Ty nejlepší dárky pro zdraví a krásu a spoustu odměn za vánoční nákupy.

Oblíbené položky
Vybrat odměnu

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Zvýšení imunity před příchodem chladného počasí

Zvýšení imunity před příchodem chladného počasí

Děti Imunita Zdraví z přírody Léčivé přípravky

Také si v období babího léta říkáte, že se musíte ještě naposledy zahřát? Chcete získat energii, abyste vydrželi dlouhou zimu, která vás čeká? Tak vězte, že léto a sluneční dny nás opravdu nabíjejí. Posilují naši psychiku, vyvolávají dobrou náladu a tím zvyšují i imunitu. Jakmile přijdou sychravé podzimní dny, začíná nás přepadat špatná nálada a tím nahráváme oslabování imunity.

Zvýšení imunity před příchodem chladného počasí

Imunita u dospělých

Když se přiblíží podzim, zkrátí se dny, sluneční intenzita se sníží, je potřeba svému tělu pomoci i jinou cestou. Jednou z nich může být dodržování zdravé výživy a dodávání vitamínů. Pokud jste přes léto zvýšili příjem ovoce a zeleniny, snažte se u tohoto zvyku setrvat. Důležité je také neopomíjet pohyb – i v zimě můžete plavat, posilovat, chodit na výlety, hrát tenis.... vy sami nejlíp víte, který sport vás nejvíc baví.  Ti, co se pravidelně otužují, mají před ostatními velký náskok. Dostatečný spánek je také zaručeným receptem.

Podstatné je také to, v jakém prostředí se pohybujeme, kde pracujeme, zda se často vyskytujeme v kolektivu ostatních lidí. Každý, kdo prodělává stres, snižuje svoji imunitu. Náročný bývá pohyb ve velkých městech. Svoji roli hraje i genetická výbava. Samozřejmě, že vaší imunitě nepomáhá ani kouření a pití alkoholu.

Velmi podstatně také imunitu ovlivňují prodělané nemoci, hlavně chřipka. Někdy se nám zdá, že rekonvalescence trvá řadu týdnů. Opravdu, chřipka může být pro tělo velkou zátěží. Pokud je naše tělo oslabené prodělanou chřipkou, je náchylnější i k ostatním nemocem. Pokud tedy nedokážeme tělu pomoci přirozenou cestou, nastupují doplňky stravy na zvýšení imunity.

Jak posílit imunitu u dětí

Imunita u dětí se zářijovým příchodem do školek a škol dostává zabrat. Ve větším kolektivu se bakterie a viry šíří rychleji, a tak už po týdnu či dvou může maminka ráno od děcka slyšet: "Mami, bolí mě hlavička a škrábe mě v krčku!"  Posilování imunity je tedy na místě už před nástupem do školských zařízení. 

5 tipů, jak posilovat dětskou imunitu:

 • Kojení - je známo, že mateřské mléko přináší řadu výhod jak pro miminko, tak i maminku. Jednou z nich je právě ochrana před infekcemi. Mateřské mléko má navíc všechny potřebné látky, které dítě do 6 měsíců věku potřebuje.
 • Běhání, skákání - zkrátka pohyb - dostatek fyzické aktivity má na posílení dětské imunity velký vliv. A nejen na ni, chrání dítě i před rizikem obezity. Děti tedy v pohybu podporujte - je jedno, jestli si vyberou kolo, kolečkové brusle, lyže nebo třeba florbal - pokud je pohy baví, je vyhráno!
 • Otužování - nebojte se vycházek či výletů za deště či špatného počasí, stačí přizpůsobit vybavení. Děti nemusíte ani přehnaně oblékat - nezapomeňte, že běhají, skáčou, objevují a pokud mají na sobě příliš teplé oblečení, mohou se zpotit a snadněji pak prochladnou. S teplotou v místnosti to také nemusíte přehánět - na spaní stačí teplota kolem 18° C.
 • Vyvážená a pestrá strava - nezapomínejte na přísun vitamínů v podobě ovoce či zeleniny. Celkově by měla být dětská strava vyvážená a pestrá. Dětem se často mění chutě, takže jim občas nabídněte i to, co dřív odmítaly nebo zkuste zařadit do jídelníčku nějakou novou potravinu. 
 • Dostatek spánku - spánek je důležitý pro celkovou regeneraci organismu a předškolní děti a školáci potřebují nejméně 8-10 hodin, aby si úplně odpočinuli. Uvidíte, že odpočatí se budou cítit lépe a budou veselejší :-)

Pokud i přesto dítě onemocní, řiďte se pokyny dětského lékaře a dopřejte mu dostatek odpočinku. Imunitu můžete posílit i různými doplňky stravy. 

Jak poznat, že jde u dítěte o poruchu imunity

Mezi nejčastější onemocnění u dětí předškolního věku patří infekce dýchacích cest, a dále pak průjmová onemocnění, infekce močových cest a kožní infekce. V poslední době se do popředí dostávají také alergie, které se projevují různými příznaky. 

90-95 % akutních infekcí dýchacích cest je vyvoláno viry. Jen u 5-10% všech infekcí je prvotním původcem bakterie.

Opakované lehké infekce horních cest dýchacích (např. rýma) jsou v dětském věku běžné a u většiny dětí není potřeba další vyšetřování dítěte. U mladších dětí (1 - 5 let) může jít o 6-8 epizod infekcí dýchacích cest s lehčím průběhem a dobrou odpovědí na léčbu v průběhu podzimních a zimních měsíců. U starších dětí (6-12 let) jsou v tomto období normální 2-4 epizody.

Mnohem důležitější než četnost infekce dýchacích cest je třeba sledovat:

 • charakter infekce - tj. pokud při ní přetrvává vysoká teplota a dochází ke zhoršení celkového stavu dítěte,
 • trvání infekce - pokud trvá více dní a jen velmi pomalu dochází ke zlepšení stavu dítěte,
 • odpověď na léčbu antibiotiky - pokud dítě špatně reaguje na podávanou léčbu a ani po nasazení antibiotik nedochází k ústupu potíží,
 • komplikace - např. chronický zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět středního ucha s následnou perforací ušního bubínku

8 varovných ukazatelů vážnější poruchy imunity u dětí

 • 8 a více infekcí dýchacích cest v průběhu 12 měsíců
 • 2 a více zápalů plic za 12 měsíců
 • 2 a více těžkých/komplikovaných zánětů vedlejších nosních dutin za 12 měsíců
 • 2 a více těžkých infekcí v anamnéze (např. zápal mozkových blan, sepse, zánět kostí)
 • rozsáhlá kvasinková onemocnění kůže a sliznic u dětí starších než 1 rok
 • opakované hluboké infekce kůže a měkkých tkání
 • neprospívání, chronický průjem
 • výskyt vrozené poruchy imunity v rodině

Pokud u vašeho dítěte vypozorujete jeden z níže uvedených varovných ukazatelů, je na místě navštívit alergologa či klinického imunologa, který dítěti provede další testy a předepíše vhodná imunostimulancia či imunoregulancia. 

Ve školním věku by mělo dítě už mít dostatečně vyvinutou imunitu, aby jeho tělo dokázalo odolávat příchozím nemocem a bývá tudíž nemocné méně často. Určité citlivější období pak přichází až v pubertě.

Přejeme vám i vašim dětem spoustu příjemných chvil - užijte si je ve zdraví!

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám