Lékárna.cz
PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Ondřej Pleskot

Mgr. Ondřej Pleskot

Mgr. Zdenka Morvai

Mgr. Zdenka Morvai

Poradenství

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! 

Zeptejte se nás

Položte dotaz přes formulář

Kontaktní údaje

Doplňující údaje (nepovinné)

(cm)
(kg)
(roky)

Nebo přes on-line chat s našimi lékárníky

PharmDr. Kamila Horníčková Mgr. Zdenka Morvai Mgr. Pavla Horáková
Jsme offline

Online jsme každý
pracovní den v 10-14 h

Začít konverzaci
Vyhledat dotaz

Poslední zodpovězené dotazy

Zvýšený cholesterol znamená riziko pro srdce a cévy, nejen ty, co zásobují srdce, ale i mozek. Pro správnou hladinu cholesterolu je potřeba dodržovat dietu, vyhýbat se živočišným tukům, ty vynechat nebo nahradit rostlinnými tuky. Pro podporu správné hladiny cholesterolu je vhodné užívat doplňky stravy obsahující česnek, zelený čaj, skořici, artyčok, červenou fermentovanou rýži, omega 3 mastné kyseliny, rybí olej, fytosteroly.

Celá odpověď

Během celého těhotenství je možné užívání léků s obsahem paracetamolu.. Tato možnost by ale měla být opravdu až krajní řešení, kdy se bolesti hlavy nedá zabránit jinak, například: aromaterapií pomocí levandule a máty, masáž spánků levandulovým olejem, pravidelným užíváním hořčíku a dostatečným příjmem tekutin. V případě, že pacientka trpí na migrény, je možné po dohodě s lékařem užít léky přímo na migrénu, které jsou na předpis. V období kojení je na útlum bolesti preferován ibuprofen, ale opět platí, co nejkratší dobu, co nejnižší dávky.

Celá odpověď

Délka trvání bolesti se různí podle příčiny, která ji způsobila. Při žlučníkové kolice trvá bolest obvykle několik hodin, po operaci žlučníku může břicho pobolívat dny až týdny. Pokud pociťujete bolesti v oblasti žlučníku, zejména pokud jsou intenzivní nebo se opakují, obraťte se na svého lékaře. Z volného prodeje se mohou použít léky při mírných potížích či jako doplňková léčba po poradě s lékařem.Nezastupitelné místo má v léčbě potíží se žlučníkem vhodná strava. Obecně pomáhá vyhnout se tučným, smaženým či dráždivým pokrmům, stejně tak kávě, alkoholu a syceným minerálním vodám. Člověk…

Celá odpověď

U bolestí lýtek záleží na příčině. Dlouhá stání, boty na podpatku, nedostatek hořčíku, to vše může zavinit nepříjemné křeče do svalů. Masáže, protahování a hřejivé gely mohou pomoci. Pokud lýtka otékají, mohlo by se jednat o problém s žílami. Městnání krve v žilním řečišti dolních končetin a její pomalý návrat neumožňuje dostatečné okysličení, což se projevuje pocitem těžkých nohou, mravenčením. Při těchto obtížích je dobré s nohami hýbat, dát je do vyvýšené polohy a mazat krémy na zpevnění žilní stěny s chladivým účinkem. Srdeční nedostatečnost často způsobuje bolesti dolních končetin.…

Celá odpověď

Bolest při ohnutí může způsobovat poranění vazů, nebo prasklý meniskus. V tomto případě je vhodné navštívit lékaře, který díky zobrazovacím metodám dokáže určit přesnou příčinu bolesti.

