Lékárna.cz

Jak se zbavit bolesti nohou?

Jak se zbavit bolesti nohou?

Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková


Příčin bolesti nohou je mnoho, proto i způsoby pomoci od ní se mohou lišit. Nejlepší je nejprve se dopátrat příčiny. V opačném případě alespoň vyzkoušet mnohá řešení níže, protože spousta z nich dokáže zmírnit bolesti z více příčin.
Ploska nohy může trápit děti v růstu, sportovce (běžce), kde často bývá zdrojem bolesti plantární fascie. (Vazivová struktura, která se táhne a rozbíhá od paty ke všem prstům.) Sportovci však nejsou jediná skupina náchylná na její přetížení. Lidé s plochýma nohama, nosící tvrdé podrážky, chodící po tvrdých površích nebo lidé se zaměstnáním vyžadujícím dlouhé stání mohou mít problémy s plantární fascií. Pacient cítí ostrou bolest v patě hlavně při prvních krocích. Bolest ustupuje po chvíli aktivity. Úlevu přinese masáž klenby (nejlépe tvrdou kuličkou), protažení lýtek, střídání studené a teplé vody, posílení klenby pro lepší funkci chodidla, nošení speciálních vložek do bot. V horším případě ve fascii propuká opakovaný zánět a dochází ke zhoršenému okysličení patní okostice. Na patní kosti vzniká výběžek, ostruha, vyžadující chirurgický zákrok.
Pokud se ale bolest při aktivitě spíše stupňuje, mohlo by se jednat o únavovou zlomeninu.
Ve stáří a nebo při nadměrné zátěži klenby chůzí a stáním je zdrojem bolesti její borcení.
U pacienta v důchodovém věku bývá proces nevratný vlivem degenerace vazů, ale plochá noha už nebolí. Mladší pacient by měl navštívit podiatra/fyzioterapeuta a začít svaly plosky posilovat.

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.