Lékárna.cz

Domácí testy jako pomocník při potížích. Jak a co lze testovat?

Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Míra přesnosti je přitom i u domácích testů vysoká. Domácí testy na některé z nemocí popisujeme v našem článku.

Domácí testy jako pomocník při potížích. Jak a co lze testovat?
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Domácí testování

Každého sem tam přepadne nějaký neduh. Pálení žáhy, kopřivka, bolesti žaludku nebo třeba nevolnosti. Často jsou tyto nepříjemnost příznakem daleko vážnějších chorob, například přítomnosti bakterií v našem těle, alergie nebo třeba celiakie. Jistě znáte domácí těhotenské testy a testy CRP zjišťující přítomnost zánětu. Věděli jste však, že existují domácí testy, kterými můžete určit, zda vás netrpíte nějakou chorobou? V tomto článku vám přinášíme jejich přehled a povíme si, k čemu by se vám mohly hodit.

Navštivte lékaře

Pozor, jestliže vás trápí velké zdravotní potíže nebo máte podezření na chorobu, svěřte se vždy do rukou lékaře

Klíšťata a nemoci

Domácími testy dokážete v některých případech odhalit riziko dříve, než nemoc stihne propuknout. Takové jsou například testy borélií z klíštěte. Díky tomu stihnete k lékaři jít daleko dříve, než zpozorujete první příznaky nemoci. Rozdrcením vytáhnutého klíštěte pomocí domácího testu zjistíte, zda v něm byly přítomné bakterie lymské boreliózy. Pamatujte, že čím déle je klíště přisáté, tím se zvětšuje pravděpodobnost přenosu bakterií na člověka. Při zjištění přítomnosti bakterií proto neváhejte s návštěvou doktora, který vám provede krevní testy.

Zažívací potíže

Špatné zažívání je vcelku častým problémem. Břicho vás ale nemusí bolet pouze z přejedení nebo ze stresu. V našem těle se totiž může vyskytovat bakterie Helicobacter pylori, která je příčinou bolestivých zánětů sliznice. Dokonce může zapříčinit žaludeční vředy i jiné nemoci. Pokud se chcete přesvědčit, zkuste domácí test prevence žaludečních onemocnění. Podobné projevy však může mít i nesnášenlivost lepku neboli celiakie. Projevuje se například opakujícími zažívacími potížemi, nadýmáním či průjmy. I celiakii je možné vyhodnotit domácím testem. Můžete si tak vyzkoušet, zda není třeba navštívit lékaře.

Alergie na potraviny

Domácím testem můžete zjistit, zda netrpíte potravinovou alergiií či přecitlivělostí. V případě kladného výsledku však vždy kontaktujte odborníka - alergologa, který v ordinaci provede testy detailněji. V případě celiakie je nutné kontaktovat gastroenterologa, který provede další komplexnější vyšetření.

Nedostatek železa

Bolesti hlavy, únava, motolice… to všechno jsou nepříjemnosti, na které jsme si už tak nějak ve svém životě zvykli. Přisuzujeme je náročné práci a životnímu stylu. A často proti nim raději vezmeme prášek na bolest nebo je doháníme pitím kávy.

Věděli jste ale, že mohou být příznakem nedostatku železa? To je v krvi významným prvkem, který pomáhá při krvetvorbě a ovlivňuje metabolické procesy. Pokud býváte unavení, malátní a bolí vás hlava, vyzkoušejte si domácí test na zjištění nedostatku železa v krvi. Stačí jedna kapka krve z vašeho prstu. Tak, jako když diabetici zkoušejí přítomnost cukru. Zaměřit se pak můžete na doplnění železa nebo se můžete o problému poradit se svým lékařem.

Cholesterol

Nejen lidé s nadváhou trpí zvýšenou hladinou cholesterolu. Zvyšovat se může vlivem nezdravé stravy, nedostatkem pohybu či s věkem. Vysoká hladina je rizikovým faktorem, který může zapříčinit vysoký krevní tlak nebo dokonce infarkt myokardu. Pokud patříte mezi rizikovou skupinu, jistě oceníte domácí test na zjištění cholesterolu v krvi. Můžete jej používat například jako prevenci nebo průběžně sledovat, zda jsou vaše hodnoty cholesterolu v normě. Při dodržování správné životosprávy by se totiž jeho hladina měla snížit. 

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Dermokosmetika Volně prodejné léky Léky na trávení

Přečtěte si také

Úpal a úžeh má většina lidí spojeno s létem, nicméně úpal se sluníčkem souviset přímo nemusí. To je také hlavní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi z přehřátí, které jsou jinak velmi podobné a odlišit…

více

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění, které patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním nakažených osob. Virus se dostává do…

více

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivá virová choroba a jedna z hlavních příčin úmrtí malých dětí. Přestože existuje bezpečné a účinné očkování, stále dochází k rozsáhlým epidemiím. Nemoc způsobuje vysoce…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.