Dobrý den,
ano, existují situace, kdy je třeba být při nošení dítěte obezřetnější, případně ho na čas omezit. Zásadní je vždy naslouchat svému tělu, konzultovat stav s lékařem a případně upravit způsob nošení tak, aby byl bezpečný pro dítě i nosícího rodiče. Mezi nejčastější zdravotní omezení patří stavy po císařském řezu, chronické bolesti zad, potíže s pánevním dnem nebo některé ortopedické a neurologické diagnózy.
Po císařském řezu je doporučeno s nošením začínat velmi opatrně – zejména pokud jde o nošení vázané přes břicho (například při použití šátku). Jizva a hlubší vrstvy tkání se hojí několik týdnů, a proto je vhodné volit nosítko nebo vázací úvaz, který netlačí přímo na operační oblast. Ideální je začít s nošením až po odeznění bolesti a po konzultaci s gynekologem nebo fyzioterapeutem, který posoudí stav břišní stěny a pánevního dna. Pomoci může například vázání šátku výše na hrudník nebo použití ergonomického nosítka s bederním pásem nastavitelným nad jizvu.
V případě bolestí zad může být nošení buď velkou úlevou, nebo naopak zátěží – záleží na konkrétní příčině potíží a na způsobu nošení. Správně nastavený
ergonomický šátek nebo nosítko, které rovnoměrně rozloží váhu dítěte na ramena, záda a boky, může pomoci zmírnit jednostranné zatížení, ke kterému dochází při častém nošení dítěte na ruce. Naopak při akutních bolestech, výhřezu ploténky nebo blokádách páteře je vhodné nošení konzultovat s odborníkem (fyzioterapeut, rehabilitační lékař), který pomůže zvolit vhodnou polohu, případně doporučí úpravy a cvičení. Což ovšem platí i v případech, kdy nechcete dítě nosit v nosítku.
Opatrnost je na místě také u rodičů po úrazech, operacích břišní nebo bederní oblasti, při některých srdečních či dechových onemocněních, nebo pokud rodič trpí výraznou únavou či jiným omezením mobility. Vždy platí, že nošení by nemělo být bolestivé, nepříjemné nebo omezující.
Na druhou stranu, pokud jsou podmínky vhodné, může být správně prováděné nošení i terapeutickým prvkem – například při dysbalancích pohybového aparátu, oslabeném core nebo při potřebě podpořit vztah s dítětem po náročném porodu.