Lékárna.cz

Plicník lékařský - účinky a využití

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je trvalá bylina s lodyhou porostlou jemnými chloupky a s vejčitými listy s jasně bílými flíčky - odtud vznikl dle této podobnosti i její název - plicník. Tato bylinka roste po celé Evropě od března do května. V lidovém léčitelství je velmi dobře známá jako bylinka určená pro plíce.
 

Plicník lékařský - účinky a využití
Sdílet
Navštivte související produktovou kategorii
V našich končinách roste kromě plicníku lékařského hojně také plicník tmavý. Ten na svých listech nemá bílé flíčky, ale je také léčivý. Roste především v listnatých a vlhkých lesích. Sbírá se list i kvetoucí nať a suší se na čaj.

Co obsahuje plicník

Plicník tmavý obsahuje
  • hojivý alantoin,
  • slizovité látky,
  • saponiny,
  • vitamín C a
  • kyselinu křemičitou.

Plicník - využití

Plicník se využívá do bylinných směsí spolu s diviznou, slézem, yzopem, bezem a šípkem jako účinná směs na podporu zdraví dýchacích cest, která podporuje odhlenění.  Bylinky si připravte jako nálev (macerát za tepla), tj. bylinky zalejte vroucí vodou a nechte několik minut vyluhovat. Poté můžete vypít. Slavný léčitel Sebastian Kneipp propagoval na silné zahlenění kombinaci plicníku s kořenem libečku.

Plicník lze bezpečně použít také k vnějšímu použití jako odvar do koupele. Osvědčeně se využívá na podporu přirozené regenerace ran, zdraví pokožky a normální zhojení krvácivých hemeroidů. Odvar lze použít i ke kloktání.  Bylinky v tomto případě vařte cca 5 minut. 
 

Plicník - pozor na užití a nežádoucí účinky


Vzhledem k obsahu pyrolizidinových alkaloidů (které obsahuje i podběl nebo brutnák), přidejte plicník pouze do čajové směsi, nepijte jej samotný!  Bylinnou směs s plicníkem pijte pouze po dobu 1-2 týdnů.

Tuto relativně silnou léčivku nedoporučujeme ani dětem, těhotným a kojícím ženám. Pro ně jsou vhodnější jemnější bylinky.

Pokud užíváte léky nebo máte zdravotní problémy, poraďte se o využití plicníku se svým ošetřujícím lékařem. U některých osob může dojít při užívání i k nežádoucím alergickým reakcím (vyrážky, otoky, svědění...).

Témata článku
Zdraví z přírody
Navštivte související produktovou kategorii
Bylinné čaje

Přečtěte si také

Glutathion (GSH) je jeden z nejsilnějších a nejúčinnějších antioxidantů, který na sebe váže volné radikály a tím chrání organismus před oxidativním stresem. Nachází se v každé buňce našeho těla. Tělo…

více

Pes musí být podle dopravní vyhlášky při cestování v autě zajištěný tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Není…

více

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.