Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Intolerancí potravin trpí téměř polovina lidí. Jak poznáte, zda ji nemáte i vy?

Intolerancí potravin trpí téměř polovina lidí. Jak poznáte, zda ji nemáte i vy?
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Intolerance potravin dokáže pěkně potrápit. A ani nemusíte vědět, že ji máte. Její diagnostikování je totiž poměrně složitou záležitostí, kterou nechme na lékaři. Přesto pro vás máme tipy, jak se v problematice lépe vyznat.

Trápí vás nepříjemné „škrundání“ v břiše, bolesti hlavy, časté zažívací potíže nebo nadváha? Je možné, že trpíte potravinovou intolerancí. Od alergie se zásadně liší, i když si je lidé často pletou. Dovolte nám, abychom vám intoleranci přiblížili. Možná vám pomůžeme vyhnout se nepříjemnostem spojeným s konzumací pro vás nevhodných potravin.

Co je potravinová intolerance

Intolerance je vlastně snížená schopnost těla strávit určitý druh potraviny nebo nějakou její složku. Důvodem je nedostatek trávicích enzymů, které produkuje trávicí soustava a žlázy s vnitřní sekrecí, například sliny, žaludeční šťávy, žluč a podobně.

Enzymy slouží k rozkládání složek potravin na menší prvky. Tělo je pak dokáže využít pro stavbu a provoz buněčné činnosti. Potravinovou intoleranci tedy nezpůsobuje imunitní reakce, jako je tomu u alergie, ale metabolická porucha. Alergie je oproti tomu nepřiměřená reakce imunitního systému na určitou potravinu.

Zajímavost o potravinové intoleranci

Odhaduje se, že potravinovou intolerancí trpí asi 45 % populace. Alergie trápí už o něco méně lidí.

Příznaky potravinové intolerance

Na intoleranci reaguje organismus pomaleji než na alergii. Příznaky se mohou objevit až za několik hodin, nebo dokonce až za několik dní po jídle. Intolerance život sice neohrožuje, ale příznaky vytvářejí potíže, které mohou nepříznivě ovlivnit vaše zdraví a znepříjemnit vám den.

Nejčastější problémy imunitní intolerance potravin

  • Problémy se zažíváním – nadýmání, průjmy, zácpa, pálení žáhy, nevolnosti, afty v ústech, bolesti břicha
  • Kožní potíže – svědění pokožky, akné, lupénka, kopřivka, ekzémy
  • Psychické a nervové problémy – bolesti hlavy, úzkosti, migrény, nesoustředěnost, hyperaktivita, poruchy spánku, závratě
  • Dýchací potíže – rýma, astma, záněty průdušek, chronické zahlenění
  • Celkové problémy organismu – zadržování tekutin, otoky, únava, nadváha, bolesti kloubů

Jak poznat potravinovou intoleranci

Některé problémy, jako jsou bolesti hlavy, únava nebo nadváha, vás snad ani nenapadne spojovat s intolerancí potravin. Jde totiž o velmi nespecifické příznaky. Pokud vás trápí časté problémy, ale přesto nemáte jasně stanovenou diagnózu u lékaře, můžete se pokusit vysadit jídla, která vám podle vašeho úsudku vadí. Jestliže však chcete mít jistotu, obraťte se na svého lékaře k vyšetření intolerance z vaší krve. Domácí test potravinové intolerance vám může také mnohé napovědět.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

30. srpen 2016
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Sladkovodním a mořským řasám, jejichž užívání se v poslední době těší velké oblibě se přisuzují různé prospěšné vlastnosti. Co je na tom pravdy a je jejich dlouhodobá konzumace bezpečná? Prozradíme v…

více

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.