Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Intolerancí potravin trpí téměř polovina lidí. Jak poznáte, zda ji nemáte i vy?

Intolerancí potravin trpí téměř polovina lidí. Jak poznáte, zda ji nemáte i vy?

Trávení Psychika Kůže

Intolerance potravin dokáže pěkně potrápit. A ani nemusíte vědět, že ji máte. Její diagnostikování je totiž poměrně složitou záležitostí. Přesto pro vás máme tip, jak zjistit, jestli intolerance není i váš případ.

Intolerancí potravin trpí téměř polovina lidí. Jak poznáte, zda ji nemáte i vy?

Trápí vás nepříjemné „škrundání“ v břiše, bolesti hlavy, časté zažívací potíže nebo nadváha? Je možné, že trpíte potravinovou intolerancí. Od alergie se zásadně liší, i když si je lidé často pletou. Dovolte nám, abychom vám intoleranci přiblížili. Možná vám pomůžeme vyhnout se nepříjemnostem spojeným s konzumací pro vás nevhodných potravin.

Co je vlastně intolerance?

Intolerance je vlastně snížená schopnost těla strávit určitý druh potraviny nebo nějakou její složku. Důvodem je nedostatek trávicích enzymů, které produkuje trávicí soustava a žlázy s vnitřní sekrecí, například sliny, žaludeční šťávy, žluč a podobně.

Enzymy slouží k rozkládání složek potravin na menší prvky. Tělo je pak dokáže využít pro stavbu a provoz buněčné činnosti. Potravinovou intoleranci tedy nezpůsobuje imunitní reakce, jako je tomu u alergie, ale metabolická porucha. Alergie je oproti tomu nepřiměřená reakce imunitního systému na určitou potravinu.

Odhaduje se, že potravinovou intolerancí trpí asi 45 % populace. Alergie trápí už o něco méně lidí.

Příznaky intolerance

Na intoleranci reaguje organismus pomaleji než na alergii. Příznaky se mohou objevit až za několik hodin, nebo dokonce až za několik dní po jídle. Intolerance život sice neohrožuje, ale příznaky vytvářejí potíže, které mohou nepříznivě ovlivnit vaše zdraví a znepříjemnit vám den.

Nejčastější problémy imunitní intolerance potravin

  • Problémy se zažíváním – nadýmání, průjmy, zácpa, pálení žáhy, nevolnosti, afty v ústech, bolesti břicha
  • Kožní potíže – svědění pokožky, akné, lupénka, kopřivka, ekzémy
  • Psychické a nervové problémy – bolesti hlavy, úzkosti, migrény, nesoustředěnost, hyperaktivita, poruchy spánku, závratě
  • Dýchací potíže – rýma, astma, záněty průdušek, chronické zahlenění
  • Celkové problémy organismu – zadržování tekutin, otoky, únava, nadváha, bolesti kloubů

Jak intoleranci poznáte a jak ji potvrdit

Některé problémy, jako jsou bolesti hlavy, únava nebo nadváha, vás snad ani nenapadne spojovat s intolerancí potravin. Jde totiž o velmi nespecifické příznaky. Pokud vás trápí časté problémy, ale přesto nemáte jasně stanovenou diagnózu u lékaře, můžete se pokusit vysadit jídla, která vám podle vašeho úsudku vadí. Jestliže však chcete mít jistotu, vyzkoušejte si domácí test potravinové intolerance.

Samodiagnostický test FOOD DETECTIVE dokáže odhalit imunitní intoleranci na 59 základních potravin. Vevnitř najdete několik malých lahviček a další pomůcky. Součástí je podrobný návod k použití a k vyhodnocení výsledků. Jde o prozatím jedinou možnost, jak v domácích podmínkách odhalit intoleranci některých potravin. Už za 40 minut od provedení testu budete znát výsledky. Odhalením intolerance a následným vysazením dané potraviny můžete vyřešit spoustu svých zdravotních problémů.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Online - Poradíme Vám