Oblíbené položky

Úvodní strana » Trápí mě » Bolest » Bolesti u dětí » Zácpa u dětí

Zácpa u dětí

Zácpa, tedy stav, kdy se dítě obtížně vyprazdňuje, bolí ho břicho a může i zvracet je poměrně častý jev a lze ho pozorovat u dětí všech věkových. Stolice je nadměrně tuhá a při vyprazdňování nezřídka dochází k poškození sliznice a okolí konečníku, což je velmi bolestivé a děti to od vykonávání potřeby ještě více odrazuje.

Příčiny dětské zácpy

Příčiny dětské zácpy jsou různé. Může jít o problém organický, tzn. že k zácpě dochází vlivem nějakého onemocnění – např. hormonálního, střevního, metabolického či nervosvalového nebo může mít dětská zácpa příčinu funkční. Znamená to, že dítě tímto způsobem reaguje například na změnu jídelníčku, na změnu prostředí, vztahy v rodině apod. Nejdříve je nutné rozlišit o jaký typ zácpy jde, protože pokud se jedná o organickou příčinu zácpy – nejsou známé žádné funkční příčiny, je vhodné navštívit lékaře a stav dítěte s ním konzultovat. V případě funkčních příčin však stejně není vyhráno. Léčba dětské zácpy bývá někdy velmi složitá a bez odborné pomoci se také občas neobejde.

Léčba dětské zácpy

Pokud se jedná o akutní zácpu, která je způsobená například dietní chybou (hodně čokolády a sladkostí apod.) prvním krokem by mělo být upravení jídelníčku – zařadit do něj hodně ovoce (zejména pomeranče, kivi, sušené švestky, fíky, meruňky) a zeleniny, zakysaných mléčných výrobků, celozrnného pečiva, a hlavně dostatek neslazených tekutin a více pohybu.  Pomoci mohou i vhodné potravinové doplňky určené k léčbě zácpy u dětí. V případě chronické zácpy je nutné pracovat na odstranění důvodu, proč se zácpa u dítěte rozvinula (př. z psychických důvodů) a zároveň se snažit o zlepšení stavu již zmíněnou úpravou jídelníčku a vhodnými potravinovými doplňky, které najdete i na Lékárně.cz.

Pokračovat

Nejprodávanější v kategorii


Načítám
Značka:
Všechny

Rozbalit filtr

Nejprodávanější značky

Výhodné nabídky už nemusíte hledat

pošleme vám je e-mailem :)

Zkuste to, odhlásit se koneckonců můžete kdykoli.
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Chat - poradíme vám