Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.

Allnature

Vybíráme z naší nabídky

TARDYFERON-FOL 100 Tabl. s řízeným uvol.

TARDYFERON-FOL  100 Tabl. s řízeným uvol.

Informace pouze pro odborníky ve zdravotnictví. Zásilkový prodej léků na předpis nepovoluje legislativa ČR i EU.
Cena doplatků přípravků se může v jednotlivých lékárnách lišit, proto ji zde neuvádíme.

Příbalová informace výrobku TARDYFERON-FOL 100 Tabl. s řízeným uvol.


PŘÍBALOVÁ INFORMACE - RP
INFORMACE PRO POUŽITÍ, ČTĚTE POZORNĚ
TARDYFERON - FOL
tablety s řízeným uvolňováním
Držitel rozhodnutí o registraci
Pierre Fabre Medicament, Boulogne, Francie
Výrobce
Progipharm /Pierre Fabre Medicament Production
Gien, Francie
Složení
léčivé látky:
Ferrosi sulfas sesquihydricus (což odpovídá 80mg Fe 2+)..........................256,3 mg
Acidum folicum.......................................................................................... 0,35 mg
Pomocné látky:
Jádro tablety: kyselina askorbová, mukoproteosa,bramborový škrob,methakrylátový kopolymer typ S, triethyl-citrát, povidon, mastek, magnesium-stearát, hydrogenovaný ricinový olej, hydrát trikřemičitanu hořečnatého.
Potah tablety: mastek, oxid titaničitý, erythrosin, karnaubský vosk, hydrogenuhličitan sodný, methakrylátový kopolymer typ E, sacharosa.
Indikační skupina
Antianemikum
Charakteristika
U významného procenta žen vyvolává zvýšená potřeba železa a kyseliny listové v těhotenství, po porodu a v době kojení chudokrevnost různého stupně, kterou lze velmi dobře léčit podáváním přípravku s obsahem železa a vhodného množství kyseliny listové.
Občasná nesnášenlivost léčby železem je způsobena místní nadměrnou koncentrací železa v trávicím ústrojí ( obvykle při rychlém rozpadu tablety). Aby se zabránilo podráždění žaludeční sliznice nebo jejímu poškození, je železo v Tardyferonu -Fol přítomno ve snadno vstřebatelné formě dvojmocného železa v kombinaci s mukoproteózou. Mukoproteóza chrání sliznici žaludku před možným poškozením. Technologické zpracování tablet umožňuje postupné uvolňování léčivých látek: kyselina listová se uvolňuje bezprostředně již v žaludku a železo ve dvanácterníku a v tenkém střevě.
Indikace
Tardyferon Fol se užívá k léčbě prokázaného, bezpříznakového nedostatku železa ( snížené hodnoty železa v krvi a ve tkáních ještě před vznikem chudokrevnosti) spojeného s nedostatkem kyseliny listové a při chudokrevnosti z nedostatku železa spojené s nedostatkem kyseliny listové především v těhotenství, po porodu a v době kojení.
Kontraindikace
Tardyferon Fol se nesmí užívat při přecitlivělosti na kteroukoli složku přípravku, při přetížení organismu železem( chorobné ukládání železa do tkáně jater, slinivky břišní a do srdečního svalu, které poškozuje jejich funkci).
Tardyferon - Fol nesmí rovněž užívat nemocní s chudokrevností způsobenou poruchou tvorby krvinek ( aplastická anemie), se selháváním krvetvorby ( myelodysplastický syndrom) s chudokrevností způsobenou předčasným a nadměrným rozpadem krvinek ( hemolytické anemie) a s tzv. " zhoubnou" chudokrevností způsobenou nedostatkem vitaminu B12.
Přípravek není vhodný pro děti mladší 10let ( vzhledem k vysokému obsahu železa ).
Nežádoucí účinky
Tardyferon - Fol může způsobit tmavou až černou stolici, což je zdravotně bezvýznamné.V ojedinělých případech může vyvolat tlak v nadbříšku: v těchto případech se doporučuje užívat jej během jídla. Vzácně se může objevit nechutenství, nauzea, zácpa nebo průjem.