Celá odpověď

Provádí se stěr ze sliznice, který by měl obsahovat co nejvíce buněk. U žen se provádí výtěr z děložního čípku, u mužů z močové roury. V případě infekcí oka ze spojivky. U plicní varianty se odebírá vykašlávaný hlen (sputum). V odebraném biologickém materiálu je přítomnost zjišťována pod mikroskopem nebo kultivací. Dále se stěr testuje na přítomnost DNA (deoxyribonukleové kyseliny) chlamydií metodou PCR (polymerázová řetězová reakce), kdy dojde k rychlému zmnožení části DNA. Nepřímým důkazem je množství imunoglobulinů - protilátek specifických pro rod Chlamydie i jednotlivé druhy v krevním…

Celá odpověď

Ke snížení horečky mohou pomoci zábaly nebo omývání vlažnou vodou. Teplota použité vody nebo zábalu by měla být pocitově příjemná, okolo 25°C. Zábaly se přikládají po dobu 15 minut na hrudník a bříško, končetiny se nechávají volné. V případě studených končetin nebo mramorované kůže na končetinách nelze aplikovat zábaly ani ochlazovat vodou. Vždy dbáme na to, aby mělo dítě dostatečný přísun tekutin a pokud možno bylo více v klidu. Dětem můžeme při horečce podávat léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu, upřednostňují se sirupy či čípky. Dávkování se řídí buď věkem nebo hmotností dítěte.…

Celá odpověď

Zánět nosohltanu, neboli nazofaryngtitida je virové onemocnění, kdy se patogen přes sliznici nosní dutiny společně se vzduchem dostává do buněk a nastává jejich množení. Pokud dbáte na podporu imunity během celého roku, tak si váš imunitní systém s virem velmi rychle poradí. Pokud je však vaše tělo oslabené například prodělanou nemocí nebo se jedná o měsíce, kdy jsou velké teplotní výkyvy, tak může virus proniknout do dalších tkání a vznikne zánět. Ten se projevuje vodnatou rýmou, sliznice bývá zarudlá a podrážděná. Velmi často bývá také ucpaný nos a dostavují se potíže s dýcháním. Součástí…

Celá odpověď

Nelze jednoznačně říct, který lék je nejlepší proti bolesti zad. Vždy záleží na konkrétním stavu konkrétního pacienta. Existuje několik skupin léků, které přicházejí při bolesti zad v úvahu. Z volného prodeje se k úlevě od akutní bolesti používají léky s účinnou látkou např. ibuprofen, paracetamol, kyselina acetylsalicylová, naproxen či jejich kombinace. V některých případech mohou pomoct tzv. svalová relaxancia, léky k uvolnění svalů a hořčík. U chronických bolestí zad může lékař předepsat některá antidepresiva nebo dokonce léky proti epilepsii, k tlumení silných bolestí pak opioidy.

Celá odpověď

Inkubační doba, tedy čas od nakažení po objevení prvních obtíží, je u střevní chřipky zpravidla v rozmezí 1-3 dnů. Doba zotavení se ze střevní chřipky je různá, u někoho příznaky vymizí během jednoho dne, jiného mohou obtíže provázet i týden. Střevní viróza se projevuje nejčastěji průjmem, zvracením, někdy i zvýšenou teplotou. Léčba se odvíjí od projevených příznaků. V případě léků podáváme střevní adsorbencia (např. živočišné uhlí, Smecta). U dětí dbáme na dostatečný pitný režim a kontrolujeme správnou hydrataci a můžeme podávat i rehydratační roztoky, např. Enhydrol, Kulíšek. U horeček…

Celá odpověď

Kurkuma a její benefity

Kurkumu znáte nejspíš z kuchyně, ale my pro vás máme tipy, jak ji využít tak, aby prospívala vašemu zdraví - působí totiž příznivě na …

Celý článek

Celiakie - intolerance lepku

Kazí se vám hodně zuby nebo trpíte záněty dásní? I to mohou být příznaky celiakie, neboli intolerance lepku, u dospělých.

Celý článek

Dračí krev - složení, použití a nežádoucí účinky

Dračí krev neboli Sangre de Drago je přírodní tekutá pryskyřice tmavě červené barvy, která má v Peru dlouhou tradici a v minulosti se…

Celý článek

Heřmánek - složení, účinky, využití a rizika

Heřmánek pravý je jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších léčivých rostlin u nás. Je vhodný pro každého, vyjma alergiků a jeho jemná,…

Celý článek

E-booky zdarma

E-booky, které reagují na často diskutovaná témata.

Prohlédnout e-booky

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.