Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

Nahrávám filtry...
Filtrování
64 otázek a odpovědí

V případě zácpy by měla být na prvním místě úprava životosprávy - především dodržovat dostatečný pitný režim, zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu a více se hýbat (tím se zvýší i peristaltika našich střev). Akutní, náhle vzniklou zácpu lze řešit pomocí vhodných projímadel - ve formě sirupů, kapek, čípků či tablet, dostupné jsou i projímavé čaje. Nástup účinku se liší v závislosti na zvoleném přípravku, nejrychlejší bývá u čípků, které tak poskytují okamžitou pomoc. Pokud je zácpa problém trvalejší, je třeba ji řešit s lékařem - projímadla nelze užívat dlouhodobě.

Celá odpověď

Mezi příznaky Crohnovy nemoci patří: průjmy (mohou být i s příměsí krve), zvýšená teplota, časté nutkání na stolici, pocit nedokonalého vyprázdnění, bolest v oblasti konečníku, únava a vyčerpání, křeče v břiše, může se projevit i zánětlivými kožními projevy. Crohnova choroba se u každého pacienta může projevovat jinou intenzitou příznaků, stejně tak má aktivní fázi (relaps) a fázi klidovou, kdy jsou potíže mírnější.

Celá odpověď

Crohnova nemoc je autoimunitní zánětlivé onemocnění střev. Bohužel, neexistuje lék, který by tuto nemoc dokázal úplně vyléčit, dají se pouze potlačit příznaky. Projevuje se nejčastěji bolestí břicha, průjmy, ztrátou hmotnosti, špatným vstřebáváním živin z potravy a z toho vycházející podvýživou, únavou. Test, který by dokázal Crohnovu nemoc prokázat neexistuje. Při podezření na tuto nemoc se odebírá krev a testuje se na zánět, dále se musí vyšetřit střevo a stolice. Dále se mohou použít zobrazovací metody jako rentgen, CT nebo magnetická rezonance.

Celá odpověď

Při Crohnově chorobě není vhodné jíst smažená a tučná jídla, hodně kořeněná. Je vhodné se vyhýbat potravinám s vysokým obsahem vlákniny, která může postižené střevo zatížit a podráždit ho.

Celá odpověď

Zpočátku se doporučuje jíst suché starší pečivo a doplňovat tekutiny, dále např. odvar z rýže nebo mrkve, rýže, brambory, banány, dušená mrkev. Nevhodná jsou tučná, kořeněná, špatně stravitelná jídla. K běžné stravě je potřeba vrátit se postupně, pomalu přidat libové kuřecí maso nebo těstoviny.

Celá odpověď

Zvracení je často doprovodným příznakem průjmových onemocnění. Průjem může být infekční především v případě, kdy jde o akutní průjem, přichází náhle. Nejčastěji je akutní průjem způsoben viry nebo bakteriemi. Pokud se jedná o chronický nebo dlouhotrvající průjem, pravděpodobnost, že bude infekční, je menší.

Celá odpověď

U těhotných žen je stejně jako u dětí zapotřebí zajistit správnou hydrataci, a to buď dostatečným pitným režimem, nebo použitím rehydratačních roztoků. V období těhotenství lze při léčbě průjmu bezpečně použít černé uhlí. Pro úpravu střevní mikroflóry se používají probiotika. Trvá-li průjem více než 2 dny, je potřeba navštívit lékaře.

Celá odpověď

Základem léčby u dospělých a obzvlášť u dětí je zabránit dehydrataci – zajistit dostatek tekutin. Vhodné jsou minerální vody, slazený černý čaj (pro děti existuje i bez kofeinu) či rehydratační roztoky. Z léčiv se u dospělých a dětí od dvou let používají adsorbencia (diosmektit), u starších dětí a dospělých dezinficiencia. Součástí léčby je dieta, při které je nutné omezit tučná a dráždivá jídla, maso či mléko. Zpočátku se podávají jen tekutiny, při zlepšení stavu je vhodné přidat např. suché pečivo, rýžový či mrkvový odvar, brambory. U kojených dětí se pokračuje v kojení.

Celá odpověď

Léčba salmonelózy spočívá v podávání dezinficiencií a adsorbencií. Zároveň je potřeba doplňovat tekutiny ztracené průjmy či zvracením, doporučujeme např. neperlivé minerální vody nebo slazený černý čaj. K obnovení správné funkce střev jsou vhodná probiotika.

Celá odpověď

Ano, salmonelóza je infekční, nicméně riziko přenosu infekce od nakaženého člověka je velmi nízké. Častěji k infekci dochází z kontaminované vody nebo potravy. Salmonelóza má inkubační dobu 12 hodin až 5 dní (obvykle 24-48 hodin)

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.