Dobrý den,
výskyt oparu v nose může překvapit, ale ve skutečnosti nejde o nic výjimečného. Herpes simplex virus typu 1 (HSV-1), který běžně způsobuje opary na rtu, se totiž může aktivovat i v oblasti nosní sliznice či vnitřní části nosu. K reaktivaci viru často dochází při oslabení imunity, po prodělané viróze, rýmě nebo při stresu. Vznik oparu v nose bývá provázen bolestivostí, pálením, svěděním a někdy i drobnými prasklinami nebo puchýřky, které mohou působit jako bolák uvnitř nosu.
Na léčbu oparu v nose je možné použít lokální
virostatické přípravky, které urychlují hojení a zmírňují příznaky. Vhodná je například Herpesin krém, který obsahuje aciklovir a lze jej opatrně nanášet i do nosního vchodu pomocí vatové tyčinky. Dále můžete vyzkoušet Vectavir krém, který má delší účinnost a působí i při pozdějším nasazení. Pokud je postižené místo bolestivé a hůře přístupné, doporučuje se také udržovat sliznici hydratovanou pomocí šetrných mastí, například Bepanthen Plus krém, který podpoří regeneraci podrážděné tkáně.
U některých osob se opar v nose může objevit opakovaně, zejména pokud trpí častými infekcemi horních cest dýchacích nebo chronickou rýmou. V takovém případě může pomoci
podpora imunity například přípravky s obsahem betaglukanů, vitaminu C a zinku. Pokud by se vyrážka v nose rozšířila, výrazně zhoršila nebo byste měl podezření, že se nejedná o klasický opar, je vhodné vyhledat lékaře. Ten může nasadit systémovou léčbu antivirotiky v tabletách. Zvláštní opatrnost je na místě v těhotenství – výskyt oparu je vždy vhodné konzultovat s gynekologem, a to především při častém opakování.
Váš stav by měl do týdne až deseti dnů odeznít. Pro urychlení hojení se vyhýbejte mechanickému podráždění nosu, používejte vlastní ručník a myslete na důkladnou hygienu rukou, abyste zabránili šíření infekce. Pokud se opary opakují častěji, může být na místě i preventivní léčba po konzultaci s lékařem.