Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Ženšen - povzbuzující tajemství čínských císařů

Ženšen - povzbuzující tajemství čínských císařů

Imunita Zdraví z přírody Psychika

Ženšen. Vypadá trochu jako nepovedená petržel, ale je to mocný všelék. Říká se, že blahodárné účinky ženšenu znali již císaři Dálného východu před 4000 let. Ne nadarmo se mu říká Všehoj lékařský. Pojďte se s námi podívat, jak i vám ženšen prospěje.

Ženšen - povzbuzující tajemství čínských císařů

V tradiční čínské medicíně je ženšen oceňovaný jako nejvýznamnější léčivá rostlina. Lidé jej používají podpůrně při léčbě nejrůznějších chorob i při prevenci. U nás v Evropě je ženšen poměrně novou záležitostí, až moderní analytické metody potvrdily jeho farmakologicky účinné látky.

Tajemství ženšenu

Ženšen lékařský v sobě má celý elixír prospěšných látek. Jde o spektrum aminokyselin, polysacharidů a vitamínů. Jeho hlavním tajemstvím jsou ale glykosidy, nazývané ginsenosidy. Ty pomáhají proti ateroskleróze, při zánětech, hypertenzi, stresu, nespavosti, poruchám erekce či neplodnosti. Aby jich měla rostlina dost, je nutné při jejím pěstování dodržovat přísné podmínky uskladnění kořenů. I proto je ženšen tak vzácný.

Ženšen zkoumali lékaři a farmaceutičtí pracovníci celého světa. A na co přišli? Že působí na oběhový systém, centrální nervovou soustavu, soustavu žláz s vnitřní sekrecí i na imunitní systém. Zařazen je mezi adaptogeny – léčivé rostliny zvyšující odolnost organismu proti fyzickému i psychickému přetížení.

Proti únavě i na soustředění

Po ženšenu sáhněte zejména, pokud máte potíže s únavou, nesoustředěností a apatií. Schopnost povzbuzení tkví v tom, že ženšen snižuje hladinu laktátu, který je ukazatelem únavy. Zvyšuje také množství kyslíku v organismu při zátěži a pomáhá mu bojovat se škodlivými vlivy a stresem. Pomáhat má i proti závratím, zlepšuje krátkodobou i dlouhodobou paměť, zvyšuje soustředění a pozornost. Sáhnout po něm tedy můžete při zkouškovém období, nebo pokud vás v práci čekají náročné dny.

Ženšen můžete užívat preventivně i při rekonvalescenci z různých nemocí. Výtažky z něj jsou naprosto bezpečné a nejsou návykové, a tak si můžete kromě běžných vitamínů dopřát doplňky stravy s ženšenem. Tradičně se doporučuje ženšen brát měsíc až dva, a poté si udělat další měsíc přestávku. Jeho blahodárné účinky by se mohly obrátit v nespavost, zvýšený tlak, problémy s trávením nebo nervozitou.

Kdy sáhnout po ženšenu

  • Pro zlepšení psychické i tělesné kondice
  • Pro udržení vitality
  • Na podzim a na jaře, když vám chybí elán
  • Při zkouškovém období, když vám chybí koncentrace
  • Při problémech spojených s vyšším věkem
  • Při sportování pro povzbuzení – ženšen neobsahuje dopingové látky
  • Pro zmírnění menopauzálních obtíží

Jak ženšen užívat

Číňané používají ženšen jako posilující přípravek například do polévek. Vaří se z něj také povzbuzující droga nebo se používá k výrobě vín a pálenek. Kořeny ženšenu se také kandují a dělá se z nich blahodárný roztok. Sušený kořen ženšenu pravého najdete i u nás.

A jak si jinak užít účinky ženšenu? Kromě doplňků stravy a přípravků s ženšenem ve formě kapslí si jej zakoupíte jako j ženšenový čaj nebo kapky s extraktem. Hojně se ale využívá i v kosmetice, například v šamponech a regeneračních krémech, které pleti dodají hebkost, pevnost a vitalitu.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám