Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Ženšen

Ženšen

Imunita Zdraví z přírody

Všehoj ženšenový (Panax ginseng), lidově označovaný jako ženšen, není vůbec tak bezpečnou rostlinou, jak se zdá. Je to bájná a žádaná rostlina ke zlepšení a posílení celkového stavu organizmu, ale její použití nemusí být v řadě případů bezpečné.

Ženšen

Co obsahuje kořen ženšenu

Hlavními obsahovými látkami kořenů jsou triterpenoidní saponiny (ginsenosidy, panaxosidy). Tyto látky mají významnou adaptogenní aktivitu – jsou jakýmsi etalonem protistresového účinku, podle kterého jsou porovnávány ostatní adaptogenní rostliny. Většina těchto sloučenin působí také stimulačně na centrální nervový systém, posilují imunitní funkce a mají protinádorový efekt.

Drcený kořen ženšenu

Stimulují aktivitu přirozených ničitelů buněk (natural killer cells), které se běžně v organizu vyskytují a chrání nervovou tkáň  (nerve growth factor). Působí také antioxidačně, zhášejí volné radikály, brání invazi nádorových buněk.

Další skupinou látek jsou polyacetylenové sloučeniny, které tlumí tvorbu různých typů nádorových buněk. Extrakty inhibují Helicobacter pylori, který má vliv na rozvoj žaludečních vředů, mají protizánětlivé účinky, příznivě se podílejí na normalizaci střevní mikroflóry, snižují hladinu cholesterolu a triglyceridů, snižují inzulínovou rezistenci, zvyšují sexuální aktivitu a vykazují řadu dalších účinků, popsaných na pokusných zvířatech.

Co se používá

Léčivým substrátem je extrakt z kořene.

Jak působí

Extrakty z kořenů se používají jako adaptogenní prostředek ke snížení negativního vlivu stresových faktorů na organizmus, zlepšují duševní pochody (koncentraci, paměť, duševní pracovní výkonnost) a životní elán, výrazně zpomalují stárnutí tkání,stimulují imunitní funkce, zvyšují fyzickou a sportovní výkonnost, zlepšují stavy depresí, strachu, u cystické fibrózy zlepšují stav po infekci tkáně patogenem rodu Pseudomonas.

Zlepšují hojení ozářených a zanícených tkání, zlepšují stav při anemiích, diabetu, zánětu žaludeční sliznice, neurastenii, pohlavní impotenci a mužské neplodnosti, zlepšují chuť k jídlu, odstraňují žaludeční nevolnost, uplatňují se jako pomocný prostředek při léčbě některých typů nádorového bujení, při zánětech střev, průjmech, křečích, revmatizmu a bolestech hlavy.

Možná rizika

Neuvážené použití ženšenu přináší mnohá rizika. Obsahové látky mohou způsobit interakce s rostlinami obsahujícími kofein (guarana, káva, čaj) a zvýrazňovat jejich účinek, dále s léčivými rostlinami a potravními doplňky, které snižují hladinu cukru v krvi a s prostředky, které působí proti srážení krve. Všehoj interaguje s velkou řadou léčiv a může tak způsobit nežádoucí vedlejší účinky, hlavně s léčivy snižujícími krevní srážlivost, srážlivost krevních destiček, s antidiabetiky, léčivy používanými v psychiatrii, s kofeinem, furosemidem, imunosupresivy, inzulínem, inhibitory MAO, stimulačními léčivy, warfarinem a řadou dalších léčiv.

Ovlivňuje také výsledky některých laboratorních testů, zejména tromboplastinový, protrombinový a trombinový čas, hladinu glukózy a glukosylovaného hemoglobinu. Může také ovlivnit některá onemocnění, jako např. krvácivost, srdeční činnost, vývoj rakovinných nádorů citlivých na hormony, nespavost, schizofrenii a reakce po transplantaci orgánů.

V průběhu těhotenství a při kojení se všehoj nepodává.

Použití

Ideální je používání standardizovaného suchého extraktu v celkové denní dávce 200-600 mg, rozdělení do několika dílčích dávek. Pokud jsou používány mleté kořeny, doporučuje se 600 mg až 3 g jednou až 3krát denně a to buď ve formě prášku nebo ve formě vodného nálevu.

Někteří jedinci jsou na všehoj citliví a po jeho podání u nich dochází k výrazné excitaci. V takovém případě je nutné přípravek ihned vysadit. Přípravky z všehoje by neměly být používány déle než jeden měsíc; po určité přestávce (2 týdny) je možné zahájit znova užívání.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám