Dobrý den,
bolesti zad, které se objevují při delším stání a neuleví se jim ani v klidu nebo během spánku, mohou mít řadu příčin – od funkčních poruch svalového a kloubního aparátu, přes svalové dysbalance, až po přenesené bolesti z jiných struktur, například z kyčlí. Ve Vašem případě je důležité bolest nepodceňovat, zejména pokud je dlouhodobá, zhoršuje se v noci nebo je spojena s únavou, horečkami, zimnicí či bolestí kloubů po celém těle – v takovém případě je vždy vhodné navštívit lékaře, aby byla vyloučena zánětlivá či systémová onemocnění.
Velmi často jsou ale bolesti zad funkčního charakteru, tedy způsobené přetížením, vadným držením těla, nedostatkem pohybu nebo naopak jednostranným přetěžováním (např. dlouhé stání, práce vestoje, nošení dětí). V těchto případech je základem úlevy fyzická aktivita a cílená fyzioterapie – odborné cvičení na posílení hlubokého stabilizačního systému (core), správný dechový režim a mobilizaci přetížených partií. Pravidelné cvičení nejen ulevuje, ale je i klíčem k prevenci opakovaných potíží.
Nezanedbatelný je také vliv tělesné hmotnosti a správné obuvi – nevhodná obuv nebo přetížení nosného systému nadváhou může vést ke špatnému postavení pánve, nohou i páteře a tím vyvolat bolest. U žen může mít bolest zad souvislost i s hormonálními výkyvy, ať už v souvislosti s menstruačním cyklem, těhotenstvím, porodem nebo menopauzou.
Pro krátkodobou úlevu od bolesti lze využít
lokální analgetika ve formě gelů, mastí nebo náplastí – např. Voltaren gel, Dolgit, Ibalgin Duo Effect nebo Flector náplasti, které přinášejí úlevu při akutním přetížení. Při výraznější bolesti je možné krátkodobě užít i perorální analgetika jako paracetamol nebo ibuprofen, pokud nejsou pro Vás kontraindikována. Pamatujte na to, že tyto léky v této situaci neřeší příčinu.
Bolesti zad se mohou zhoršit také po prodělané virové infekci, například po covidu nebo chřipce, kdy se objevují tzv. postinfekční myalgie a artralgie. V takových případech pomůže opět šetrný pohyb,
doplnění hořčíku a dostatek odpočinku.
Pokud se u Vás objevují i další bolesti kloubů – např. na rukou, u ukazováčků, stěhující se bolest nebo bolest v klidu, je na místě širší vyšetření, aby se vyloučila revmatologická nebo metabolická příčina.
Pro dlouhodobé řešení je tedy nejdůležitější začít s pravidelným cvičením (např. dle doporučení fyzioterapeuta), optimalizovat hmotnost, upravit obuv a životní styl. Krátkodobě si můžete pomoci lokálním gelem nebo náplastí proti bolesti.
Využít můžete i naši službu
Podpora zdraví kloubů a svalů.