Lékárna.cz

Domácí testy jako pomocník při potížích. Jak a co lze testovat?

Domácí testy jako pomocník při potížích. Jak a co lze testovat?
Sdílet

Když se řekne domácí test, většina z nás si vybaví ten těhotenský. Diagnostické metody jdou ale rychle dopředu a dnes už v domácích podmínkách zvládnete i testy, které dřív dělaly jen specializované laboratoře. Míra přesnosti je přitom i u domácích testů překvapivě vysoká - kolem 95 %. Co vše můžete otestovat sami?

Každého sem tam přepadne nějaký neduh. Pálení žáhy, kopřivka, bolesti žaludku nebo třeba nevolnosti. Často jsou tyto nepříjemnost příznakem daleko vážnějších chorob, například přítomnosti bakterií v našem těle, alergie nebo třeba celiakie. Jistě znáte domácí těhotenské testy a testy CRP zjišťující přítomnost zánětu. Věděli jste však, že existují domácí testy, kterými můžete určit, zda vás netrpíte nějakou chorobou? V tomto článku vám přinášíme jejich přehled a povíme si, k čemu by se vám mohly hodit.

Pozor, jestliže vás trápí velké zdravotní potíže nebo máte podezření na chorobu, svěřte se vždy do rukou lékaře

Chytlo se vás klíště? Raději se otestujte

Domácími testy dokážete v některých případech odhalit riziko dříve, než nemoc stihne propuknout. Takové jsou například testy borélií z klíštěte. Díky tomu stihnete k lékaři jít daleko dříve, než zpozorujete první příznaky nemoci. Rozdrcením vytáhnutého klíštěte pomocí domácího testu zjistíte, zda v něm byly přítomné bakterie lymské boreliózy. Pamatujte, že čím déle je klíště přisáté, tím se zvětšuje pravděpodobnost přenosu bakterií na člověka. Při zjištění přítomnosti bakterií proto neváhejte s návštěvou doktora, který vám provede krevní testy.

Bolavý žaludek může znamenat přítomnost bakterie

Špatné zažívání je vcelku častým problémem. Břicho vás ale nemusí bolet pouze z přejedení nebo ze stresu. V našem těle se totiž může vyskytovat bakterie Helicobacter pylori, která je příčinou bolestivých zánětů sliznice. Dokonce může zapříčinit žaludeční vředy i jiné nemoci. Pokud se chcete přesvědčit, zkuste domácí test prevence žaludečních onemocnění. Podobné projevy však může mít i nesnášenlivost lepku neboli celiakie. Projevuje se například opakujícími zažívacími potížemi, nadýmáním či průjmy. I celiakii je možné vyhodnotit domácím testem. Můžete si tak vyzkoušet, zda není třeba navštívit lékaře.

TIP! Další domácí testy mohou zjišťovat alergie i nesnášenlivost potravin. V dnešní době však seženete například i test na vyzkoušení mužské plodnosti.

Únava a malátnost? Možná za to může nedostatek železa

Bolesti hlavy, únava, motolice… to všechno jsou nepříjemnosti, na které jsme si už tak nějak ve svém životě zvykli. Přisuzujeme je náročné práci a životnímu stylu. A často proti nim raději vezmeme prášek na bolest nebo je doháníme pitím kávy.

Věděli jste ale, že mohou být příznakem nedostatku železa? To je v krvi významným prvkem, který pomáhá při krvetvorbě a ovlivňuje metabolické procesy. Pokud býváte unavení, malátní a bolí vás hlava, vyzkoušejte si domácí test na zjištění nedostatku železa v krvi. Stačí jedna kapka krve z vašeho prstu. Tak, jako když diabetici zkoušejí přítomnost cukru. Zaměřit se pak můžete na doplnění železa nebo se můžete o problému poradit se svým lékařem.

Cholesterol jako tichý nepřítel

Nejen lidé s nadváhou trpí zvýšenou hladinou cholesterolu. Zvyšovat se může vlivem nezdravé stravy, nedostatkem pohybu či s věkem. Vysoká hladina je rizikovým faktorem, který může zapříčinit vysoký krevní tlak nebo dokonce infarkt myokardu. Pokud patříte mezi rizikovou skupinu, jistě oceníte domácí test na zjištění cholesterolu v krvi. Můžete jej používat například jako prevenci nebo průběžně sledovat, zda jsou vaše hodnoty cholesterolu v normě. Při dodržování správné životosprávy by se totiž jeho hladina měla snížit.

13. listopad 2016
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více