebo čerstvě oholenou  pokožku.

Navštivte související produktové kategorie
Přírodní kosmetika Kosmetika a hygiena

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.