Lékárna.cz

Není šalvěj jako šalvěj

Sáček s drobnými tmavými semínky mi padnul do oka doma v kuchyni hned po ránu. Ještě rozespalý jsem louskal etiketu: Chia semínka. No, tak to už teda musí být něco, když se to objevilo i u nás doma! A tak jsem začal zjišťovat, co to vlastně je a proč je to tak populární.

Není šalvěj jako šalvěj
Sdílet
Navštivte související produktovou kategorii

Chia semínka jsou semínka šalvěje - tedy ne ta naše Šalvěj lékařská (Salvia officinalis), ale hispánská ze Střední Ameriky. Ona i ta naše je docela zajímavá: Šalvěj lékařská půspobí jako antioxidant, podporuje správné funkce naší imunity, dýchacího systému i trávení. Podporuje hormonální rovnováhu, zejména pokud ho vyvolává stres nebo u žen přechod.

Oproti tomu šalvěj hispánská je známa pro svá výživná semínka, která se jmenují Chia. V žaludku vytvoří gel, a ten zpomalí přeměnu sacharidů na cukr. Udrží v těle tekutiny a elektrolyty. Olej z nich vylisovaný obsahuje omega 3 mastné kyseliny, které jsou známé pro své antioxidační vlastnosti. Semínka dále obsahují řadu antioxidantů, vápník - až 5x více vápníku než v kravském mléce. Semínka obsahují dále železo, zinek, draslík, magnesium, fosfor a další důležité živiny v čisté a přírodní tedy lehce stravitelné formě.

Chia semínka:

  • jsou vynikajícím zdrojem energie a vlákniny
  • jsou zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů
  • obsahují prospěšné omega 3 mastné kyseliny
  • díky svému obsahu prospěšných látek prospívají našemu zdraví, pokožce i vlasům

Nejí tedy šalvěj jako šalvěj, to už je teď úplně jasné. A tak jsem si odsypal pár těch semínek, abych je vyzkoušel sám na sobě – asi hlavně proto, že je Aztékové jedli hlavně v náročných životních situacích. A ty mně osobně potkávají prakticky denně. A určitě i vás, proto vám dám vědět, jak na mne semínka zabrala…

A klidně mi napište svoje zkušenosti se šalvějí  (šalvějemi), ať už šlo o zdraví, nebo o zdravou kuchyni (myslím tím recepty, vždyť jsem ji našel v kuchyni).

Přeji Vám den plný radosti.

Váš Vladimír

PS. A jedno doporučení na závěr: Jezte semínka navlhčená a pořádně je žvýkejte. U lidí se zúženým jícnem či problémy s trávením by se měla tato semínka nejdříve nechat „nabobtant“ ve vodě, aby nedošlo při polykání ke komplikacím.

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Absolvoval Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, v roce 1999 založil společnost Pears Health Cyber a v roce 2003 spustil první lékárnu na českém internetu, Lékárna.cz. Vše, co dělá, dělá s přesvědčením, že pacient by měl vždy mít možnost volby, pokud jde o jeho zdraví.

Témata článku
Trávení
Navštivte související produktovou kategorii
Léky na trávení

Přečtěte si také

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je trvalá bylina s lodyhou porostlou jemnými chloupky a s vejčitými listy s jasně bílými flíčky - odtud vznikl dle této podobnosti i její název - plicník.…

více

Glutathion (GSH) je jeden z nejsilnějších a nejúčinnějších antioxidantů, který na sebe váže volné radikály a tím chrání organismus před oxidativním stresem. Nachází se v každé buňce našeho těla. Tělo…

více

Pes musí být podle dopravní vyhlášky při cestování v autě zajištěný tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Není…

více

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.