Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

42 otázek a odpovědí

Ano, bolest žlučníku se může objevit i u dětí.

Celá odpověď

Miminka to mohou mít s vyprazdňováním trochu jinak. Často se stává, že u plně kojených dětí dochází k defekaci třeba i 1x za 2 týdny, nebo naopak 5-6x denně. Pokud miminko jinak prospívá, nevypadá, že by ho něco trápilo, pak není potřeba žádné opatření. U miminek krmených umělým mlékem a u větších dětí by měla být četnost stolice pravidelně každý den, ob den až 3x za týden. Pokud nastane zácpa u dětí, z drtivé většiny se jedná o funkční zácpu (bolest při vyprázdnění a strach z další defekace) a je potřeba zejména nastolit režimová opatření, tj. podávat dostatek tekutin, potraviny bohaté na…

Celá odpověď

Pro děti se používají gely, které dezinfikují postižené místo, a dále existují i přípravky s obsahem lokálního anestetika, která pomohou utlumit bolest. Jako pro dospělé, tak i pro děti platí doplnění vitamínů ze skupiny B.

Celá odpověď

Je nutné rozlišit, o jak staré dítě se jedná. Jednáli se o kojence (do 1 roku), pak o průjmu mluvíme tehdy, pokud se za den objeví více než 5 řídkých stolic, u dětí starší pak více než 3 řídké stolice za den. Nejdříve je nutné posoudit stav hydratace. To zjistíme zvednutím části kůže, např. na břišní stěně nebo na hřbetu ruky, mezi palcem a ukazovákem. Pokud je dítě dobře hydratováno, kůže se vrací okamžitě zpět. Pokud se kůže do původního stavu vrací pomaleji (obvykle několik sekund), může to být známkou dehydratace. Tu léčíme u lehčích případů podáním např. čaje s trochou soli a cukrem…

Celá odpověď

Šestá nemoc u dospělých se průběhem podobá chřipkovému onemocnění, objevuje se horečka, silná únava, nechuť k jídlu, zduřelé uzliny a bolest v krku. Také léčba trvá delší dobu než u dětí, někdy i déle jak týden. Inkubační doba je 5-12 dní. Infekčním nemocný přestává být až po odeznění všech příznaků. U dětí se projevuje jako náhlý vzestup horečky doprovázené narůžovělou vyrážkou hlavně na hrudníku a na končetinách. Dále může nemoc provázet neklid, průjem, únava, febrilní křeče spojené s vysokou horečkou.

Celá odpověď

Šestá nemoc, známá také jako “Dětská růžovka” je virové onemocnění, které nejčastěji napadá děti ve věku Od 6ti měsíců do 3 let. Přenáší se kapénkami ze slin, proto je velice infekční a snadno se přenáší, hlavně v dětských kolektivech. Inkubační doba může být 5-12 dní. Projevuje se jako náhlý vzestup horečky doprovázené narůžovělou vyrážkou, hlavně na hrudníku a na končetinách. Dále může nemoc provázen neklid, průjem, únava, febrilní křeče spojené s vysokou horečkou.

Celá odpověď

U miminek se zvýšená teplota může vyskytnou také jako projev při růstu zubů, nebo reakce na očkování. Pokud teplota nepřesáhne 38°C, není potřeba ji srážet (tělo se snaží s infekcí bojovat). Je ale důležité teplotu pravidelně měřit a hlídat, hlavně v noci.Ve chvíli, kdy se teplota vyšplhá nad 38°C, podle věku dítěte srážíme teplotu pomocí čípků, sirupů, nebo v případě větších dětí i tabletek. S lékařem je vhodné teplotu konzultovat, pokud by neustala ani po 3 dnech. Ve chvíli, kdy by se teplota dostala na 40°C a výš, popřípadě by se přidaly i febrilní křeče, okamžitě voláme rychlou…

Celá odpověď

Obecně je dobré synka sprchovat, až budou všechny neštovičky zaschlé. Do té doby mu jen opatrně žínkou umývejte citlivé partie. Většinou si děti samy řeknou, že ještě sprchovat nechtějí, nebo že už je to v pořádku. Koupání nedoporučuji. Do dětského kolektivu nebo mezi větší množství lidí by neměl jít ještě týden po zaschnutí stroupků. Sice už není infekční, ale je ještě oslabený a je potřeba dát těl…

Celá odpověď

Při "chrochtání" u miminek zkuste zvlhčovat vzduch, větrat a podložit nohy u postýlky, aby měla hlavu ve zvýšené poloze. Pokud kojíte, zvyšte u Vás i u ní příjem tekutin a častěji přikládejte k prsu. Pokud je na umělém mléku, dávejte jí co nejvíce pít. Do nosu můžete stříkat mořské vody. Kdyby se situace nezlepšila do tří dnů, doporučuji konzultaci s pediatrem.

Celá odpověď

Pro kojence nejsou klasické repelenty vhodné. Doporučila bych spíše repelenty na přírodní bázi. Přírodními repelenty jsou některé aromatické látky. Např. citronelový olej, eukalyptový olej, čajovníkový olej, mentol, kafr, extrakty z kopretiny či chryzantémy mají insekticidní působení. Repelentní přípravky s citronelovým a jiným repelentním olejem jsou vyráběny i ve formě náplastí či náramků,…

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.