Stejně tak jsou pozorované i kožní příznaky v důsledku přecitlivělosti ve formě kopřivky, svědění nebo zarudnutí kůže. Jejich četnost však nelze přesně určit z dostupných dat.
Při výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se vždy poraďte s lékařem.
Interakce
Účinky přípravku Tardyferon - Fol a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Váš lékař by proto měl být informován o všech lécích, které v současné době užíváte, nebo které začnete užívat, a to na lékařský předpis i bez něj. Než začnete současně s užíváním přípravku Tardyferon-Fol užívat nějaký volně prodejný lék, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.
Léky proti překyselení žaludku ( antacida) a přípravky obsahující vápník snižují vstřebávání železa. Železo snižuje vstřebávání antibiotika - tetracyklinu. Z tohoto důvodu se nesmí užívat uvedené léky současně s Tardyferonem - Fol. Mezi užíváním musí být alespoň čtyřhodinová přestávka.
Rovněž některé potraviny( celozrnné pečivo, mléko, mléčné výrobky,vejce,káva, tmavý čaj)
ovlivňují vstřebávání železa ve střevě.
Tyto potraviny se doporučuje jíst tedy nejdříve 2 hodiny po užití Tardyferon- Fol.
Dávkování
Přesné dávkování a délku léčby určí lékař.
Mírná a středně těžká chudokrevnost z nedostatku železa spojená s nedostatkem kysliny listové a skrytý, bezpříznakový nedostatek železa a kyseliny listové:
1 tableta denně, pokud lékař neurčí jinak.
Těžká chudokrevnost z nedostatku železa spojená s nedostatkem kyseliny listové :
1 tableta ráno a 1 tableta večer, pokud lékař neurčí jinak.
Pro doplnění zásob železa ve tkáních má léčba Tardyferonem - Fol trvat ještě 2-3 měsíce poté, co se normalizovaly hodnoty krevního obrazu ( hemoglobinu).
U těhotných žen se doporučuje užívat od 4. měsíce těhotenství.
Tardyferon-Fol se užívá nerozkousaný 1/2-1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.
Zapíjí se vodou nebo ovocnou šťávou.
Upozornění
Příčinu nedostatku železa musí vždy určit lékař.
Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat.
Může způsobit podráždění žaludku a průjem.
Předávkování:
Jsou-li dodržovány pokyny lékaře pro léčbu Tardyferonem - Fol, nemůže dojít k nadměrnému hromadění železa v organismu.Pokud dojde nedopatřením k požití většího množství tablet nebo pokud dojde k požití tablet dítětem, je třeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Již předtím je možno odstranit část požitého železa vyvoláním zvracením ( pokud je pacient při vědomí a spolupracuje) a poté vypít 50ml 1 - 4% roztoku jedlé sody ( hydrogenuhličitanu sodného), která vytvoří se železem nerozpustnou, a proto nevstřebatelnou sloučeninu.
Lékař může odstranit železo i výplachem žaludku, ale zejména může dát nemocnému vypít 5-10g ve vodě rozpuštěného deferoxaminu ( Desferal). Tento přípravek pak ještě podá nitrosvalově v dávce 1-2g.
Uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25°C
Varování
Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Balení
30 a 100 tablet s řízeným uvolňováním
Datum poslední revize
26.11. 2008
Vybíráme z naší nabídky

Potřebujete odbornou radu?
Zeptejte se lékárníka

Mgr. Pavla Horáková
466 444 233

Po - Pá 8 - 17 h
lekarnik@lekarna.cz

Potřebujete poradit
s objednávkou?

infolinka
466 444 233
Po - Pá 7 - 17 h
obchod@lekarna.cz

Asociace pro elektronickou komerci
Česká kvalita
Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Lékárna.cz