Lékárna.cz

Glutathion a jeho důležitost v lidském těle

Glutathion (GSH) je jeden z nejsilnějších a nejúčinnějších antioxidantů, který na sebe váže volné radikály a tím chrání organismus před oxidativním stresem. Nachází se v každé buňce našeho těla. Tělo si jej tvoří samo, pokud má dostatečný substrát. Vlivem stárnutí (po 60. roce věku) jeho přirozená tvorba v těle klesá. Dle mnoha zahraničních studií má glutathion také velký potenciál při terapii mnoha onemocnění. Nedoporučujeme ho užívat bezhlavě, vzhledem k možným nežádoucím interakcím s léky. Pokud o užívání uvažujete, vždy se nejprve poraďte se svým lékařem.

Glutathion a jeho důležitost v lidském těle
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Formy glutathionu

Glutathion je k dostání v podobě doplňků stravy, kdy je lipozomální forma mnohem lépe vstřebatelná než ostatní formy.

Funkce glutathionu v organismu

  • chrání organismus tím, že na sebe váže volné radikály. Ty vznikají v těle vlivem metabolických procesů, vlivem chemie v prostředí, léků, stresu či přemíry zátěže.
  • podílí se na metabolismu vitamínu C a vitamínu E v těle,
  • pomáhá játrům v procesu detoxikace,
  • pomáhá ledvinám a trávicímu systému vylučovat toxiny,
  • podporuje imunitní funkce těla,
  • obecně nedostatečná funkce GSH vede k zánětu, rozvoji nemocí a stárnutí

Snížená hladina glutathionu v těle

Snížená hladina v těle je spojena s vyšší mírou oxidačního stresu. Je známo, že volné radikály (oxidační stres) vedou k rychlejšímu stárnutí a poruchám s ním spojeným. Sníženou hladinu glutathionu najdeme u osob trpících neurodegenerativními nemocemi (roztroušená skleróza, demence, Parkinsonova choroba...), srdečními onemocněními (vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, ateroskleróza...), u osob s revmatoidní artritidou, lupusem, nekontrolovaným diabetem mellitem, u neplodných mužů i žen, u osob s psychickými obtížemi (bipolární porucha, deprese).

Snížená hladina glutathionu v těle může být způsobena těmito faktory:

  • Věk  ( jeho produkce se s věkem snižuje).
  • Silné zatížení toxiny, volnými radikály a stresem (poté naše tělo není schopno recyklovat glutathion v potřebné míře)
  • Špatná životospráva – nedostatek pohybu, nevhodné stravovací návyky, přemíra jednoduchých cukrů a toxických látek
  • Dlouhodobá fyzická zátěž
  • Znečištění prostředí
  • Kouření a alkohol
  • Stres
  • Obezita
  • Diabetes mellitus
  • Chronické infekční nemoci
  • Některé léky (acetaminophen, NSAID, opiáty, antiepileptika, polypragmazie - tj. užívání mnoha léků).
 

Zdroje glutathionu

Glutathion je obsažen v mase, ovoci a zelenině (především v té, která obsahuje síru - tj. brokolice, chřest, květák, zelí, česnek, cibule, kapusta, špenát, avokádo, hovězí a kuřecí maso, šunka, jahody...), pivovarských kvasinkách a luštěninách.  Hladinu glutathionu zvyšuje i pravidelné aerobní cvičení, které posiluje i náš imunitní systém. Funkci glutathionu podporují vitamíny C a E, selen, rybí tuk (omega 3), vitamíny skupiny B (B12, B9, B2, B6), ALA, hořčíkostropestřec.  Silimarin z ostropestřce zvyšuje produkci glutathionu až o 35 %. Ostopestřec se běžně používá jako doplňková pomoc při cirhóze, steatoze (ztučnění) jater a při hepatitidě. Kobminace ostropestřce a glutathionu je vhodná, protože obě tyto látky spolu synergicky spolupracují. 

Doporučená denní dávka

Suplementace GSH je možná jen po poradě s vašim lékařem, tělo si jej běžně vyrábí samo (denně ho vytvoří cca 2-150 mg). Bezpečná denní dávka se udává v rozmezí od 250-1500 mg. 

V některých zemích je Glutathion registrován i jako lék. V léčebných dávkách se osvědčilo podávání intravenózně či intramuskulárně. V inhalační (aerosolové) formě se glutathion podává při léčbě plicních onemocnění.

Zahraniční studie

Pro přehled uvádíme zdroje zahraničních studií, které se působením a funkcemi glutathionu zabývají:

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.  

Témata článku
Imunita Detoxikace
Navštivte související produktové kategorie
Detoxikace jater, očista jater Antioxidanty

Přečtěte si také

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

Některou z očních vad trpí až 60% všech lidí. Nejčastěji se jedná o krátkozrakost, která postihuje téměř každého třetího člověka. V Evropě je to zhruba 40 % a v ČR kolem 20% lidí, kteří trpí…

více

Černý kašel je vysoce infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. K jejímu přenosu dochází zejména kapénkovou cestou od nakaženého člověka, který může být ale i bezpříznakový.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.