Lékárna.cz

Bazalka, královna nejen italské kuchyně

Kdo by neznal bazalku. Nádherně voní, a ještě lépe chutná. Věděli jste, že má původ v Indii? Bazalka je velmi oblíbená bylinka už jen proto, že si ji každý může sám vypěstovat. Ať už na zahrádce, nebo za oknem v květináči. V tom druhém případě si pak její úžasnou chuť můžeme dopřát i přes zimu.

Bazalka, královna nejen italské kuchyně
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Druhy bazalky

Bazalka pravá se k nám dostala z Indie v 16. století. Využívala se na výrobu různých vonných olejů, v Egyptě ji dokonce dávali faraonům do hrobky. Bazalek existuje nespočet druhů. Zatímco v Indii pěstují bazalku jako trvalku, u nás ji pěstujeme jako jednoletou bylinku na záhoncích či v květináčích. Můžete si vypěstovat klasickou bazalku se zelenými listy nebo s temně rudými listy bazalku čokoládovou, nebo citrónovou. Nezapomeneme ani na tulsi neboli bazalku posvátnou, ale o té až někdy příště.

Účinky bazalky pravé

Bazalka prospívá správnému vylučování žaludečních šťáv, normálnímu trávění a plynatosti. Je tedy zdraví prospěšná pro vyrovaný trávicí systém. Příznivě působí i na normální stav dýchacího ústrojí, je proto možné ji zařadit do čajů zaměřených na zdraví plic. Bazalka navíc navozuje pohodovou a příjemnou náladu.  

Působí na:

  • normální fungování krevního oběhu
  • vyrovnané duševní a kognitivní funkce
  • normální stav dýchacího systému
  • vyrovnané trávení a vylučování vody z organismu

Jak vypěstovat bazalku

Pěstování bazalky je poměrně jednoduché, jen vyžaduje správnou zálivku, tedy ani vysušení, ani přemokření. Má ráda slunce, ale nepotřebuje, aby na ni pražilo celý den. Ideální je jihovýchodní nebo jihozápadní okno. Občas bazalku napadnou mšice, v tom případě využijte některý z biologických postřiků. Bazalka a rajčata jsou nerozlučná dvojka nejen v kuchyni, ale říká se, že byste je u sebe měli i pěstovat. Bazalka rajčata krásně provoní. 

Kdo si v obchodě koupí bazalkové semínko, doporučujeme ho vysévat rovnou tam, kde poroste. Bazalka totiž hůře snáší následné přesazování.

Sušená bazalka - do jídla i do čaje

I sušená bazalka vám udělá v pokrmech nebo čaji velkou službu. Sušením si bazalka zachovává svou chuť, vůni i energii, můžete ji pak používat celoročně. 

Recept na bazalkové pesto 

Pesto z bazalky je velmi oblíbené a jen tak samotné se špagetami je skutečně výborné. Využijete ho samozřejmě v mnoha dalších receptech. Jak na něj? 

  • Tyčovým mixérem rozmixujte listy bazalky, olivový olej, stroužek česneku, sůl, lžíci pinioných nebo vlašských ořechů.
  • Potom smíchejte pesto v misce se strouhaným parmazánem.
  • Hotové pesto si naplňte do sklenic a skladujte ho v lednici. Rozhodně platí, že ho dříve sníte, než by se zkazilo. 

Máte velkou úrodu bazalky? Využijte ji! Bazalku si můžete nasušit nebo také zmrazit, což je méně známý způsob. Natrhejte ji i s natí, nasekejte a rychle zmrazte. Nelekněte se, když zčerná. Až ji rozmrazíte, bude chutnat skoro jako čerstvá bazalka. 

Navštivte související produktové kategorie
Koření a dochucovadla Bio potraviny

Přečtěte si také

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.