Oblíbené položky

Úvodní strana » Zdraví a léky » Zdravotnické potřeby » Zdravotnický materiál » Obinadla, obvazy, gázy, folie

Hypro-Sorb O (tvar trojúheln.) ext.20ks - recenze

Kód výrobku: 934
Oční sušení s vynikajícím hemostatickým účinkem.

Více informací

Produkt je dlouhodobě nedostupný

Termín distribuce je neznámý

Podobné produkty
Podobné produkty od stejného výrobce Pošlete mi e-mail, až bude produkt opět skladem

 

Doporučené alternativní produkty

Podrobné informace
Recenze
Diskuze

Podrobné informace

Podrobné informace - Hypro-Sorb O (tvar trojúheln.) ext.20ks

Oční sušení s vynikajícím hemostatickým účinkem.

Informace o produktu

Výrobce: HYPRO s.r.o.
Značka: HY-PRO
Kód výrobku: 934
Kód EAN: 8595144000075
Držitel rozhodnutí: HYPRO s.r.o.

Hypro-Sorb O je čistý nativní 99,9% krystalický vstřebatelný bovinní sterilní atelokolagen. Používá se zejména v oftalmologii a neurochirurgii pro sušení a hemostázi v oblasti rány. Trojúhelníkový tvar výrobku umožňuje jeho snadnou aplikaci i na obtížně přístupných místech.

Kolagen zbavený telopeptidů, které mají funkci antigenních determinantů, při současném zachování jeho kvazikrystalické, tj. uspořádané trojhelikální konformace, se nazývá atelokolagen. Výhody tohoto materiálu jsou nejvyšší stupeň biokompatibility, výborná tolerance živou tkání a vstřebatelnost po implantaci. Atelokolagen nepodporuje růst mikroorganismů a působí i mírně bakteriostaticky.

Kdy se používá?
Sušení operačního pole patří k běžným procedurám v oftalmologii i neurochirurgii. Běžně se používají kousky savého materiálu. Většina sušících pomůcek pro sušení malých ran je na bázi celulózy. K tomuto použití je určen i přípravek Hypro-Sorb O, který je však vyroben z čistého atelokolagenu. Tento materiál má srovnatelné sušící schopnosti jako celulóza, je však zároveň i účinným hemostatikem. Kromě sušení operačního pole tak nastává i zastavení kapilární krvácení, což velmi usnadňuje práci operátera zejména u mikrochirurgických výkonů.

Jaké sou výhody atelokolagenového sušení?
Běžně používaná celulóza i kolagen jsou přírodní polymerní látky. Celulóza je rostlinného původu a pro živočišnou tkáň proto představuje cizí organickou látku. Kolagen je naproti tomu častá a důležitá složka živočišných tkání. Nachází se ve šlachách, kostech, kůži, rohovce, sklivci i v bělimě. Kolageny jednotlivých živočišných druhů se navzájem mírně liší, protože obsahují malé oblasti v okrajových částech makro-molekuly, nazvané telopeptidy, které fungují jako antigenní determinanty. Jejich odstraněním vzniká tzv. atelokolagen, který má v podstatě shodné vlastnosti s kolagenem, ale je neimmuno-genní. Proto je v tkáni biologicky tolerován a jeho případné úlomky, jsou-li ponechané v ráně se vstřebají bez škodlivé zápalové reakce. Hlavní výhoda použití atelokolagenu pro sušení rány je však v jeho výjmečném hemostatickém účinku při stavění kapilárního krvácení. V průběhu operace tak současně zajišťuje dobré sušení i účinnou hemostázi.

Čím se aktivuje hemostáze?
Hemostázi spouští bílkovina nazývaná kolagen, který je obsažen ve stěnách trubic cévního systému. Od styku s krví je však oddělen vnitřním endotelem. Do kontaktu s ním se krev dostává jen při poškození cévní stěny např. zraněním nebo zhmožděním a následuje spuštění hemostáze, které má minimalizovat ztrátu krve. Aktivace hemostáze sušícím trojúhelníčkem Hypro-Sorb O probíhá v heterogenním systému složeném z kapalné fáze - krve a z tuhé fáze - atelokolagenu. Rychlost nebo reakční kinetika takových reakcí je určována hlavně velikostí fázového rozhraní neboli plochy tuhé fáze, která je ve styku s kapalinou. Čím větší je plocha fázového rozhraní, tím rychleji je aktivován proces zástavy krvácení. Plochu fázového rozhraní určuje tzv. vnitřní povrch tuhé fáze a také smáčivost kapaliny s nímž je ve styku. Pórovitost a hydrofilita povrchu je proto velmi důležitá nejen pro sušení, ale i pro hemostázi. Atelokolagen je bílkovina, která je přirozeně hydrofilní. Obrovského vnitřního povrchu se u sušících materiálů Hypro-Sorb O dosahuje lyofilizací. V počáteční fázi srážení krve je enzymaticky hydrolyzován fibrinogen a vznikají fibrinová vlákna, která se vlivem povrchového náboje shlukují a vytváří tzv. měkký koagulát. Ten se pak mění na tuhý koagulát zesíťováním prostřednictvím transglutaminázy FXIIIa, který vytváří nové amidické vazby. Serinová proteináza, která katalyzuje hydrolýzu fibrinogenu, se nazývá trombin. Je uvolňován ze svého prekursoru zvaného protrombin působením jiné proteinázy, jejíž aktivita je řízena faktorem komplexním FVIII.

Jak se používá?
Hypro-Sorb O se přiloží na krvácející povrch a mírně přitlačí. Nejúčinnější je použít Hypro-Sorb O v suchém stavu. Pro snadnější tvarování se však může předem zvlhčit krví nebo fyziologickým roztokem, což však vede ke snížení jeho absorpční kapacity během sušení. Na odsávání většího množství tekutin i krve je vhodné současně použít také tampóny nebo hemostatickou plst Hypro-Sorb R.

Jaká je doba biologické resorbce v tkáni?
Hypro-Sorb O může být ponechán v operační ráně, je-li to nezbytné. Doporučuje se, aby chirurg podle svého uvážení odstranil přebytečnou plst před uzavřením rány. Při zkouškách bylo zjištěno, že Hypro-Sorb O se kompletně vstřebá během 2 až 4 týdnů po implantaci.

Rozměr Hypro-Sorb O
Kat. č. Název Rozměr
007 Hypro-Sorb O Δ 5 x 15 mm, 20 ks

© 2009; Hypro Otrokovice, s.r.o.

Recenze

Recenze produktu Hypro-Sorb O (tvar trojúheln.) ext.20ks

Diskuze

Diskuze k produktu Hypro-Sorb O (tvar trojúheln.) ext.20ks

Přidat nový příspěvek do diskuze

 

Mohlo by vás zajímat


Načítám

Nejprodávanější značky

Výhodné nabídky už nemusíte hledat

pošleme vám je e-mailem :)

Zkuste to, odhlásit se koneckonců můžete kdykoli.
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Chat - poradíme vám