Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Dobromysl obecná

Dobromysl obecná

Zdraví z přírody Psychika

Nať dobromysli obecné je ceněna pro své silice, které uvolňují křeče při kašli a mají i dezinfekční účinek. Sbírat v přírodě byste ji měli v červenci či srpnu - seříznutím nad zemí a nejlépe těsně kolem poledne, protože v tu dobu obsahuje silic nejvíce. Sušit se doporučuje na stinném místě.

Dobromysl obecná

Dobromysl má protizánětlivý účinek, zvyšuje vylučování žluče, působí příznivě na trávení a uklidňuje. Lze ji využít, pokud trpíte žaludečními či střevními chorobami či záněty a také jako mírné antidepresivum. Podporuje činnost jater, klidní menstruační bolesti, působí močopudně a zvyšuje produkci potu. 

Využít ji mohou i ti, kteří trpí anginou pectoris či srdeční ischemií - prohlubuje totiž sílu srdečního stahu. 

Díky svým dezinfekčním účinkům se dá využít i při zánětu dásní či při bolestech v krku jako kloktadlo. Užít ji můžete i pokud trpíte úporným kašlem či jiným onemocněním dýchacího ústrojí. Inhalace par z dobromysli se užívá při kašli či rýmě, ale také k potlačení bolesti hlavy při migréně. 

Použití

Obvykle se dávkuje 10 až 15 g drogy na 400 ml nálevu, který se rozdělí na 3 dávky a pije se před jídlem.  Lze použít i zevně při koupelích, které posilují organismus - vhodné jsou i pro slabé děti. Vedlejší účinky dobromysli nejsou známy, dá se tedy podávat i dlouhodobě. 

Jelikož má příznivý účinek na psychiku, lze jí využívat při žaludečních neurózách v kombinaci s meduňkou, třezalkou a hořcem nebo puškvorcem (v poměru 2:1:1:1/2). V zimě se tato bylinka přidává i do tzv. prsních čajů, které pomáhají při léčbě dýchacího ústrojí.

O použití této bylinky se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám