Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Dobromysl obecná

Dobromysl obecná

Nať dobromysli obecné je ceněna pro své silice, které uvolňují křeče při kašli a mají i dezinfekční účinek. Sbírat v přírodě byste ji měli v červenci či srpnu - seříznutím nad zemí a nejlépe těsně kolem poledne, protože v tu dobu obsahuje silic nejvíce. Sušit se doporučuje na stinném místě.

Dobromysl obecná

Dobromysl má protizánětlivý účinek, zvyšuje vylučování žluče, působí příznivě na trávení a uklidňuje. Lze ji využít, pokud trpíte žaludečními či střevními chorobami či záněty a také jako mírné antidepresivum. Podporuje činnost jater, klidní menstruační bolesti, působí močopudně a zvyšuje produkci potu. 

Využít ji mohou i ti, kteří trpí anginou pectoris či srdeční ischemií - prohlubuje totiž sílu srdečního stahu. 

Díky svým dezinfekčním účinkům se dá využít i při zánětu dásní či při bolestech v krku jako kloktadlo. Užít ji můžete i pokud trpíte úporným kašlem či jiným onemocněním dýchacího ústrojí. Inhalace par z dobromysli se užívá při kašli či rýmě, ale také k potlačení bolesti hlavy při migréně. 

Použití

Obvykle se dávkuje 10 až 15 g drogy na 400 ml nálevu, který se rozdělí na 3 dávky a pije se před jídlem.  Lze použít i zevně při koupelích, které posilují organismus - vhodné jsou i pro slabé děti. Vedlejší účinky dobromysli nejsou známy, dá se tedy podávat i dlouhodobě. 

Jelikož má příznivý účinek na psychiku, lze jí využívat při žaludečních neurózách v kombinaci s meduňkou, třezalkou a hořcem nebo puškvorcem (v poměru 2:1:1:1/2). V zimě se tato bylinka přidává i do tzv. prsních čajů, které pomáhají při léčbě dýchacího ústrojí.

O použití této bylinky se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

nakupovat

Související zboží

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám